| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р  (Прочетена 7083 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dakata.radio

  • Гост
Здравейте! Ще ви демонстрирам тази "Опера", с която вчера се сдобих. Купих я в добър външен вид, но въпреки това има работа по нея. Засега съм я минал веднъж с цветен и веднъж с безцветен лак. Утре ще я повторя с безцветен и във вторник ще я представя в завършен вид. Копчетата са здрави, но бяха много мръсни. След упорито чистене станаха като нови. Сложих нов захранващ кабел, защото оригиналният беше прерязан. Включих телевизора и излезна само звук, картина - абсолютно никаква (нито снежинки, нито нищо). Няма смисъл да се ремонтира, защото и без това в днешно време никаква програма няма да хване (ех, с тази цифровизация...).
« Последна редакция: 07 Август, 2016, 21:47:18 от dakata.radio »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #1 -: 07 Август, 2016, 23:05:23 »
Смисъла да се ремонтира е повече от голям. Тази цифровизация няма да ми попречи да си подавам аналогов сигнал на ТВ приемниците по всякакви начини. Теб обаче не те съветвам да се захващаш с ремонта на Опера-та определено това е тежък за ремонт телевизор и множество хора от форума с недостатъчна подготовка са завършили безуспешно опитите си за ремонт на такъв телевизор с големи разочарования и най-лошото съсипвайки телевизора и неразбирайки финално защо не е тръгнал. Аз също имам от ученическите си години един неуспешен опит за ремонт на шаси Опера 3 на сметката си. Тогава също и аз като тях не разбрах защо не стана а това е най-лошото ако не извадиш поука и познание от това с което си се занимавал било то да завърши зле за „опитното зайче“.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #2 -: 11 Август, 2016, 12:04:49 »
Ето я най-сетне в завършен вид. Извинявам се за лошото качество на снимките.
Лявата, дясната и горната страна са лакирани с цвят тик и два пъти с безцветен лак. Предната само с безцветен. Доста шкурене трябваше, докато падне захабеният стар лак. Не е произведение на изкуството, но е по-добре от преди. Все пак не съм Стършела. :)
« Последна редакция: 11 Август, 2016, 12:47:07 от dakata.radio »

dakata.radio

  • Гост
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #3 -: 13 Август, 2016, 22:13:52 »
Днес изшкурих металните "лайснички" на телевизора и радиото ("Христо Ботев"-чето). Външният им вид значително се подобри. Не съм ги снимал, защото, както вече знаете, моята камера не умее да фокусира. Както се вижда на снимките (ако въобще се вижда), горната "лайсничка" на рамката на "Опера"-та липсва. Ако някой колега може да ми намери такава, ще му бъда благодарен. :)

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #4 -: 14 Август, 2016, 00:51:16 »
          Някой от форума правеше липсващи лайсни от деббел меден проводник. Не е същото в твоя случай , но телевизора ще изглежда по-добре.

dakata.radio

  • Гост
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #5 -: 14 Август, 2016, 12:23:36 »
Според мен не е добра идея, защото медта има оранженикаво-кафяв цвят, а лайсничките на телевизора - златист.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #6 -: 14 Август, 2016, 12:26:45 »
Аз на един от моите "Хр. Ботев " използвах точно плътен проводник от мостов кабел ,но преди да го сложа го пръснах със златен спрей . Стана перфектно не се различава от оригиналния .

dakata.radio

  • Гост
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #7 -: 15 Август, 2016, 20:02:55 »
Оказа се, че телевизорът си е напълно работоспособен - поразръчках копчетата и се появи картина. radio-hobi, би ли споделил как си успял да изправиш телта, която си използвал за твоя "Христо Ботев", ако първоначално е била крива?
« Последна редакция: 15 Август, 2016, 20:47:38 от dakata.radio »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #8 -: 15 Август, 2016, 20:42:10 »
Дака, в складовете за цветни метали продават бронзова заваръчна тел с различни диаметри. Аз си купувам Ф2 една пръчка от 4м излиза около 3лв. доста от моите приемници са с такива лайсни и изглеждат като истински!

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #9 -: 15 Август, 2016, 22:05:54 »
Оголих гумената изолация и леко го изправих с ръце нищо особено , но кабела беше нов . Ако е много изкривен и накъдрен го прекарай зад една тръба хвани двата му края и започни да го дърпаш ту на едната , ту на другата страна . И ще се изправи прекрасно после пак ще го до изправиш на ръка . След което му придаваш нужната форма , пръскаш със спрея и си готов .

dakata.radio

  • Гост
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #10 -: 02 Септември, 2016, 22:01:09 »
Един мой познат ми намери лайсничка за телевизора.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #11 -: 05 Септември, 2016, 20:58:56 »
Ей страхотно е реставриран телевизорът :) и аз днес е сдобих с Оперка, само е й е бяла решетката за говорителя и е от другата страна странно.
Та моят има горе долу добър външен вид но иска чистене а и светва, но освен помешан слаб радио сигнал  друго не хванах с него  :D опитах се и стари конзоли да му подкарам но образа беше едвам доловим с много лоша картина (пробвах два PONGа и Super Nintendo, както и с TV senderче се опитах да хвана нещо но уви)
Някои има ли информация каква антена трябва в кои дупки се пъха и всичките връцки по телевизора за какво са, те са доста  :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #12 -: 05 Септември, 2016, 21:20:45 »
Входовете за антената на Опера 3 са за симетричен антенен кабел.Отзад има малка гетинаксова плочка с четири дупки.Двете са за слаб сигнал и отиват с един плосък кабел в ПТК.Другите две са за силен сигнал през съпротивления към тези за слаб сигнал.

58181-0

Врътките отдолу са за хоризонтална,вертикална синхронизация,яркост,контраст и т.н.Повече тук.
http://www.kn34pc.com/sch/sch_tv/tv_opera/sch_tv_opera_3_sv.pdf

dakata.radio

  • Гост
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #13 -: 06 Септември, 2016, 11:38:39 »
Ей страхотно е реставриран телевизорът :) и аз днес е сдобих с Оперка, само е й е бяла решетката за говорителя и е от другата страна странно.
Та моят има горе долу добър външен вид но иска чистене а и светва, но освен помешан слаб радио сигнал  друго не хванах.

Благодаря! :)
Моята "Опера" е с два говорителя с черни решетки. :)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Телевизионен приемник "Опера 3" тип РТ 43-61Р
« Отговор #14 -: 06 Септември, 2016, 13:24:15 »
Благодаря , за инфото снощи я изчистих всичко й разглобих почти доста блесна макар е има няколко драскотинки по дървото. за беда по погрешка счупих едно от ребрата на решетката , докато се опитвах да я развия че винтовете бяха закривени и ми се отплесна отверката.
Но един приятел мисля че имаше останал корпус от опера та ще ми даде решетка, дано неговата е изрядна.
 Дано като сглобя Операта обратно светне  отново :blum2:   :master2:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6909 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4405 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18195 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3287 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq
3 Отговора
2943 Прегледи
Последна публикация 19 Февруари, 2016, 00:32:16
от Ricarq

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |