| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на Олимпия 571W=  (Прочетена 47995 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
Ремонт на Олимпия 571W=
« -: 26 Април, 2013, 13:36:17 »
Здравейте! Въпросното радио го взех с изгорял селенов блок на захранването , а на мястото на лампа EC92 е присадена руска,която е с полуизтрити надписи. Възстанових захранването и махнах присадената лампа (искам да сложа оригинална) .  Мога да пробвам крайният усилвател дали работи без да е поставена лампата EC92. Включвах радиото без нея,но няма брум,а крайната лампа EL84 грее силно. Помагайте! Поздрави!!!

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #1 -: 26 Април, 2013, 14:12:59 »
За да е изгорял селеновия стълб значи има късо.Смърт без причина няма!При присадката е направено някакво неправилно свързване или окъсяване.Допускам повреда в изходния трансформатор или свързващите кабели.Откачи прехвърлящия кондензатор на крайната лампа.Допускам ликаж на кондензатора.Измери напреженията на електродите на крайната лампа.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #2 -: 26 Април, 2013, 16:32:01 »
електролитни кондери в захранането + елктролита в катода на ел84. сменяй

EC92  е еденичен триод, може вместо него да се ползва половината от ECC81, което е двоен триод.

Аз  лично рукса лампа с изтрити надписи не съм виждал, не може да им ги изтриеш просто. Винаги си личи.

В зависимост от модификацията, захранването е със Еленов грец или си кенетрон ез81.

Като си със грец, слагай СЪВРЕМЕНЕН силициев грец. Не слагай стари селени, всички са заминали.

Същия апарат седи в чувал зад мене и чака да му се реши подобен проблем...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #3 -: 26 Април, 2013, 17:22:43 »
Захранването възстановено с диоди схема грец. Кондензаторите в захранването не са сменяни. Сменил  съм всички други електолитни, вкл. и на EL84.Откачих прехвърлящия кондензатор на същата и при бутане с отвертка на решетката има брум, но напреженията  EL84 не са както по схемата и тя силно грее. По схема  напрежението на втората решетка на  АМ трябва да е 235 в. а то е 275. На FM-210,а то е 280. На анода пък вместо дадените 235 в. и при двата обхвата то е 290 в. Колкото до EC92,чакам да ми я пратят и съм възстановил всичко около нея както е по схема.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #4 -: 26 Април, 2013, 17:30:52 »
Оригиналният селенов изправител има доста високо вътрешно съпротивление в сравнение с греца на полупроводници. Включи последователно на "+" на греца допълнително съпротивление, подбрано опитно, така че напреженията на електролитите да влязат в нормите.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #5 -: 26 Април, 2013, 17:32:23 »
Силициевия грец ти е причината, но това са нормални работни напрежениея за ел 84.

СЛожи едно гасящо съпротивление след греца 100 ома 7 вата от зелените...

Виж катодното съпротивление дали е ок. трабва да е 130 ома ?

 Лампата е нормално да грее, тя така работи. Вижда дали  и се зачервява кафеза вътре, ако се зачервява тогава има проблем, иначе НЕ.

Межди Еабц 80 и ел84  емаш прехвърлящ 10 нано. Сложи нов.

НА 1-ва решетка на триода на еабц80 подай входен сигнал. 8 ми крак. Може от мп3-ка , комп, каквото имаш...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #6 -: 26 Април, 2013, 17:57:32 »
Ама да го подаде сигнала след разделителен кондензатор, че ще опука мп3-ката.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #7 -: 26 Април, 2013, 18:08:30 »
Нищо нема да опука ... но не е лоша идеята на 8 ми крак , да подаде сигнала през какъвто има кондензатор  100нано до 1 микро неполярен  на минимум 63в.

Хубаво е ако нещо друго влиза на тоя 8 ми крак да го откачи...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #8 -: 27 Април, 2013, 09:43:13 »
Благодаря на всички за съветите ,ще пиша за резултата. Поздрави!

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #9 -: 27 Април, 2013, 12:53:02 »
Може да ти се види малко трудоемко но за това пък проблема ти се решава генерално.Сваляш трансформатора и му развиваш навивките за около 20в в анодната навивка . Извеждаш си извод и после му довиваш отоплителната .Наскоро правих един Грундик и там се принудих да направя това. Лампите не работят добре. Напрежението скочи на 300в. Пробвах с гасящо съпротивление .За да стигна нормалния режим трябваше да включа 180ом поне 10вт съпротивление. Направих го така и всичко си дойде на мястото.

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #10 -: 28 Април, 2013, 16:55:34 »
Като изпълних това ,което ме посъветвахте ,а именно: гасящо съпротивление, подаване сигнал на решетката на ЕАВС през кондензатор усилвателя проработи. Пробвах го с външен говорител,за това не съм сигурен дали работи нормално, в смисъл качествено.  Посъветвайте ме как да го настроя, че да работи с оптимално напрежение.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #11 -: 28 Април, 2013, 19:00:29 »
Нямам схема на апарата . Пиши какви са стойностите на напреженията  по анодите на двете лампи с повдигнат минус ли е . Не мога да разбера кое искаш да настроиш нискочестотния усилвател или става въпрос за цялото радио. За всеки случай провери и решетъчните съпротивления на двете лампи. За настройка на цялото радио ще ти е нужна апаратура сигналгенератор. И опит който за да придобиеш се изисква доста време ако не си се занимавал.

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #12 -: 28 Април, 2013, 19:49:57 »
Става въпрос за нискочестотния усилвател ,тъй като смених селеновия изправител с грец и се получи ето това:   "Откачих прехвърлящия кондензатор на същата и при бутане с отвертка на решетката има брум, но напреженията  EL84 не са както по схемата и тя силно грее. По схема  напрежението на втората решетка на  АМ трябва да е 235 в. а то е 275. На FM-210,а то е 280. На анода пък вместо дадените 235 в. и при двата обхвата то е 290 в. Колкото до EC92,чакам да ми я пратят и съм възстановил всичко около нея както е по схема." Сложих съпротивление 140 ома на плюса след греца ,но не съм го подбирал а така. Въпросът е как да го подбера.  Лампа ЕС92 я нямам в момента,но чакам да ми я пратят. Ето и част от схема с усилвателя и напреженията.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #13 -: 28 Април, 2013, 21:39:25 »
Схемата е интересна погледни в началото колко волта е катодното напрежение на EL84 някъде 7в беше . Ако след време се качва лампата е зле . Но предусилвателя с ЕС92 трябва да го включиш гледам има положителна обратна връзка .Измери всички стойности на резисторите на тази лампа. Моята препоръка е всички прехвърлящи кондензатори аут слагай нови.Виж и решетъчното на EL84 към маса .Прегледай всички високоомни съпротивления.

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
Re: Ремонт на Олимпия 571W=
« Отговор #14 -: 28 Април, 2013, 23:15:58 »
Има ли значение какъв тип кондензатори ще сложа ? Става въпрос когато подменям прехвърлящите.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
433 Прегледи
Последна публикация 31 Декември, 2017, 11:41:59
от vilsa
1 Отговора
387 Прегледи
Последна публикация 26 Ноември, 2018, 16:19:41
от bogi1954
5 Отговора
1542 Прегледи
Последна публикация 16 Септември, 2019, 19:56:45
от dragan
0 Отговора
240 Прегледи
Последна публикация 15 Юни, 2020, 00:05:52
от viktoroti
6 Отговора
1090 Прегледи
Последна публикация 14 Юли, 2020, 11:50:17
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |