| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Вобел генератор ?!  (Прочетена 9144 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sdjonov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2SPJ
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #15 -: 27 Януари, 2024, 19:01:03 »
Маркерите при проверката. И... пак успех!


« Последна редакция: 27 Януари, 2024, 19:06:38 от sdjonov »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #16 -: 29 Януари, 2024, 19:53:44 »
Тръбата светваше при почукване отпред няколко пъти с кокълчето на пръста!След като я свалих и презапоих пиновете като извадих бакелитения цокъл,почистих и калаядисах изводите.Същия резултат.Гимнастиката се оказа безполезна.Купих някаква от базара,преработих изводите с кабелчета и сега си свети нормално,без почуквания.Явно вътре е късила някъде?
Кварцовете липсваха-празни керамични цокли намерих при отварянето на уреда.
Въпросът ми е мога ли да монтирам произволни -десятка имам ,но единмегахерцов ще ми е проблем да намеря.Търсих от около 1000 броя дето съм събирал през годините един мегахерц-нямам!
Например кръгло число 4-мегахерца например.Знам,че няма да е точен еталона за проверка и сравнение,но поне ще има някакъв сигнал за тест?
Че после трябва да се уча да работя с него,ще почета от инструкциите за работа,може да разбера нещо.Имам дузина селени-работещи ,за да поизмеря нещо да ми стане интересно ,да се събуди любопитството от настройка,както се казва от любов към спорта.Поне като възстановя уреда да изпитам наслада от работата му!
----------------------------------
При Замостване на входа и изхода на уреда, се появяват тези две черти и като въртя колелото на свип генератора ,,,това,дето е на снимката по горе ,при мен се мести според въртенето.Правилно се променя дължината според гейновете които въртя допълнително , и се смалява като намаля.Позиционирането работи на всички страни.
Мисля,че уреда бачка?
« Последна редакция: 29 Януари, 2024, 20:01:33 от lopesbroko »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #17 -: 30 Януари, 2024, 06:56:05 »
Толкова ли няма в някой магазин да купиш кварци. Всякакъв от новите с изводи би трябвако да стане.
https://vikiwat.com/kvarc-1-mhz-ruski.html
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #18 -: 30 Януари, 2024, 09:17:57 »
Има два керамични цокъла двукраки-вътре мисля,че са за кварцовете?На схемата не пише с каква честота са!Като гледам няма делители или умножители-то-ест каквото пише отпред на копчето това ще да са кварцовете един и десет мегахерца. Десятка имам -ще запоя и еденица ще купя.
Не ми се вързват нещо напреженията като по схемата,но проблема ще е най-вероятно от кондензатори с намален от годините капацитет,както пишат колеги.По принцип още от ламповите телевизори знам,че унгарските кондензатори са добри,но годинките-стоене си казват думата.Колеги обещаха тръба ,ще споделя до къде съм стигнал!Щото искам да постигна фокусирано изображение като на снимките по-горе.В момента при мен изображението е фокусирано само в горните и долни краища ,в средата е мъглява линията и не се фокусира от никъде както трябва!Мисля,че е от тръбата-не пасва, понеже със старата която работеше с почукване изображението беше фокусирано?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #19 -: 30 Януари, 2024, 10:17:05 »
Ами напиши точното име на двете тръби да видим параметри и така. Ако ти се играе разделяш 10 Мхц на 10 и получаваш един. Но трябва с аналогово делене. Иначе запояваш кварца и гледаш.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #20 -: 30 Януари, 2024, 14:29:13 »
Тази на снимката е  оригиналната която беше във волъла.Замених я със тази -B7S1 която е 6 сантиметрова и навих левкопласт за да я допълня,да влезе в кожуха. Иначе и запоих кабелчета към фабричния цокълл,като ги наредих вярно-по схема за да светне!
Тази която монтирах е двойно по къса на дължина и явно работи на други волтажи?
На фабричната и начупих цокъла ,за да измеря от жичка до краче дали е добра връзката и спойката която съм направил,но уви не светва,вече е повредена само отоплението свети,отпред-нищо преди с удар тръгваше.
Намерих на този линк описание на доста тръби, с данните!
https://frank.pocnet.net/other/Tungsram/Tungsram_ElectronTubes_Semiconductors_1976.pdf
« Последна редакция: 30 Януари, 2024, 14:41:01 от lopesbroko »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #21 -: 30 Януари, 2024, 15:24:19 »
DG 7 - 113
Диаметър на тръбата - 77.7 mm
Дължина на тръбата - 298 mm
Напрежение на нажежаемата жичка - 6.3V
Ток на нажежаемата жичка - 0.6A
Напрежение на модулатора - 22.5-45V (45-90V)
Напрежение на ускоряващия електрод - 160-300V (320-600V )
Анодно напрежение - 1000V (2000V)
Хоризонтално отклонение - 0,43 mm/V (0,21 mm/V)
Вертикално отклонение - 0,55 mm/V (0,25 mm/V)
----------------------------------------------------------
При мен анодното напрежение е от 150-190 волта измерено спрямо маса регулиращо се с тримера,но може би се мери спрямо първа решетка или втора?За да се получи такова голямо както го дават.А на тях имам минус 400 и нещо волта спрямо маса!Явно виси и е общо.Може би се измерват заедно /без маса/
-----------------------------------------------------------
За кварца е лесно или ще намеря или с една ттл-ка ще го разделя, не ми е толкова грижа.И сонди трябва да направя?Дават някаква глава трябвало да има не само пипки?В елимекс-магазина видях преобразовател от тия дето ми трябват не знам как се казват,къмBNC.Навивам го на уреда и  готово.Тези накрайници съм ги виждал в таксиметровите радиостанции. . .Има варианти да пресъздам пипки ,или сонди.
« Последна редакция: 30 Януари, 2024, 15:35:20 от lopesbroko »

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 220
  • Населено място: София
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #22 -: 30 Януари, 2024, 16:56:14 »
Посочените размери и параметри много приличат на 8ЛО29И, каквато имам за подаряване... Купена е нова (през 1977г) с цел замяна в уред, после опитах мой проект, но не стана и така не е работила досега. Но съм успял да я пусна с развивка, т.е. работи. Имам и 7ЛО55И, но тя има трети анод на тубуса.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #23 -: 30 Януари, 2024, 19:25:24 »
Мисля,че първата ще стане ,която няма страничен извод за високо напрежение!Пиши на лични каква ще е цената?

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #24 -: 31 Януари, 2024, 07:22:43 »
Това е медецински осцилоскоп.
/>Начупил съм доста такива,но остана този за спомен.Има супер качествена фокусирана тръба,но уви не става за моя вобел понеже има извод за високо напрежение както телевизорите втори анод.Не,че не мога да докарам напреженията с простотии,но искам да го възстановя-фабрично!
Мисля,че може да се преработи да се използува като обикновен осцилоскоп за ниски честоти?Или да му пусна музика в студиото си и да мига за красота.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #25 -: 31 Януари, 2024, 18:48:22 »
Имаш ли документация за него

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #26 -: 31 Януари, 2024, 23:22:40 »
Схема-нямам ,той е само медецински осцилоскоп настроен фабрично на три скорости ,свързвал се е към едни немски кардиографи с писци,нещо като външен монитор за контрол.
Единствено това описание намерих.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #27 -: 01 Февруари, 2024, 12:55:06 »
Благодарности на колегата ikarlo за руската тръба която ми подари!Още днес ще я монтирам във вобъла и ще пиша как е станал.
Понеже на стъклото,което стои пред тръбата се поизтри оразмеряването.Все пак е на 50-60 години!Ще монтирам от подобен кардиограф жълто фолио което цялото е милиметрово разграфено и добре-фабрично боядисано /не се изтрива при докосване/

« Последна редакция: 01 Февруари, 2024, 13:02:30 от lopesbroko »

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #28 -: 01 Февруари, 2024, 17:18:02 »
Благодарности на колегата ikarlo за руската тръба която ми подари!Още днес ще я монтирам във вобъла и ще пиша как е станал.
Понеже на стъклото,което стои пред тръбата се поизтри оразмеряването.Все пак е на 50-60 години!Ще монтирам от подобен кардиограф жълто фолио което цялото е милиметрово разграфено и добре-фабрично боядисано /не се изтрива при докосване/

Ето документация за вобулускопа.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Вобел генератор ?!
« Отговор #29 -: 01 Февруари, 2024, 21:16:04 »
Документацията я имам цялата за вуболускопа, помислих,че питаш за документация за биомонитора,за него каквото имам съм качил.
Смених тръбата с руската и резултата е невероятен.Вижда се перфектно,фокусирано.Още веднаж благодаря на колегата за подаръка!
Монтирах само 10 мегахерца кварц,понеже нямам един и маркерите на 10-проработиха.На всеки 10 меахерца при въртенето на генератора,се вижда фигурката.
/>На първо време това ще му е ремонта.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |