| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За и против SDR или софтуерно базираното радио  (Прочетена 1674 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Колеги, какъв опит имате за и против SDR-а, или софтуерно базираното радио?
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Миналата година взех RTL-SDR V3. Забавно е да се слушат СОТ-аджийте, но при мен в любителските честоти до 40-50мхц почти нищо не ще се хваща. Предполагам има много шум и антените които идват в комплекта просто не смогват. На този сайт могат да се слушат публични SDR станции от цял свят (вкл. България) и при тях апаратурата обикновено е на по-високо ниво от това което човек може да си купи за ей така.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Новите поколения късовълнови любителски трансивъри са базирани на сдр приемници с панорамни адаптери. Всеки мисли различно, въпрос на клас на изпълнение е моето мнение. Макар че съм си привърженик на класическото радио с поне две междинни. Но въпрос на вкус казало кучето...........
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Има SDR-и и SDR-и . Работил съм с сдр за 50к $ и определено съм с двре ръце за тях . Няма база за сръвнение във възможностите които имат .

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: За и против SDR или софтуерно базираното радио
« Отговор #4 -: 05 Август, 2021, 10:22:28 »
За ловене на далечни КВ радиостанции, какво е най-доброто радио - SDR, PLL, транзисторно или лампово?
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: За и против SDR или софтуерно базираното радио
« Отговор #5 -: 05 Август, 2021, 10:32:58 »
Много хубав въпрос. Правилния отговор е зависи къде живееш. В големите населени места смущенията са толкова големи, че стана невъзможно за работа. Но радио с по- малко електроника е по-добре. Шума от цифровата обработка пречи на приемането доста. Или това е моето виждане. Един трансивер с PLL може на някои места по добър да е от най модерното радио. Макар в модерните да е отделено голямо място процесора да се занимава точно с подтискане на смущенията.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: За и против SDR или софтуерно базираното радио
« Отговор #6 -: 05 Август, 2021, 18:25:38 »
Много хубав въпрос. Правилния отговор е зависи къде живееш. В големите населени места смущенията са толкова големи, че стана невъзможно за работа. Но радио с по- малко електроника е по-добре. Шума от цифровата обработка пречи на приемането доста. Или това е моето виждане. Един трансивер с PLL може на някои места по добър да е от най модерното радио. Макар в модерните да е отделено голямо място процесора да се занимава точно с подтискане на смущенията.

 :bravo:

Добре обобщено в няколко изречения. Аз само бих дoпълнил накрая, че ако човек разчита само на радиото (процесор, филтри и каквото там още се сетиш) да подтиска смушенията, спукана му е работата - т.е. нищо няма да чуе.

Влязат ли веднъж шумовете в радиото, почти невъзможно е да бъдат изкарани от там. Какво правим тогава?
Има два начина - или бягаме на тихо място, а напоследък означава, там дето няма ток и модерни играчки или се опитвме да минимизираме смущенията с насочени антени, които точно това правят - насочваш ги в посока, в която смущенията са най-малки - т.е. по-малко смущения да влязат в смесителя на радиото.


Поздрави,
lz3sf

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: За и против SDR или софтуерно базираното радио
« Отговор #7 -: 11 Август, 2021, 08:21:54 »
Миналата година взех RTL-SDR V3. Забавно е да се слушат СОТ-аджийте, но при мен в любителските честоти до 40-50мхц почти нищо не ще се хваща. Предполагам има много шум и антените които идват в комплекта просто не смогват. На този сайт могат да се слушат публични SDR станции от цял свят (вкл. България) и при тях апаратурата обикновено е на по-високо ниво от това което човек може да си купи за ей така.

Специално за този WebSDR в София не съм толкова сигурен дали апаратурата е на кой знае какво ниво, защото с моя RTL-SDR V3 винаги хващам повече неща и с по-добро качество от него в 2-метровата и 70-сантиметровата лента. Може би локацията ми е по-добра, тъй като съм на 750 метра, докато те са в ниското до Челопечене.

За антена използвам телескопичния дипол от комплекта от вътрешната страна на прозореца вертикално разпънат на 98 см:

Неактивен коко

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Берковица
Re: За и против SDR или софтуерно базираното радио
« Отговор #8 -: 12 Февруари, 2023, 21:17:56 »
Приемник с пряко преобразуване на сигнала , модерна концепция:
http://www.oe3hbw.eu/Projects/HDR2007/Blocks/ppnsum.htm
разликата е катастрофална -кристален, ,,прозрачен'' ефир , няма пръщилки и шумотевици при прекрасна чувствителност и динамичен диапазон. а и е лесен за изработка :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |