| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Китайска доза cz800 ceramic phono cartridge и приложението и  (Прочетена 16058 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #15 -: 10 Юни, 2017, 12:35:53 »
От написаното до тук, разбирам, че Хелпчо иска да замени оригиналната доза с друга, защото оригиналните, ако ги намери, са протекли. Предполагам, че тук става въпрос за масовите съветски моно шасита, които се вграждаха в нашата техника? Поне от моя опит, виждал съм грамофони с такива "омокрени" дози, че все пак свирят. Е, не е съвсем както трябва, но смятам, че баба му ще се зарадва и на този звук. Мога да му изровя 1-2 поомокрени, но не ползвани, подарък, поне за експеримента, за да не си играе с присаждане.
Иначе, вече така и така е поръчал китайските, нека прояви творчество за механичното и закрпване към държача, като се стреми констукцията да е максимално лека, за да не товари и без това "претоварената" плоча с този тип грамофони. А относно предусилвател и коректор RIAA, въобще няма да са необходими.
Хелпчо, успех в "тунинга", пък ако искаш и другия експеримент, пиши!
0888981645, 072365106

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #16 -: 10 Юни, 2017, 12:51:06 »
Сигурно си прав... особенно за себе си , но при моя случай  -  искам да поправя "Акорд"-а на  баба ми (80 годишна).

Обаче нито съм присаждал ... тоест не знам какъв ще е резултата, така че ако искам да стане както трябва сигурно трябва да го дам да го направят .....
Мисля че си струва риска да пробвам дали ще стане ... а и тя няма да го слуша по цял ден ако тръгне :))

Той може Акорда и да има РИАА, не знам .... ако трябва да бъда честен , но за целта взех едно грамофонно шаси , на което ще се пробвам преди да се захвана с истинския пациент , Имам и 5 плочи които никога не съм слушал защото съм нямал грамофон .... :))  Ааа да излъгах имам сигурно и 10 плочи от списание Колобок, едни такива сини   :)
Ще видим , като засвири , може и да ми хареса и да си намеря нещо по хубаво след това

Е, кажи че това е била целта. Пиши ми на лично да се разберем, ще ти подаря и изпратя работещо шаси и с няколко резервни дози да си имаш !

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #17 -: 10 Юни, 2017, 13:24:16 »
NEEDLE -ИГЛА , не доза , няма диаманти и хората са го написали. Пиезокристалните звукоотнематели не се нуждаят от корекции , евентуално един кондензатор паралелно на дозата-нанофараден.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #18 -: 10 Юни, 2017, 14:43:18 »
Що си правя труда да публикувам, човека в клипа от предишното ми мнение е направил много добро ревю?

Естествено, че има нужда от коректор и усилвател за високо импедансни дози, ето една такава схемка:


http://schei.tk/classa/jlhmodpre.htm

Закрепването ще е предизвикателство, трябва да си изобретателен, за да си барнеш преходник.

Тая доза какви плочи ще свири?

45/33 оборота се плейват с един тип игла 78 оборотните не могат да се просвирват със същата игла не пасва на каналите, изистват друга форма на иглата...

Старите кристални дози бяха с 2  игли за 2 та стандарта.

Шеллаковите плочи на 60-80 оборота са съвсем различна работа.

РАзглежданата доза е с 2 типа върхове на иглата Сапфир и диамант, като диамантчето е доста малко и тр микроскоп за да го видиш. носача му е метален.

Дай снимка/ модел на грамофона и на плочите, които ще свирят.

ПП : Балкантонски плочи с доволно количество прахоляк по каналите си просят 3грама натиск за да изкараш добър звук от тях без зериозно почистване.



« Последна редакция: 10 Юни, 2017, 14:52:50 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #19 -: 10 Юни, 2017, 15:49:36 »
Той ремонтира грамофон който е бил с кристална доза, т.е. не му трябва да пипа нищо по електрониката, защото тя е предвидена за същия тип доза и всичко каквото трябва е направено. Ако иска да си направи предусилвател с цел да преслуша просто дозата докато си експериментира - схемата която съм му публикувал е идеална за целта и съм я тествал лично, тази на Оги (Пичага) също трябва да става, но не съм я нито тествал, нито симулирал, но изглежда добре.
Относно присаждането - да закрепването трябва да бъде осъществено максимално леко, но така или иначе тези рамена си имат пружина отзад за баланс, така че колкото и да натежи отпред е редно да се направи корекция с пружината така че да не превишава натиска 4 грама. Но за целта трябва везна, и нещата отиват доста далеч за help.
Относно разтичащите се дози - да, такива са съветските стерео дози, няма неразтечена вече, към 2000-та година още се намираха неразтечени, но вече край, дори по магазините са ги изхвърлили заради това. Това че може да се ползва разтечена - не съм съгласен защото продължава да прокапва и да цапа както грамофона, така и плочите.
Относно МОНО съветските дози, които представляват едно цилиндърче, те не се разтичат и все още работят, така че нека снима рамото help и да качи снимки за по-нататъшни съвети.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #20 -: 10 Юни, 2017, 17:42:44 »
Да origo, точно за съветските моно дози става въпрос, цилиндричните, както казваш, но и те много добре се разтичат. Направих си труда да издиря една такава (просто не помнех къде съм ги заврял). Това е нова, неразпечатвана доза и на приложената снимка се виждат петната в прозрачното пликче. Та, предложението ми беше да изпратя една такава на Help40 и да пробва. Почти съм сигурен, че ще зарадва баба си, без много да се мъчи.
Иначе, пак казвам, нека си поиграе с окачването на китайската, като вече я е поръчал и ако спази препоръките, сигурно резултата ще е и по-добър, все пак е "прясна". Но, доколкото знам, керамичните и кристалните са съвместими, в смисъл, че не им трябват корекции и предусилване, както в случая с нашия Акорд.
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #21 -: 10 Юни, 2017, 19:03:14 »
Точно тези цилиндърчета имам 2 нови в пликчета като твоите и още няколко на грамофони и нито една не е дала признаци на протичане, така че мисля че или тази твоята е от друга партида в която са използвали от разтичащите се демпфери или тези пета не са от разтичане на самата доза а нещо друго. Та, може да му я пратиш, те си работят тези дози, звука им не е бил добър никога - едно като скрибуцане се чува на някои места, но няма как това са възможностите. Ако грамофона работи с такава доза задължително да се подмени със същата вместо да се вкарва във филми да присажда.
Напомням - изважда се като лостчето за смяна на иглата за шеллакови и микроплочи се извърти надолу така че да стърчи перпендикулярно отдолу на хедшела и дозата се издърпва напред. По обратния ред се вкарва новата. Задължително всички плочи на 33 и 45 оборота се прослушват в положение на иглата червена стрелка, а само шеллаковите на 78 оборота се просвирват в другото положение - зелен квадрат със 78 написано в него.
Присадката не е лош вариант, ако грамофона използва стерео доза защото те вече наистина са тотално разтечени до една и не стават за нищо. За присадката със сигурност ще се наложи (необратима) модификация на хедшела така че е добре да се прибягва до нея в краен случай.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен arni13

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 28
  • Населено място: Белене
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #22 -: 10 Юни, 2017, 21:14:15 »
/>В Русия правят така. :good:
« Последна редакция: 10 Юни, 2017, 21:28:35 от arni13 »

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #23 -: 10 Юни, 2017, 22:27:17 »
Грамофона мисля че е стерео модел  Аккорд  Стерео или Аккорд-201-стерео (като го гледам по снимките в интернет ... )  с глава гзку-631р 
Днес се разтърсих за модела , звънях и да питам какъв е точно ,но бабата въпреки че е възрастна е отишла на "дачата" да си гледа градината .
Но дори и да имам иглата ...  самата доза беше с следи от неуспешен ремонт ...
По думите на жена ми грамфона работил когато била малка :)
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #24 -: 11 Юни, 2017, 01:21:24 »
Преди да лягам, погледнах и какво излиза, "не били компютри, а компоти", като в оня виц. Аз, пък и Origo и други пишеме и размишляваме за РАДИОГРАМОФОНА на бабата, а пък то, май излиза, че това ще е стерео грамофон с шаси Акорд..!? Нерде Ямбол, нерде Стамбул, въпреки, че принципно не са кой знае какви разликите. Но, все пак, не са и малки, но до сега си мислех "баба на село със стерео грамофон" е несъвместимо в онова време! Извинявам се, и аз не съм много по-млад....
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #25 -: 11 Юни, 2017, 01:33:43 »
P.S. Пропуснах Origo, пликчетата не са разпечатвани от сигурно 30-35 години, така че мазните петна не са влезли отвън, имах 30-40 броя, но 4-5 протекоха в пликчетата и затова не съм ги предлагал за продажба. Но като видях, че някои още си ги ползват, ми дожаля да ги изхвърля. А сега ги подарявам, стига някой да им се радва.
0888981645, 072365106

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #26 -: 11 Юни, 2017, 04:08:59 »
но до сега си мислех "баба на село със стерео грамофон" е несъвместимо в онова време!

Ми тя от Москва е бабата , от голямо село е . Но явно освен нея от родата няма друг който да го интересуват плочи , а и тя няма да си вземе друг грамофон най-вероятно..   Внуците и пра-внуците ги интересуват само смартфоните явно , на никой не му е до бабата
Пак не съм 100 процента сигурен че е точно този модел , визуално така ми изглежда... , ще и звъннем пак тез дни да я питам какъе е.
Но всъщност разбрах и се "успокоих" че може да се сложи тази китайската доза ....
Чакам да дойдат и ще тествам на това шаси дето го имам ... хем ще си чуя плочите които никога не съм слушал  :crazy:
(А ако се запаля ще питам пак какъв вариант на добър грамофон да си търся  )
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #27 -: 11 Юни, 2017, 11:59:18 »
За можене - може да се присади китайската доза, и е единствения вариант попринцип, защото от тези стерео съветски дози няма нито една неразтечена и използваема в момента. Така че това е изхода. Аз лично бих опитал с горещ силикон да я монтирам директно в хедшела като се старая да се запази работната височина на иглата спрямо шела както на старата доза, а изходите да се запоят с кабели направо на клемите преди „дупките“ за оригиналната доза. Не знам до колко имаш опит с такива механични преработки, но с малко повече сръчност ще стане неразличим от оригинален и още по-добре от нов ще свири.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #28 -: 11 Юни, 2017, 19:04:16 »
Ориго, съгласен съм с извода, че друг вариант няма и твоите препоръки, но и аз да се изкажа. Относно силикона Хелпчо да внимава с количеството, сигурно капки ще са достатъчни, но най-добре, според мен е да премери разликата в теглата на руската и китайската доза (сигурен съм, че първата е по-тежка) за да види с какъв"лимит" от тегло разполага. Това може да стане и с "истинска" електронна домакинска везна. Другото, което ме притеснява е запояването към щифтовете, има опасност от прегряване на дозата, трябва сръчност и майсторлък, а и подходящ поялник. Може би, по-добре, да се помисли за "студен" контакт?
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #29 -: 11 Юни, 2017, 20:27:09 »
Да, определено запояване към щифтовете на дозата е твърде рисковано, и имайки предвид че са от скапано тенеке няма да е лесно без да се повреди. Така че най-добре спойката да е към рамото, а към дозата да има „обувка“ в която да влиза щифтчето, както попринцип е предвидено.
Относно теглото - няма да се размине с много малко силикон защото вероятно ще трябва да запълни луфта между страните на хедшела и дозата със силикон, така или иначе както казах е добре натиска след монтаж да се „калибрира“ посредством пружината с една прецизна везна. Вече китайците произвеждат много евтини такива, та не е проблем да се сдобие с една и да си я използва в последствие и за други цели:
https://www.olx.bg/ad/pretsizna-dzhobna-vezna-tip-bizhuterska-do-200-gr-0-01-gr-ID2OviB.html#b6bb3c8cd7;promoted
Имам подобна и са изключително точни, имат си и точност и повтаряемост на измерването сравнявал съм я с професионални аналитични везни.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
1685 Прегледи
Последна публикация 01 Септември, 2014, 14:51:31
от simo_
29 Отговора
18321 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
10 Отговора
4026 Прегледи
Последна публикация 17 Март, 2015, 00:35:41
от NKK

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |