| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Елка 130  (Прочетена 4164 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobo1273

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
  • LZ1BNV
Re: Елка 130
« Отговор #30 -: 22 Юни, 2022, 19:23:08 »
Ако следите не са много дълбоки, това може да поправи или най-малкото да се отстрани в голяма степен. За направата на елките са използвали качествен полимер, който и след 45+ години изглежда добре. Може да се обработва с шкурка и да се полира, след което изглежда като нов. Казвам го от личен опит. Друг е въпросът, дали трябва да се прави, все пак това нарушава автентичния вид :о)

За момента мисля да я оставя в оригиналния си вид. Единствено бих почистил контактите от окис и да презапоя кабелите на батерията.

Добра колекция на hricava, браво!  :hi:

Трябва да видя кои модели ми липсват от колекцията на малките елки.

Неактивен hricava

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 45
  • Населено място: Ловечь
Re: Елка 130
« Отговор #31 -: 23 Юни, 2022, 00:10:15 »
Трябва да видя кои модели ми липсват от колекцията на малките елки.
Дали не в amuseum мярнах един списък с произвежданите малки елки?  :nea:То добра идея е да се събере на едно място и ръководства за употреба, схеми, ако въобще ги има и да кажем адаптери за тях. Сега се замислям, че имам един такъв преходник, който влиза на мястото на 4-те батерии, но не съм го заглеждал оригинален ли е или правен някога. Имам и една касова бележка от Кореком за цената в долари на малка елка по онова време  :)

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Елка 130
« Отговор #32 -: 28 Юни, 2022, 14:25:00 »

На вашите елки съвпадат ли цветовете на капака на батериите и калкулатора?
При мен 1 от 6 не съвпада. Чудно ми е дали така може да е излязла от завода, или просто е подменена по някое време след покупката?  :hi:

И при мен на 130 капачето на батериите е различен цвят. Трябва да намеря зелена Елка с жълт капак. :D Доста често съм го срещал това. Имам чувството, че като са били из рани институции и хората са омесвали тези капачета при смяната на батериите.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Елка 130
« Отговор #33 -: 28 Юни, 2022, 19:47:22 »
И аз имам една червена 135М с жълто капаче, както и една много специална 101 без капак. За една друга жълта 101-ца (също специална) търсих и намерих капак в същия цвят. Според мен капаците просто са се губели/чупили и по възможност заменени с каквото има :о)

Неактивен Komtelec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
Re: Елка 130
« Отговор #34 -: 05 Юли, 2022, 10:58:05 »
Здравейте,
Здаравейте,
Имам колекцияот от Елки.
В различните модели има различни интегрални схеми и дисплеи.
Някои иглеждат оригинални HP. Има и полски аналози.
Интергралните схеми са Rockwell, полски и мисля че имаше и NEC. Руски или български 2Т управляващи дисплея транзистори. Каквото са имали колегите.
 Kak са доставяли Rockwell в условия на ембарго.
Ако някой има исторически данни би било добре да ги сподели. Кой е направил външния дизайн. Къде е било производството.
Дали има сервизна документация , схеми някъде останали. Не е трудно да се свалят при ремонт. Но отнема време.
Има модели с инструкции на английски френски и дори японски.

Направих клип за моята реставрирана Елка 103 P:
/>

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Елка 130
« Отговор #35 -: 05 Юли, 2022, 11:26:01 »
Доколкото знам производството е било в Силистра. Разработките, на по-ранните модели предполагам са правени в София. Относно чиповете със сигурност е имало някакво споразумение с Източния блок, съдейки по немския калкулатор, за кой става дума в първия пост.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Елка 130
« Отговор #36 -: 05 Юли, 2022, 11:50:12 »
... Относно чиповете със сигурност е имало някакво споразумение с Източния блок...
Споразумение не е имало. Имали сме НТР (Научно-техническо Разузнаване). Както американците са купували титана за "Черната птица" SR-71 от Съветския съюз, така и ние сме се сдобивали с чипове и други технологии.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Елка 130
« Отговор #37 -: 05 Юли, 2022, 12:10:18 »
Закупуване на чипове и апаратура по така-нареченото "второ направление" никога не било проблем за тогавашната НРБ. Баща ми работеше като електронен инженер през 70-те и 80-те години и ми е разказвал че единственото условие е било да няма СИВ еквивалент и то не заради някакво ембарго, а за да се пести валута.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Елка 130
« Отговор #38 -: 06 Юли, 2022, 12:18:32 »
Може много да се говори по тези и други графики, но не му е тук мястото.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Елка 130
« Отговор #39 -: 17 Август, 2022, 14:00:41 »
Ровейки се из разни документи случайно попаднах на информацията, че Елка 101 е поръчана от Швейцарска фирма. Добавям и линк към целия документ, има и някои други интересни факти: http://mmib.math.bas.bg/wp-content/uploads/11145-40g_CIIT_bg.pdf

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Елка 130
« Отговор #40 -: 19 Август, 2022, 11:10:29 »
Заключвам темата. Ако някой има да пише ПО ТЕМАТА, да ми прати лично съобщение, да я отключа.
ПРОЧЕТЕТЕ ПРАВИЛАТА и ОХЛАДЕТЕ СТРАСТИТЕ.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |