| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Малко снимки на Веста вм-9060  (Прочетена 4887 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Малко снимки на Веста вм-9060
« -: 16 Февруари, 2016, 12:17:47 »
Здравейте. Попадна ми това 'куче' и гледам, че няма никакви снимки в интернет за него и реших да ви направя няколко, макар че не е стара техника. Предполагам е турска марка, защото основно на турски език излизат, но може и да греша.
Ето линк към усилвателчето : https://www.google.bg/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=westa%20wm-9060

В някой от линковете мисля, че гледах, че струва/или е струвал около 235 долара, което е абсурдно според мен, тъй като не виждам нищо смислено в него вътре, затова качам и малко снимки да видите и вие.
Иначе е с юсб и красиво малко дисплейче. Може да се плейват mp3. Има клип индикация, накратко нищо особено. За мое съжаление не мога да го чуя как се чува, защото нямам такива тонколони.

JVC AX-1100 I love u

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #1 -: 16 Февруари, 2016, 12:19:08 »
Ето и още няколко.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #2 -: 16 Февруари, 2016, 12:58:20 »
Транслационен усилвател клас Д с импулсно захранване. Не изглежда зле като цяло.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #3 -: 16 Февруари, 2016, 19:29:01 »
Че как да нямаш такива колони? Има 4-16 ома изход. Няма да можеш да го изпънеш до пълна мощност от него естествено но така или иначе ще му чуеш гласа. Колко е мощността на това нещо като цяло? За мен е един бесен идиотизъм да направиш усилвател клас Д с импулсно захранване и после на изхода да праснеш съгласуващ трансформатор за високоволтовите линии. За мен за тази мощност (предполагам нещо под 100 вата съдейки по изходното трафче) можеше пре спокойно да се реализира клас АБ с линейно мрежово захранване. Не че има значение за приложението де, но поне надеждността щеше да е по-висока според мен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #4 -: 16 Февруари, 2016, 20:38:33 »
Според турсия сайт, който го продава е 60 вата. Не бях се загледал, че има за 4-16 ома, мислих че е за високоволтови. Ще направя клипче, не че ще се разбере как се чува де :)/
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #5 -: 16 Февруари, 2016, 20:44:23 »
Ццццц 60 вата клас Д с импулсно :) Това се е утепало за чист клас АБ че няма и да грее много. На къде отива света тая енергийна ефективност стана някаква идея фикс.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #6 -: 17 Февруари, 2016, 20:06:26 »
Оказа се, че усилвателя не работи. Включва, но релето не сработва.
На искани +12в има +8.60в, на -12в има -1.68, на +5в има +2.68 в.
Целия го разглобих, няма никакви видими следи от нещо дефектирало. Крайните 2 на брой / http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/505633/VISHAY/SIHG20N50C-E3.html  / изглеждат читави, има IC7812, която на входа има 1-2 волта, а на изходя няма никой, смених я, без резултат. Отделно близо до релето има и интеграла TNY274PN   / http://www.tme.eu/bg/Document/8f8a6c67fb82b905703a1eda156b0768/tny274-280g_p.pdf  /
Схема естествено няма.
Между другото ми стана интересно, ако се загледате на едния чип на снимката отгоре е затрит много прилежно, и още един има който не се вижда на снимката. Тъй като смея да твърдя, че 99% съм сигурен, че аз съм му сефтето на отварянето на усилвателя, ме навежда на мислълта, че фирмата умишлено е ''зашкурила'' надписите на тези два чипа. Вие какво мислите, дали е възможно да е така?
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #7 -: 17 Февруари, 2016, 20:44:26 »
Разбира се как да не е възможно фирмата да ги затрие? Това е масова практика да предотвратят неоторизиран ремонт и копиране. Особено когато не се използват специализирани ИС. Иначе сам знаеш като намериш дейташийта на всички чипове и едва ли не си готов да сглобиш схемата на устройството и горе-долу да се ориентираш в ремонта. Така като ти ги затрият се оказваш с вързани ръце. Има го много често този трик основно в по-неизвестните марки.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #8 -: 17 Февруари, 2016, 21:53:34 »
Здравей, този усилвател турците си го поръчват от китай. Китайците им слагат надписи, и го брандират за турците. Оригиналът се води DSPPA MP9060. Но понеже турците са стиснати, и не са платили за пълна техническа документация, сервизно обслужване и тн. Съответно китайците, им удрят по един шлайф на интегралните схеми. Тази информация я разискваха в един руски форум, даже се опитаха да разгадаят какви са схемите. За усилвателя можеш да погледнеш тук:
http://www.alibaba.com/product-detail/DSPPA-MP9060-60W-Tuner-Mic-USB_60139672637.html

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #9 -: 17 Февруари, 2016, 22:59:13 »
Според руснаците, интегралната схема е  IR2113S.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #10 -: 18 Февруари, 2016, 01:29:14 »
Тия драйвери колкото са разпространени, толкова са крехки. Умирали са ми 2110 по знайни и незнайни причини! Измери на входовете дали идва управление и после на изходите отиват ли импулси към гейтовете на мосфетите. Понякога умира само горното рамо, понякога и двете. Хич не ги обичам, предпочитам на майкрочип драйверите, като от бетон са.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #11 -: 18 Февруари, 2016, 15:18:10 »
Благодаря, в елимекса го имат IR2113 ще го поръчам, че така или иначе цените са сходни с алиекспрес и ще опитам. Ето още една снимка, и на втората ic, която не се вижда. Явно тези ic-та са податливи към повреди, не мисля, че ей така са затрити.
Не мога да ги прроверя, нямам осцилоскоп, но ще купя и него.
На другия радиатор е IC TOP250yn   / http://html.alldatasheet.com/html-pdf/219448/POWERINT/TOP250YN-/386/1/TOP250YN-.html   /  , така и така съм го разпарчетил поне да го снимам.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #12 -: 18 Февруари, 2016, 15:43:12 »
За какво ще я поръчваш? Изгоряла ли е? 21хх горят не защото са боклуци, а защото им трябва добре обмислено схемотехнически приложение. Ако не е думнала не я пипай! Не ти е нужен осцилоскоп, един светодиод с 8.2к резистор ще ти покаже как стоят нещата.
Другата интегралка е захранващата.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #13 -: 18 Февруари, 2016, 19:02:40 »
Измерих с мултимерът 8 крак и 12 крак от IC2113S.
На 12 крак /вход/ имам +0.5в /половин волт/, а на 8 крак /изход/ имам +0.3 волта.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Малко снимки на Веста вм-9060
« Отговор #14 -: 22 Февруари, 2016, 16:32:07 »
Здравейте отново. Направих процедурата с диода, но нито премигна, нито светна.
Ще опиша какво направих, за да ме поправите, ако не съм работил точно:

1. На + на диода поставих 8.2 килоома резистор, а минусът на диода го прихванах здраво към маса.
2. След това с кабелче, запоено за резистора, който запоих за + на диода, докосвах крак 1 и 8 (Low/High OUT) и 14 и 12 (Low/High In)
3. Интегралата е със 16 крака от снимката на предното ми мнение

Ако всичко, което съм описал е правилно изпълнено, като работа, означава ли, че тази интеграла трябва да се подмени?
JVC AX-1100 I love u

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
23 Отговора
2751 Прегледи
Последна публикация 15 Декември, 2020, 01:10:23
от Vk8

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |