| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Грундик Heinzelmann  (Прочетена 4555 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #15 -: 05 Януари, 2019, 15:53:44 »
Лъчо, 3 вата крушка е супер и 10 вата е добре, аз тренирам с 2х15 вата последователно свързани. Предимството на крушката е че виждаш как се възстановява кондензатора по светенето и.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #16 -: 05 Януари, 2019, 18:32:52 »
 Нищо не съм мерил, тука имам един изгорял всичкомер и един евтин цифров мултицет. Сега с мултицета ще се опитам да видя кондензаторите, за които каза Стършел. Снощи успях да направя радиото на идеални части и да го измия, днес намерих в един немски форум реставрацията на точно такова радио :good:
https://radio-bastler.de/forum/showthread.php?tid=9728&highlight=Grundig+Heinzelmann
« Последна редакция: 05 Януари, 2019, 18:39:19 от Лъчо Минков »

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #17 -: 05 Януари, 2019, 19:16:02 »
Не можах да си изтегля схемата от Радиомузеум, нещо не върви работата, отивам за бира :flag_of_truce:

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #18 -: 05 Януари, 2019, 20:00:31 »
Не са кой знае с какво качество...

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #19 -: 05 Януари, 2019, 20:04:32 »
Благодаря много!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #20 -: 05 Януари, 2019, 20:08:52 »
Имало още една - не съм я видял:

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #21 -: 06 Януари, 2019, 19:43:02 »
       Радиото не светва и на селена няма напрежение. На шасито има фаза в зависимост от положението на щепсела.  Вероятно е включвано в 220 волта, а е бушона е бил в гнездото за 110 волта. При това положение е изгорял и мотора на часовника.  :master2:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #22 -: 07 Януари, 2019, 12:30:08 »
Рано е за такива заключения, трябва още да се премери и провери какво точно се е случило, преди да се стига до там че в радиото няма почти нищо здраво!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #23 -: 07 Януари, 2019, 23:22:33 »
 На път съм да се обидя на това радио, не мога да разбера как така селена има само два извода, към които са запоени по две жици??? Това е снимка от немския сайт, при мен е същото, само дето няма напрежение ??? Отвинтих селена, за да видя дали зад него няма клеми, но не - няма!!!Възможно ли е да е изгоряла и цялата вторична намотка.
« Последна редакция: 07 Януари, 2019, 23:37:39 от Лъчо Минков »

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #24 -: 07 Януари, 2019, 23:28:11 »
Виж схемата, този селен е всъщност един диод с анод и катод,. Преди него има резистор 20 ома / 0.5W виж го него, както и бушон преди това.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #25 -: 08 Януари, 2019, 10:52:08 »
Може да е изгоряла първичната намотка или някой чарк във веригата на захранването на трансформатора!
Според мен трябва да се измерят намотките и изолацията на захранващия трансформатор без захранване 220V,
след това с 220V на празен ход, после изправността на селена, кондензаторите и т.н.
Внимателно с фазата !

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #26 -: 09 Януари, 2019, 00:07:28 »
        Днес ми разпечатаха схемата на лист с размерите на четвърт чаршаф и най-после разбрах, че има вторична намотка само за отопление и крушки, а изправителя взема напрежение направо от мрежата през съпротивление 20 ома -аз по инерция си мислех, че има повишаваща вторична намотка. Освен това намотките на звънеца и мотора дадоха съпротивление - 800 и 1200 ома. Часовника ще дам на един познат часовникар, той преди години ми съживи един механичен радиочасовник като му изработи зъбно колелце. От първи път не се получи - часовника взе да избързва с два часа на ден и се оказа че новото колелце има един зъб по - малко или повече, забравил съм вече.Човека направи ново и часовника работи до ден днешен.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #27 -: 31 Януари, 2019, 08:51:55 »
Шасито е при мен за ремонт.
Направих един бърз преглед, смених кондензаторите, които са маркирани с червено на прикачената схема.
За съжаления, по с време на транспорта на шасито се е счупила EL41.
След кратък разговор с Лъчо, решихме да я заменим с EL84.
Радиото свирна от раз.
Нама да го барам повече, това е.
За мое голямо съжаление, не можах да прикрия новите кондензатори в старите, защото старите не са в тръбички.
Електролитите са претфектни и няма да се сменят.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #28 -: 31 Януари, 2019, 18:40:42 »
Винаги следкато направя някое радио го слушам няколко дена през крушка.

И ето че има полза.

Ще сменям още кондензатори.
Припуква докато го слушам на УКВ.
ДАже веднъж гада проби и лампота светна. :master2:

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Грундик Heinzelmann
« Отговор #29 -: 02 Ноември, 2019, 23:55:12 »
Няколко думи за часовника - докато радиото беше при Кънчо, основно почистих механизма и го смазах с моторно масло- най-рядкото възможно. Доста време се чудих къде е статорната намотка на мотора, докото разбрах, че се използва намотката за звънеца. Взехготовото радио от Кънчо като вече бях успял да боядисам кутията с много трудности и откровени провали. Запоих жиците и часовника проработи, даже зазвъня с доста противен и пронизващ звук. Според неповерени сведения, звънеца се е чувал поне два етажа по-надолу, а още по- надолу е мазето, но от там няма оплаквания :rofl:
     До тук - добре - радиото работи супер, има така наречената "лихт атнена" - използва мрежта за антена.Събрах радиото в кабинета му /както се изразяват германците/, включих го, но часовника не тръгна. Предположих, че е от неподходящото масло. Отново измих механизма с бензин, смазах с швейцарско часовникарско масло, което Кънчо ми подари преди време и часовника заработи абсолютно безшумно. Появи се друг проблем, който е обсъждан и в немския форум - часовника леко избързва. Германците пишат, че мотора използва мрежовата честота и няма начин да се да се отстрани избързването. Може това да е направено за да не закъсняват германците за работа :lol:
           Вие как мислите, има ли прост начин до часовника да стигат точно 50 херца?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |