Форум за любителите на Стара електроника

Нови технологии => Други => Темата е започната от: GRIDLIC в 21 Ноември, 2018, 21:29:01

Титла: Тиристорно управление на капацитивен товар
Публикувано от: GRIDLIC в 21 Ноември, 2018, 21:29:01
Здравейте, принципа е много прост, първоначално се зареждат униполярни кондензатори след което натрупаната енергия в кондензаторите се отдава в някакъв товар.  Проблема се оказа че при управлението на чисто капацитивен товар при бързо нарастващия ток, тиристора се отпушва от към анода, и става неуправляем, освен това първоначалният ток на зареждане е много голям. В книгата си "Полупроводникова техника" Атанас Шишков описва че чисто капацитивния товар силно нарушава работата на тиристора за това повечето схеми работят с капацитивно активен товар. Преди години руснаците бяха дали една схема с обратна връзка между анода и управляващия електрод. Търсих я но не успях да я открия.
Титла: Re: Тиристорно управление на капацитивен товар
Публикувано от: GRIDLIC в 21 Ноември, 2018, 22:45:12
След включването на тиристора той може да бъде изключен чрез намаляване за момент на анодния ток до 0 или по-точно под определена стойност наречена ток на изключване. Тъй като изключването на тиристора се получава при намаляване на тока под критичната стойност, то при променливотокови схеми ще се получава автоматично изключване в края на всеки полупериод, когато токът приближава към о. Между анода и управляващия електрод на тиристора съществува вътрешен паразитен капацитет следователно при рязко нарастване на анодното напрежение част от него ще се прехвърли през капацитета в управляващия електрод което ще предизвика включването на тиристора. Това явление се нарича "Ефект на бързо нарастване на анодното напрежение" и може да настъпи при преходни процеси по линията на захранващото напрежение (понякога това става при включване на анода на тиристора към захранващото напрежение). В нашата литература е известен още като du/dt ефект. Влиянието на ефекта на бързо нарастване на анодното напрежение обикновено се премахва чрез включване на изглаждаща RC верига между анода и катода на тиристора, която ограничава скоростта на нарастване на анодното напрежение. Това е откъс от книга! Точно за премахване на този ефект става въпрос.
Титла: Re: Тиристорно управление на капацитивен товар
Публикувано от: didov в 21 Ноември, 2018, 23:28:42
Здрасти, от това всичко написано да не излезе ,че искаш да правиш устройство за икономия на ток! Защото едни умни глави, искат да зареждат и разреждат кондензатори в мрежата от части от секундата. С две думи навлизаш в темата за реактивна мощност, реактивна енергия. Като цяло каква ти е целта, какво искаш да се получи?
Титла: Re: Тиристорно управление на капацитивен товар
Публикувано от: GRIDLIC в 22 Ноември, 2018, 01:17:41
Здравей не се интересувам от реактивна мощност и реактивна енергия нито ще го връщам в мрежата. Просто искам да зареждам едни униполярни кондензатори а после през какъв товар ще  ги разреждам и за какъв период от време си е мой проблем. При управление на индуктивност RC групата 100ома/0,1mf.
Титла: Re: Тиристорно управление на капацитивен товар
Публикувано от: GRIDLIC в 22 Ноември, 2018, 01:49:12
В книгата пише през няколко равно на 50 процента. Е точно това ми трябва. Вместо да използвам активен регулатор, плюс това ще бъде галванично разделен от мрежата.
Титла: Re: Тиристорно управление на капацитивен товар
Публикувано от: shri в 22 Ноември, 2018, 01:58:22
Със управление на полевак няма ли да стане по-добре. На Гейта подаваш импулс с необходимата продължителност на разряда.
Титла: Re: Тиристорно управление на капацитивен товар
Публикувано от: origo в 22 Ноември, 2018, 12:32:51
Може и да стане, но полевака е малко по-неустойчив на пикови претоварвания от тиристора.
На мен само ми се губи малко идеята в глобален план. През тиристорите зареждаш само или разреждаш кондензаторите? И кога точно се получава паразитното отпушване на тиристора? Един резистор гейт-катод следва да свърши работа. Отпушването е по-притеснителния процес - нарастването на тока през тиристора не трябва да превишава една определена стойност dI/dt. Ако я превиши има сериозен риск тиристора да се повреди. При разряд на кондензатор вероятността да се превиши е много голяма, за това аз лично винаги поставям в такава схема последователно на тиристора индуктивност да кажем 0.5 - 1 микрохенри да позабави нарастването на тока през елемента. Върши отлична работа. Добре е да се пресметне и пиковия ток през тиристора, който също дори за кратко не е желателно да се превишава. Даден е в дейташийта, добре е паразитните съпротивления в схемата да ограничават този ток. Ако не, може да се наложи и поставянето на последователен резистор с малка стойност и използване на нужния брой тиристори. Евтини са, и може да си позволи човек да използва 5-6. Е, зависи дали не искаш да използваш някои стари за килоампери, тогава със сигурност няма да ти трябва такова ограничение. Успех! Дай повече подробности и ще се радвам да помогна!
Титла: Re: Тиристорно управление на капацитивен товар
Публикувано от: GRIDLIC в 22 Ноември, 2018, 15:28:01
Идеята на автора на книгата е съвсем проста. Когато в помещението е студено броя на полупериодите нараства. Когато температурата падне под 18,5 градуса, броя на полупериодите намалява, например през два, през пет и тн. Така се стига до много малък период на пропускане на положителни полупериоди само за поддържане на температурата от естественото охлаждане на помещението. Аз искам да я доразработя тази идея. Вместо  тиристора да управлява директно нагревателя, да зарежда кондензатори и след това натрупаната енергия в кондензаторите да се отдава в товара. Ако отворите книгата "Български телевизионни приемници за цветно изображение" Ще видите че натрупаната енергия от импулсния трансформатор в един момент се прехвърля върху кондензаторите. При зареждането на кондензаторите този процес може да се регулира. При разреждането процесът също може да се регулира. Поради това че книгата е от 1978г. съм решил да използвам съвременна интегрална схема TCA 785 SIEMENS където регулацията е много прецизна и има нулев детектор. Изгорих много тиристори от серията КУ202 до като се сетя за този ефект. Но сега както пише Ориго си намерих много мощни тиристори над 50А. Видях я индуктивността че се използва в много схеми, но си мисля че стойността и би трябвало да зависи от капацитивния товар. Това също е идея защото капацитета върти в едната страна а индуктивността в другата. Паразитното отпушване през тиристора превишава точно тази стойност di/dt. Прочетох много книги през годините но никъде не е описано как практически да се справим с този проблем а е само загатното. От колеги зная че има разработена такава схема в която се използва транзистор в обратната връзка към управляващия електрод на тиристора. Дори някъде в книгата се използва RC звено. 
Титла: Re: Тиристорно управление на капацитивен товар
Публикувано от: GRIDLIC в 22 Ноември, 2018, 15:44:58
Здрасти, от това всичко написано да не излезе ,че искаш да правиш устройство за икономия на ток! Защото едни умни глави, искат да зареждат и разреждат кондензатори в мрежата от части от секундата.
Титла: Re: Тиристорно управление на капацитивен товар
Публикувано от: GRIDLIC в 22 Ноември, 2018, 15:46:55
Това е защото се опитват да влязат в честотата на дискредитизация. Това е глупаво няма как да стане, да влезеш в отделните дискрети.
Титла: Re: Тиристорно управление на капацитивен товар
Публикувано от: origo в 22 Ноември, 2018, 18:43:52
Ами това усложняване с намесването на кондензатор не знам какви реални предимства предоставя в случая? Какви са негативите от това тиристора директно да управлява товара, което е съвсем чисто решение в момента струва ми се?
Титла: Re: Тиристорно управление на капацитивен товар
Публикувано от: styrshel в 22 Ноември, 2018, 19:24:28
Ами това усложняване с намесването на кондензатор не знам какви реални предимства предоставя в случая? Какви са негативите от това тиристора директно да управлява товара, което е съвсем чисто решение в момента струва ми се?
То какво решение да дадеш, като не става дума за нищо конкретно. Някои колеги се опитаха да разгадаят "дълбокия" замисъл, но не им се отдаде. Не разбирам целта на тази тема!  :-[