| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Използване осцилоскоп за вублоскоп  (Прочетена 11012 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #60 -: 24 Януари, 2023, 11:51:29 »
Благодаря.
стана

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #61 -: 05 Януари, 2024, 22:07:05 »
Намерих на тавана си един стар уред - вобулоскоп tr-0813.
Дайте идея дали си струва да го възстановявам ,като го включих  и загря,едва,едва светна тръбата.Имам такава от мед-стари апарати и мога да я сменя но съм до тук.Нито знам как се работи с него нито нищо трябва да тръгвам от нулата и кабели да му направя! . . .
Назад в темата е поописано какво се прави.По принцип искам да пренастроя Селена на 88-108 и да стане като фабричната В215 която имам за мостра чистонова фабрично направена за износ на 88-108!
Освен,че смених кондензаторите по табличката развих намотки от осцилаторната и вч бобинки,като гледах от фабрично произведен блок.Прекопирах го 1към1.Бачка свири хваща станции,но не като фабрично направената от завода Селена В215.Стигам до извода,че тия кучета казаците са пипали и хетеродина.За целта искам да направя измервания.Да се убедя за себе си в някой неща.Много съм чел от руснаците по темата и сърцевини заменят и много друти простотии.Даже си мисля да заменя бобинния настройваш блок с един пиезо-филтър и трябва да стане.
Всичко го правя от любов към спорта не с търговска цел.Както съм насъбрал около 30-40 селени.Доста съм пренастроил що годе успешно.Някой станции са слаби други силни трети дрезгавеят,а при фабрично направената всичко е топ-като западен радиокасетофон.
« Последна редакция: 05 Януари, 2024, 22:32:25 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #62 -: 06 Януари, 2024, 09:55:48 »
.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #63 -: 06 Януари, 2024, 10:08:05 »
Ако искаш да настроиш едно радио както трябва ти трябва апаратура, например това.
https://www.rosenkranz-elektronik.com/de/messgeraete/261248/wavetek-4032
Давам като пример това е много старо, работил съм година с такова и му знам възможностите. Трябва да се гледат много неща като клир фактора на детектора. Всъщност настройката е проста като имаш подходящия уред на ухо не става.   :hi:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #64 -: 06 Януари, 2024, 10:17:08 »
Бегло прочетох темата и ми направиха впечатление два момента:
1. Честотата на ГЛИН (sweep) няма нужда да е по висока от 200 - 300Hz. Избира се колкото да не трепти изображението на екрана. Даже задължително да е по ниска, особено за МЧ АМ, защото всеки филтър има време за реакция + плюс времеконстантата на детектора.
2. За ГЛИН може да се ползва развивката на осцилоскопа. За конкретния С1-118 мисла, че има извод на горния капак - малък отвор Ф2мм, трудно се открива. Имах такъв, но го дадох с документацията, иначе щях да снимам.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #65 -: 06 Януари, 2024, 10:21:39 »
NanoVNA. Вече е лесно. И не е скъпо.
За размисъл: Nano VNA. Перенастройка блока УКВ, Част I, II, III

« Последна редакция: 06 Януари, 2024, 10:35:32 от veso74 »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |