| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Питане относно индикатор EFM 11  (Прочетена 2613 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #15 -: 21 Януари, 2019, 11:50:30 »
Възможно е и на индукционен котлон ако има такъв! Няма да бъде много ефективно от такова разстояние, но е повече от нищо. Проблема е, че в неговия случай друго трябва да се направи. Регетерирането е в подкрепа на резултатите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #16 -: 21 Януари, 2019, 12:04:19 »
  Правих нещо подобно с една изтощена индикаторна лампа  в микровълновата - за няколко секунди луминифора се изчисти, след това се подпали???? и лампата се пръсна. трябваше да намаля мощността на микровълновата, но късно се сетих.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #17 -: 21 Януари, 2019, 12:06:46 »
  Правих нещо подобно с една изтощена индикаторна лампа  в микровълновата - за няколко секунди луминифора се изчисти, след това се подпали !!! и лампата се пръсна. трябваше да намаля мощността на микровълновата, но късно се сетих. Значи има нещо полезно в индукционното нагряване, макар и не по моя начин.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #18 -: 21 Януари, 2019, 12:18:31 »
ЕМ84 се държи по-добре от всички останали.Разликата е,че само на нея луминофорра е нанесен на стъклото а не на метал.Според мене има значение.На кинескопите умира емисията а на индикаторите луминофора.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #19 -: 21 Януари, 2019, 12:23:13 »
Пускане на лампата в микровълнова на намалена мощност едва ли ще реши проблема. На понижена мощност микровълновата работи в същност отново на номиналната си мощност но с паузи. Не знам дали това ще предотврати същите ефекти които си наблюдавал. Не е сигурно защо е светел луминофора вътре, и дали това е довело до реално изчистване на слоя върху него.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 400
  • Населено място: Стражица
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #20 -: 21 Януари, 2019, 17:09:11 »
Индукционен котлон нестава.
Първо не тръгва без метал на него, лампата е малка. Дори при сложено нещо да го излъже пак не може да се загрее лампата пробвал съм.
По скоро да се направи нагревателче или купи такова готово от Али то и тества.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #21 -: 21 Януари, 2019, 17:33:16 »
Макар че не виждам, какво ще помогне нагряването на гетера, реших да пробвам. Имам една ЕМ11, която светеше леко в  единия край.
Излъгах котлона с масивен съд, така че почти половината активна зона остана свободна. Поставих лампата с гетера към плочата, като само крачетата гледах да са навън. Почти  веднага ламатинката се нагря до вишнево червено и повече не пожела. Нагря се и екрана. Пробвах лампата, дали има промяна и... тотал щета. Напълно угасна. Това от мен.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #22 -: 21 Януари, 2019, 17:44:47 »
Проблема, както бе посочено не е в катода (емисията), а в луминифора. Засега обаче за него "цяр" няма. ???

Неактивен sawow

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #23 -: 21 Януари, 2019, 19:11:45 »
В легенчето на гетера няма никакъв гетер. Този "суров" гетер "се изпарява" на 100 % при производството на лампата, още на конвейра, и се отлага върху стъклото на лапата. При експлоатацията на лампите, тежките йони се неутрализират и абсорбират от него. Когато той се "свърши" и на неговото място вместо огледало няма нищо или е побеляло, такава лампа вече няма "бъдеще", та каквито и фокуси да бъдат правени. В нея вече няма вакуум, а е пълно с тежки и леки йони, които пречат на потока от електрони, излизащ от катода. 
Лампите ЕМ 11, UM 11, EFM 11 (очи), са най "Хубавите очи" за мен. Жалко, че те трудно се намират. Ако някой знае кой ги произвежда и продава (примерно Китай, Германия .  .  .  ) да каже. Аз лично бих си купил поне двадесет броя, разбира се става дума за нови лампи.
« Последна редакция: 21 Януари, 2019, 19:17:12 от sawow »

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #24 -: 21 Януари, 2019, 23:27:47 »
ЕМ84 се държи по-добре от всички останали.Разликата е,че само на нея луминофорра е нанесен на стъклото а не на метал.Според мене има значение.
Наистина има значение, до сега не съм виждал изтощена ЕМ 84. Имам Нордменде от 1953 г. индикатора е като нов и не само той.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #25 -: 22 Януари, 2019, 15:56:35 »
Ами то затова на котлона не е добре, защото е довел до нагряване на цялата структура на лампата, а не само на легенчето с гетера. Освен това казах, че евентуалното повторно изпарение на гетер, не е решението на проблема, а само подсилване на ефекта от него след решението му по други начини.
Обаче сега предположението че целият гетер е отложен по стъклото и в легенчето вече няма останал, определено ме кара да се замисля, дали си струва да се правят уреди за индукционно нагряване, в случай, че в същност няма какво да изпаряваме! Остава да се тестват останалите алтернативни методи за почистване на луминофора от нежеланите съединения. Естествено отговор няма как да има без да се тества, а както казах това е дълъг процес, и не става въпрос вече за конкретната лампа а принципно. Един ден, ако стане нещо...
Пък някой да произвежда в момента нови индикатори - определено не съм чувал. Много фирми произвеждат някои от старите лампи, които се използват за аудио цели, но индикатори май никой не прави за съжаление.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #26 -: 22 Януари, 2019, 18:00:15 »
Ами то затова на котлона не е добре, защото е довел до нагряване на цялата структура на лампата, а не само на легенчето с гетера. Освен това казах, че евентуалното повторно изпарение на гетер, не е решението на проблема, а само подсилване на ефекта от него след решението му по други начини.
Обаче сега предположението че целият гетер е отложен по стъклото и в легенчето вече няма останал, определено ме кара да се замисля, дали си струва да се правят уреди за индукционно нагряване, в случай, че в същност няма какво да изпаряваме! Остава да се тестват останалите алтернативни методи за почистване на луминофора от нежеланите съединения. Естествено отговор няма как да има без да се тества, а както казах това е дълъг процес, и не става въпрос вече за конкретната лампа а принципно. Един ден, ако стане нещо...
Пък някой да произвежда в момента нови индикатори - определено не съм чувал. Много фирми произвеждат някои от старите лампи, които се използват за аудио цели, но индикатори май никой не прави за съжаление.
Лампи съм регенерирал  с уреда за кинескопи . Обикновено се получаваше . 

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #27 -: 22 Януари, 2019, 18:03:35 »
EM84 правят китайците и руснаците но очите от 11та серия все още никой.

На индукционния котлон би трябвало само за момент да се пуска 1-2 секунди и веднага да се гаси. Поне по процеса на гетериране от видеата , които съм гледал моментално става всичко. И да-цялата конструкция почервенява за 1-2 секунди и това е.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #28 -: 22 Януари, 2019, 18:58:28 »
В старият форум имаше една такава подобна тема, за регенериране на индикаторни лампи. Един колега тогава, Станислав Запрянов мисля, беше направил някакво електронно устройство което даваше много добри резултати. Не знам къде изчезна този човек, ника му беше "Sofia-netz" ако не греша, много точен колега беше тогава във форума.

Неактивен sawow

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
Re: Питане относно индикатор EFM 11
« Отговор #29 -: 22 Януари, 2019, 19:48:36 »
В старият форум имаше една такава подобна тема, за регенериране на индикаторни лампи. Един колега тогава, Станислав Запрянов мисля, беше направил някакво електронно устройство което даваше много добри резултати. Не знам къде изчезна този човек, ника му беше "Sofia-netz" ако не греша, много точен колега беше тогава във форума.
Познавам се добре със Станислав Запрянов, преди малко разговарях с него и той ми съобщи, че устройството, което е правил е за регенериране на катодите на КИНЕСКОПИ.
Аз вече написах по-горе за гетера, но на Ориго, който определя  мнението ми за гетера като "само мое", демек, може и да не е така, ще кажа следното -
1. Всичко за лампите, от теорията до опаковачното отделение в завода производител на лампи, е описано в учебника за "Висшия Електротехнически Институт" - "Електронни и Полупроводникови Прибори (ЕПП), от Й. Боянов, а и в десетките учебници за ЕПП за техникумите (виж в гугъл). Там всичко е написано.
2. Посещавал съм в Унгария един от заводите на фирмата "Тунгсрам", която произвеждаше лампи и съм наблюдавал целия етап на създаване, от "А" до "Ъ", включително и момента на изпаряването на гетера. Задавал съм множество въпроси, на които моя унгарски колега ми е отговарял подробно и много приятелски. Гетера в лигенчето се изпарява на 100 % още на конвейра. Лигенчето остава празно и служи само за спомен, че и то, легенчето, е свършило някаква работа.
  Просто не мога да повярвам, че има хора, които "разработват" цели теории и апаратури за "възстановяване" на лампите "око", а и на другите видове лампи. И ако все пак има такива, то учудващото е, че има и такива, които се ловят на "темата". Не само очите, въобще лампите не са кинескопи. При лампите електроните атакуват метал (анод . . .), от който се изкъртват и излитат метални йони и те развалят вакуума, а при кинескопите, електронния лъч атакува луминифор, който не е метален. При това, в кинескопите си има и йоноуловителни електроди. При лампите йоноуловител е САМО ГЕТЕРА, и неговия "живот" определя и живота на лампата. При лампите първата слабост не са катодите, а запълването на вакуума с метални йони, получени от атаката на електроните върху аноди, решетки и други препятствия. Вакуума постепенно става НЕВАКУУМ и това прави лампата за изхвърляне ! ! ! Катода е на втора позиция. Който има хиляден опит с лампите знае много добре, че неработещите лампи над 90 % са с добър катод ! ! ! В този аспект, считам темата за приятен приятелски разговор, който обаче няма никакъв научно - практически смисъл. Няма такъв човек на земята, който да е "регенерирал" ЛАМПА !

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |