| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как мерите индуктивност  (Прочетена 24073 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #30 -: 18 Февруари, 2013, 17:37:38 »
Нещо не ми става ясно,или на теб не ти е ясно какво говориш - какво значи според теб "поне два знака след десетичната точка"?В момента не се правят уреди с точност по-голяма от 0.1% и цената им достига до $6000 -това колко знака са според теб след десетичната точка?На мен не ми пречи да ти измеря няколко бобини,но да седна да ти навивам каквото искаш...трудно ще се навия!

Ориго може да се навие,ама и неговия уред е 0.1% нищо че струва $1500,
0878640251

близо до София

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #31 -: 18 Февруари, 2013, 22:58:16 »
Сега ти пращам една снимка на правен от мен честотомер .  Показанията в момента са  180541 херца . Товая е отчета който дава измерваната бобина .Сметката е проста повдига се това число на квадрат  180,541х180,541 дава / честотата трябва да е в  килохерци/ 32595,052. Сега един коефициент 2530   се дели на полученото дава  0,0776191 понеже стойноста е в милихенри  в микрохенри това е 77,6191микрохенри както веждаш бобината е фабрична  има надпис 80мкх   . Измерената стойност е до 4 знак след десетичната точка .Затова си и правих другото уредче  да направя сравнение. Не е нужно да навиваш бобини  вземи  две три около 1мкх  10 мкх 100мкх 1милихенри.  Написваш какво ще покажат на вашите точни уреди . Аз ще си направя сравнението. И така пак погледни  прост уред който мери с точност 4 знака след десетичната точка. Правил съм гонякъде през 1985  година.Приставката по късно. Пари съм дал само за кутията. Мерил съм го с кварцове до 25мгхц  точен е .То и няма как да не е такъв му е принципа на действие . С ТТЛ чипове е в обхвата на  тези чипове  30мгхц  работи.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #32 -: 19 Февруари, 2013, 09:00:42 »
До колкото разбирам ти си направил трептящ кръг и му мериш резонанса,ако е така,то точността зависи само от тази на кондензатора - останалите приказки са безсмислени.В същност този начин на мерене е  възможния най-точен.Моя мост е с точност 0.1% и този % зависи само от вградените кондензатори и бобини вътре.Така че,не търси под вола теле,ами си намери точни кондензатори.Аз напримар имам едни слюдени и трябва да ги потърся.
0878640251

близо до София

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #33 -: 19 Февруари, 2013, 09:30:32 »
Ако имаш предвид тези кондензатори

То генератора вътре който е RC е направен с такива . Мерени са на цифров уред и са комбинирани докато се получи този капацитет който е на схемата. Но уреда макар и цифров в частта си за капацитети е 3 процента клас на точност. Затова и държа да измеря индуктивности и да сравня . Никога не съм правел това. Точно по тази причина няма точен уред.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #34 -: 19 Февруари, 2013, 09:46:29 »
Този мост като на bojitchko го имам.Той беше от времето когато учих в Електротехникума и съм се учил да меря на него.След мноооого години когато вече работих в техникума го намерих бракуван в едно мазе настъпен отгоре.С голечи усилия успях да възстановя реохорда.В момента работи но само с постоянен ток и може само да мери съпротивления.Вибратора който създава променливата честота е повреден и не мога да го възстановя.Още от моите ученичиски години той правеше същия проблем.Моя учител който безкрайно уважавам Бойков е правил опити да захрани моста с друг генератор но не се е получило.Щом той ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ГОЛЯМ СПЕЦИАЛИСТ който до сега не съм го попитал за съвет на който той да не ми е отговорил:Ангеле,аз това съм го правил но то няма да стане така ,а ще стане така и действително както е казал така е ставало и аз няма да мога да го преработя.Ако някой има повреден такъв за да ползвам вибратора ще се радвам или да е правил генератор който е пробвал и е станало нека да пише.Уреда е точен.Това,че работи със слушалки не е проблем да се усили сигнала за мини говорителче и захранване от мрежата.http://store.picbg.net/pubpic/F0/68/7d2c0542237bf068.JPG

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #35 -: 19 Февруари, 2013, 14:27:55 »
Пана,ти се мъчиш да не ме разбереш,що не караш да пиша едно и също нещо по два пъти?
1.слюдените кондензатори не изглеждат така
2.Няма по добър метод от този дето вече си ползвал,и никой уред не може да мери по точно все едно дали е цифров или аналогов.

Ангеле,принципа на работа на един мост е елементарен и може да се ползва всякакъв генератор,а са много скъпи тези уреди заради специалните ключове,мерки за температурна стабилност и високоточните елементи ,така че си намери схемата или си я свали и намери грешката.Тоя дето ти е казал че не може да си изяде дипломата.
« Последна редакция: 19 Февруари, 2013, 14:37:26 от soton »
0878640251

близо до София

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #36 -: 19 Февруари, 2013, 21:44:05 »
Да, де, ама генераторът е мааалко механичен.  :D

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #37 -: 19 Февруари, 2013, 22:27:11 »
ако ми дадеш модела и фирмата ще ти отговоря защо е така.
0878640251

близо до София

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #38 -: 19 Февруари, 2013, 22:38:00 »
Ти май ще изкараш че вашите скъпи уреди моето творение ще ги сложи в малкото си джобче.Така ли да го разбирам?

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #39 -: 20 Февруари, 2013, 07:52:24 »
Като метод са подобни,разликата е че ти употребяваш много време и много уреди за да направиш това измерване,а моя уред например прави това много по бързо и цената му е по малка от сумата на твоите.
« Последна редакция: 20 Февруари, 2013, 07:57:18 от soton »
0878640251

близо до София

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #40 -: 20 Февруари, 2013, 10:28:35 »
Здравей ако говориш за честотомера с вградената приставка . Струва ми точно 6 лева .Само кутията съм купил за 2 лева помня че някой ги продаваше във нашия Викиват и купих за 10 лева 5 кутии. индикатори по 1 левче .Останалото не съм дал и стотинка . Доколкото за сметката  въпрос на навик с калкулатора. За новия ми LC метър който това вече го прави автоматично сметкатае около 16 лева ми излязоха дисплея и контролера. То там друго освен един кварц за 40 ст не виждам. Не се кахъри няма да моля никого повече за подобни услуги. Явно моите молби тук не се чуват. Тук на около километър от мен има метрологичен център ако не там има и други места като се постопли ще ги пообиколя.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #41 -: 20 Февруари, 2013, 11:13:06 »
Не плачи,ти всъщност искаш калибриране на уред - ми то това е най важната част от изработката на което и да е измерително устройство и съответно най скъпата,иначе всеки може да налепи една платка с дисплей и разни джаджи за украса!
0878640251

близо до София

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #42 -: 20 Февруари, 2013, 17:17:55 »
Недей че вече ми изтекоха всички сълзи . Пратих жената за нов леген.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #43 -: 20 Февруари, 2013, 21:09:11 »
ако ми дадеш модела и фирмата ще ти отговоря защо е така.
Исках да кажа, че няма схема за "грешката".  :D

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #44 -: 21 Февруари, 2013, 18:12:10 »
Съвсем ясно ти писах:дай модел и производител-аз ще намеря схемата.
0878640251

близо до София

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |