| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 8А въпроси...?!?...  (Прочетена 47838 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #45 -: 09 Май, 2013, 23:20:54 »
Кабела - червеният край на 1-во краче.
Т.е. като слагаш кабела, там където са краищата на щипнатият кабел, при мен са към платката.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #46 -: 09 Май, 2013, 23:32:09 »
ОК 1-во краче на флопито го видях.

ама на контролера не ми е отбелязано кое е 1-во краче на конектора, щото платката е от НЕ надписаните...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #47 -: 09 Май, 2013, 23:58:52 »
Пак по същият начин, там където се виждат краищата на щипнатият кабел, трябва да сочат към платката.
Слагаш кабела на горния куплунг. Той се води първи. /те затова на оригиналните Аппле флопита кабелите са шарени, да не се бъркат хамериканците/
/ама според мен е добре да изместиш ЛП8 в дясна позиция, иначе срязаното краче дето си го обозначил си е така на всичките ми флопита/

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #48 -: 10 Май, 2013, 06:34:54 »
преместих го, + сложих кабеля, надявам се вярно.
 без клавиатира е

 
Това с а първите 2 екрана, ша го бъде ли?

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен george

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #49 -: 10 Май, 2013, 09:12:13 »
Няма нещо, което да не може да се оправи . Без клавиатура 8а/8ц не вървят, защото трябва да се "отпуснат" клавишите ф1 и ф2. Или поне единият от тях. Може да се симулира с мостче, но в този случай не е това проблемът. Не съм виждал платка на пловдивско флопи, което да не е модифицирано с онзи проводник - така са фабрично. 125 го наместете в цокъла така, че да е на използваните пинове. Вижда се лесно и без лупа.

Добавено:
Осмелявам се да предложа нещо, което може да бъде изтълкувано погрешно.  Предварително се извинявам - нямам лоши намерения или да мамя някого или да му отнемам удоволствието от ремонта и го правя публично пред всички. Ако не ти се занимава с ремонта на това 8А дъно, предлагам в замяна две напълно работещи дъна от 8Ц с пълната рам памет в замяна на 8а дъното и джаждите около него без флопито. Жалко, че са сменяни кондензатори ;( 8Ц дъната са изтръгвани много грубо от кутиите им (не от мен) и имат периферно забележки по текстолита около един два от монтажните им отвори, но работят безпроблемно.  Спасих ги в БАН преди време. Снимки ще направя, ако трябва.
Аз имам само едно 8А дъно, което съм го налепял и оживявал аз. Беше голо купувано от битака през 91-ва година. Оживих го благодарение на Г. Драмчев, който преди няколко години ми подари липсващи за него компоненти.
« Последна редакция: 10 Май, 2013, 09:26:59 от george »

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #50 -: 10 Май, 2013, 10:26:40 »
@    imagination

Не знам как мога да ти се отблагодаря .  :good:  :bravo:
Здравейте,
всъчщност колегата wisi ме е изпреварил. На времето бях попадал на друг 'скан' на книгата - беше си истински пдф с възможност за копиране на текста от него. Но уви я загубих някъде. Ако някой е попадал на нея може да я сподели.
Поздрави.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #51 -: 10 Май, 2013, 12:35:59 »
Кажи ако имаш осцилоскоп ( то без него ремонта си е игра на сляпа баба ) ще помагаме къде какво да гледаш , относно липсата на клавиатура наистина проблема не е от нея в момента но все пак може да дадеш 16 крак на куплунга на клавиатурата на маса.
Като гледам повечето чипове са ти на цокли така че има надежда , тези дни оправях едно 8C та ми се разказа играта да свалям чипове :) и то за да разбера че  74LS138 и cm633 са се прецакали .То 633 лесно се предаде ама това 138 :(.

В тази връзка да му се намират на някой CM633  , по принцип има начин да се заменят  ако не намеря оригинални ще го пробвам.
« Последна редакция: 10 Май, 2013, 12:43:51 от TheHungry »
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #52 -: 10 Май, 2013, 12:57:06 »
Относно см633
http://www.elcomp68.com/sm633-p3924/
Този линк бях намерил преди време, като ремонтирах моят 8а. Тогава един човек от старият форим се смили над мен и ми изпрати см631 и см632. Понеже му изгубих координатите, ако чете този форум нека да ми пише на лс :)  След замяна дъното тръгна и така не стигнах до закупуването на см633.  В момента бройки от см631 и см632 се намират във ВикиВат. Може би не е лоша идея да се вземат малко резервни части, че трудно се намират.
Поздрави.

 

Неактивен george

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #53 -: 10 Май, 2013, 13:12:27 »
Не го насочвайте човека към СМ633 - с 99% вероятност си работи клок синтезатора и проблемите не са там.
Цитат
по принцип има начин да се заменят  ако не намеря оригинални ще го пробвам.
Да, замяната с PAL от //е работи естествено с преходник на цокъла.  Ако имаш пал/гал програматор още по-лесно ;) Но пък не съм забелязал фрапиращ дефицит на СМ633.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #54 -: 10 Май, 2013, 13:39:02 »
Имам Осцилоскоп, подробности тук:

http://www.sandacite.com/forum/index.php/topic,353.0.html

АКо това дъно не става, идеята е да го заменя със друго но същия раамер до милиметър- кутиятя е правена много точно.

Тоя яд май го даваше при определян позиция , на картат на флопито по слотовете, някакви детски спомени  се опитвам да върна...

Последния път като го пускахме преди години, захранването сдаде багажа, в смисъл че почна да кляка до 2-3 волта на всички линии, пикове не е имало...

Ще го пробвам без периферията....

@    george

Няма жалко, със 100 годишни електролити не рискувам, те и без това са само 4 броя на дъното. Кеа  може д аси купиш NOS  с чували за без пари ако искаш да му върнеш оригиналното състояние...

Ще се помъча  имам някакви опции още пък и е натоварен с мноого сериозна емоционална стойност, която не искам да коментитрам публично. Абе ще направя вскчко възможно д аго пусна, пък ако мнооооого се закучи, а за мене много  енаистина много много, ша ти го дам, 8Ц очаквам да ми подарят , та споко, пази ги ония дъна... Ясно ми е че го искаш заради разширителния слот. БЯх попадал в едно мазе на разширитена карата с процесор- западен, но рязната под наклон, Сега се изяждам от яд че не я запазих, да я бях прибрал поне, ама тва е друга тема...
« Последна редакция: 10 Май, 2013, 13:50:10 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен george

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #55 -: 10 Май, 2013, 15:03:43 »
Не са чак толкова лоши БГ електролитите, все пак са по японски лиценз и са много по-добри от някои съвременни китайски. Риск никакъв не виждам във филтрови електролити по закранването ;) А и са по 1 стотинка сега по магазините. Имам всякакви и докато имах котка много обичаше да ги ползва за котешка тоалетна ;) Даже са по-евтини от бентонита и силикона за целта ;) Просто платката понякога се поврежда при смяната им. Скосената платка, която си виждал някога, вероятно е била или ЦП/М Z80 платка, или 80 колонна за 82/8М. Щом има такава стойност за тебе, ще го оправим това велико дъно ;) Лошото е, че си направих ремонт и почти всичко е по разни кашони, а и мебели почти нямам още у нас.  Но може да наминеш на гости в тази некомфортна среда и ще го оживим. Едва ли ще ни отнеме повече от десетина минути ;)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #56 -: 10 Май, 2013, 19:51:55 »
@ george

След 14 ти ОК,  Пусни ми ГСМ и адрес на ЛС, Да онази разширителна карта за която говоря беше със z80, де да съм знаел че  след години ще ми дойде акъл да реставрирам разни техники  :D

+ След малко наместване, май се оказа, че  артефактите в текстови режим ги дава заради неннаместена разширителна карта памет.

СЛед неколкократно вадене и слагане на всичко, нещата мисля се по наместиха и заизглеждаха така:


Реално Премигват само долните няколко реда, останлото е честотата на екрана  която я лови фотоапарата при определн наклон но не се вижда с просто око...
« Последна редакция: 10 Май, 2013, 20:10:19 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #57 -: 10 Май, 2013, 20:11:08 »
Като за начало го пусни без всякакви карти само дъното монитора и захранването .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #58 -: 10 Май, 2013, 20:14:25 »
И без карти дава горния екран. Много символи, Някои от тях мигат едновремнно.

До чист екран  с мигаща чертичка още не мога да стигна, ама е явно понеже няма клавиатура, де да знам...

+ Тези дни, ще мина през елимекс да си купя КЕА електролити  И да върна всички компоненти в оригинален вид. Наистина е е излишно да ги осирам с Фуджикона.... то са има няма 5 броя 10микро на 16в и 47 микро на 16в още 5-6 броя...

Мислех си да извадя всички чипове 1 по един и да почистя с контактен спрей на спиртна основа. Платката е прана на автомивка с Меглио, ама май самите конектори не са почистени от патината...


Чиповете на паметта на дъното, могат ли да се тестват, един по един, тоетс да се пуска , без някои от тях, за да потърся дефектни сред тях?4164 май бяха

Сядам да прочета книжката...
« Последна редакция: 10 Май, 2013, 20:34:50 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен george

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
Re: Правец 8А въпроси...?!?...
« Отговор #59 -: 10 Май, 2013, 22:39:35 »
Пратих ти координати на ЛС.  Зарежи тази тъпа книга на пешо петров, явно той е искал да си отчете публикация. Вече си сменил кондензаторите, остави повторната им смяна за десерт, като оправиш дъното. Видях, че е заливана платката с нещо ужасно. Не е трябвало. Почисти всичко със спирт и памук/памучно парцалче. Разширителният слот обикновено има в единия си край затапваща пластмаса. Ако я няма, платката в него може да се измесмести с цял пин! Той е 60 пинов, но по онова соц вереме са ползваха пластмаса за 62 пинов като са и извадени пиновете в единия край. Не може дъното да работи без който и да е от ДРАМ чиповете. Да 4164 или аналози са. Имаш на рамкартата достатъчно за тест, ползвай тях, ако нямаш свободни.  Боцни някое тънко мостче между пинове 9 и 16 на клавиатурния цокъл, за да не влиза в монитор правешкият ром при липса на клавиатура. Ама аз като гледам до този момент не се стига така или иначе. За каквамигаща чертичка говориш?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |