| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Сдобих се с Опера 3 :)  (Прочетена 19195 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #30 -: 27 Септември, 2016, 00:19:28 »
Брато  беше  направил схема за 6.5-5.5 Демек за   Сърбите   ..за  Опера   беше   го  направилс ЦК   ключн   и  неква  ламба ...тва  беше  по  времето    когато  3/4  от    тук   присъстващие  са си  играли в  пясъка .Мога  да  ви  разказвам   но   не ме   кефите !!
Удрииии!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #31 -: 27 Септември, 2016, 12:09:21 »
Схеми на сендери в нета бол, но не знам ако нямаш опит във ВЧ техниката до колко ще се справиш с изпълнението на такава схема. Тази схема ми привлече вниманието с простото си изпълнение с една ИС и много малко ВЧ компоненти извън нея:
http://electronics-diy.com/tv-audio-video-transmitter.php
Не съм проверявал дали чипа е намираем, но изглежда обещаващо. Има и с транзистори но така или иначе ти казвам че оживяването на такава макар и проста на вид схема не е съвсем лесна и постижима задача за начинаещ.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #32 -: 27 Септември, 2016, 12:23:47 »
Приставка за звук 6.5 -> 5.5 (или обратно) има тук.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #33 -: 30 Септември, 2016, 12:21:12 »
Приставка за звук 6.5 -> 5.5 (или обратно) има тук.

А как се връзва таз приставка :) ?

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #34 -: 30 Септември, 2016, 14:12:32 »
 :unknown:
А как се връзва таз приставка :) ?
Ето за това писах . Направи и захранване . От отоплението на подходяща  лампа - около 10 - 12 волта . Ще мериш къде има , там . Сложи един грец , и един голям кондер .  Един АКТИВЕН край имаш на тая приставка  Лепиш на входа на МЧУ за звука -- и готов си . Може да се наложи да врътнеш  филтъра малко . Уреди за тая цел не ти трябват . Това съм го правил и действа . И съвсем добре става .

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #35 -: 30 Септември, 2016, 14:18:46 »
Същата приставка е оригинално от 6.5MHz към 5.5MHz. За да я направиш 5.5MHZ към 6.5MHz трябва да размениш ПАВ филтрите.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #36 -: 30 Септември, 2016, 15:14:18 »
За захранване на приставката може да се вземе напрежение от катода на крайната лампа за вертикално отклонение или крайната за звука, като се прекара през 200 - 500 ома и се подпре с ценеров диод за 12V.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #37 -: 30 Септември, 2016, 16:30:18 »
Да, наистина това е добра идея. Принципно аз не бих вкарал полупроводници в този телевизор, още повече че не се налага според мен, но решението си е на собственика.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #38 -: 30 Септември, 2016, 19:57:54 »
Да, наистина това е добра идея. Принципно аз не бих вкарал полупроводници в този телевизор, още повече че не се налага според мен, но решението си е на собственика.
''Операта'' , си е с полупроводници в изправителя .  Анодното е със селенов изправител .  Та няма да е , нещо кой знае колко иновативно  , да се ползва диод за приставката.  :unknown:
« Последна редакция: 30 Септември, 2016, 20:22:44 от радиото »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #39 -: 30 Септември, 2016, 21:11:41 »
А, не визирах диода а визирах самата приставка с транзистора в нея или каквото там имаше. А иначе за полупроводниците съм съгласен - фабрично има, има и германиеви точкови диоди в дробния детектор и схемата за хоризонтална синхронизация по спомени.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #40 -: 30 Септември, 2016, 23:17:17 »
благодаря, но може ли, ако на някой му се занимава, да ми я нарисува тая схема къде точно се връзва в какво место на телевизора, захранването по-скоро бих го взел от отделен адаптор, да не базикам ламбите, че не смея там нищо да пипам,  :master2:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #41 -: 03 Октомври, 2016, 15:33:44 »
Сдобих се със здрава кафява решетка и говорител  от друга "стерео" опера обаче....
прецакняяяяя  :mad: ???  :(

Неактивен bobo1273

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
  • LZ1BNV
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #42 -: 04 Октомври, 2016, 02:20:32 »
Интересно, мислех си, че решетките и говорителите на оперите са с еднакви размери.  :o

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #43 -: 19 Октомври, 2016, 00:26:41 »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #44 -: 19 Октомври, 2016, 08:25:36 »
 :good:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |