| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Отваряне на SI-1125HD  (Прочетена 7310 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Отваряне на SI-1125HD
« Отговор #30 -: 26 Март, 2019, 21:25:15 »
Само дето си загубил време за експерименти. Направо трабваше да слагаш други стъпала.

Щом не ти се наливат кинти в ампа, продаваш ли го ?
Аз си търся такава кутия, в добро съсътояние. Имам интерес, пиши на ЛС ако решиш да го продаваш.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Отваряне на SI-1125HD
« Отговор #31 -: 27 Март, 2019, 07:37:03 »
Ето я схемата. Както казах преди, няма в нея комплементарни крайни транзистори. Не знам какви си слагал...

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Re: Отваряне на SI-1125HD
« Отговор #32 -: 27 Март, 2019, 16:00:41 »
Да, крайните транзистори са NPN и двата. С откачени крайни и сложен чип на мястото му и външни транзистори единият канал тръгна, а на другият гръмна транзистора който е към минуса другия не съм го мерил. На самия чип в тоя канал който тръгна беше прекъснал единия транзистор а вторият бе здрав. А на този който гръмна сега бяха пробили и двата транзистора и най вероятно има и още нещо което не откривам.  Друго което забелязвам при откачен интеграл като  закачих готови модули с TDA7293  работят и двата канала но няма нужната мощност а сега работещият канал си има предостатъчно, гледам че по схема корекциите не са като при други усилватели тук вземат сигнал от изхода на чипа. А иначе не се продава, по принцип и аз го взех с идеята за материал но ми дожаля да го унищожа и затова се занимавам с него сега. Друго което има в момента като работи през лампа захранването пада на 26В от 37В и на лампата леко се зачервява жичката така ли трябва да е?

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Отваряне на SI-1125HD
« Отговор #33 -: 27 Март, 2019, 23:08:38 »
Ето я схемата. Както казах преди, няма в нея комплементарни крайни транзистори. Не знам какви си слагал...

Да не се заблуждаваме, няма нищо общо тази схема с SI-1125HD. Като се вземе предвид, че и крайните транзистори не са подходящи с този корпус.
Правилният подход е замяна с LM3886
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3886.pdf
И схемата за корекцията. Има една подробност, прави се междинна малка платка на която се запояват двете LM3886. И от тази платка с гъвкав лентов кабел се запоява на оригиналното място на основната платка. Понеже мястото е малко и става нагъчкано.
« Последна редакция: 27 Март, 2019, 23:38:02 от didov »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Отваряне на SI-1125HD
« Отговор #34 -: 28 Март, 2019, 22:40:58 »
Момчета, обикновено опитвам да дам идея или съвет, но като видя, че отсреща човекът е неподготвен и няма представа от материята, обикновено се отказвам и замълчавам. Защото, за да има някаква полза, питащият трябва да знае сам поне половината от отговора...
Обаче, тук решихте единодушно, че пиша глупости и нищо не разбирам! А сега де!
Естествено, схемата не е същата. Показах схема на един канал от транзисторен усилвател, топологияята на който е идентична с топологията на  въпросното хибридно крайно стъпало SI-1125HD. Транзисторите и останалите елементи на това, което показах, са свързани точно както елементите на SI-1125. Има и разлики - примерно на схемата, която показах елементите имат конкретни стойности, при това разумни, и изобщо, усилвателят изглежда напълно работоспособен. Естествено, токът на покой трябва да се регулира, с подбор на стойността на  R321. Освен това, има един малък кондензатор за локална честотна корекция С305, който липсва в хибридната схема. Той ще доведе до по-добра стабилност на усилвателя, ако входните транзистори не са достатъчно бързи. Ето, малко я пренарисувах, без да я променям, та дано стане по-ясно...

... С откачени крайни и сложен чип на мястото му и външни транзистори единият канал тръгна, а на другият гръмна транзистора който е към минуса другия не съм го мерил. На самия чип в тоя канал който тръгна беше прекъснал единия транзистор а вторият бе здрав. А на този който гръмна сега бяха пробили и двата транзистора и най вероятно има и още нещо което не откривам.  Друго което забелязвам при откачен интеграл като  закачих готови модули с TDA7293  работят и двата канала но няма нужната мощност а сега работещият канал си има предостатъчно, гледам че по схема корекциите не са като при други усилватели тук вземат сигнал от изхода на чипа. ... Друго което има в момента като работи през лампа захранването пада на 26В от 37В и на лампата леко се зачервява жичката така ли трябва да е?

С TDA7293 няма как да е недостатъчна мощността. Ако при това захранване чипът издържа и работи, тогава по-скоро усилването е по-малко, а не мощността. Усилването се задава с два резистора - единият от изхода към входа '-', и другият - от входа '-' през 22uF към маса. Идентична е и веригата на обратната връзка на оригиналните крайни стъпала, може да я използваш нея за задаване на усилването на TDA7293.
Това, че като захранваш през лампа, тя светва, вероятно значи, че не си обърнал внимание на по-предния ми пост и не си настроил тока на покой на стъпалото. Все пак, не се споменава нищо за това каква е лампата и къде точно е свързана... Но токът на покой трябва да се регулира по принцип. Ако е голям, тогава стъпалото бързо ще прегрее и ще се самоубие, а ако е малък, ще криви при ниски нива...

Тази схема правил ли си я? Защото без да се вглеждам задълбочено има на пръв поглед много смущаващи неща в нея.

Колега, дали има смисъл да се вглеждате в схемата? На пръв поглед може би още не сте готов... Тази схема е толкова проста и класическа, добре че не показах някоя с 5 токови огледала на стъпало...


Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Re: Отваряне на SI-1125HD
« Отговор #35 -: 28 Март, 2019, 23:22:01 »
Благодаря за съветите, взел съм (или се опитвам да взема) всичко под внимание. За в момента съм се отказал от варианта с възстановяването на въпросния чип. По въпроса за TDA7293 пробвах го с готов модул който си работи нормална има си обратна връзка  и всичко което е по datasheet т.е. подадено му е захранване +/- маса и вход  и изход на съответните крака на интеграла.  Но според мен работи слабо защото няма обратната връзка която е към 5/12 на 1125 съответно на 2 TDA7293 т.е. трябваше да окача съответните елементи от модула и да свържа 9ти крак на LM3886 към 5/12 краче на платката на интеграла и всичко би трябвало да е наред.
А от SONY  са дали отговор за замяната на тази  интеграла и как трябва да стане, и смятам така да го направя.
https://datasheetspdf.com/pdf-file/761646/ETC/STK4133II/1

Доколкото разбрах от обяснения на други които са борили с този проблем  STK4133II е подобрен вариант (с по високо захранване) от STK4132II.
А от прочетеното смятам, че всички чипове от серията STK41х2II са с еднакви  само с различно захранващо напрежение.
Само един въпрос имам по тая схема казано е че трябва да се премахнат С611, С612, С661 и С622 (предполагам С662) но в схемата на усилвателя няма кондензатори с тия номера  би трябвало да са С211, С212, С261 и С262  правилно ли смятам? И на мястото на С261 и С262 трябва ли да се сложи мост?
Така че ще си взема една от тая серия и мисля че ще реша въпроса.
На мен по начало въпросът ми бе как да премахна епоксидната смола на краката на интеграла за да я отворя, в последсвие излезе въпроса за ремонтирането.
Така че смятам проблема за решен.


« Последна редакция: 28 Март, 2019, 23:38:12 от kristov »

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Re: Отваряне на SI-1125HD
« Отговор #36 -: 05 Август, 2019, 20:29:16 »
Ето крайният резултат:
След доста чудене и използвайки схемата дадена от NHB реших да възстановя самата схема.
При предният опит ми гръмна единият канал оказаха се прекъснали и двата резисорта в базите
на крайните транзистори (сложих 270ом) използвах алуминиева шина на която залепух самата
интеграла отстрани сложих транзисторите и добавих 0,22ом емитерни резистори (в самия чип няма такива)
мисля, че ако не помага няма да пречи.
Сега усилвателя свири според мен добре (надали свири по лошо отколкото със здрав чип)
Сега остава да намеря врътки за потенциометрите като най трудно ще е да намеря гривната с цифрите на усилването.


 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
5 Отговора
939 Прегледи
Последна публикация 22 Март, 2018, 10:53:04
от mityooo

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |