| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: АБВ на задължителните книги в колекцията на начинаещия радиолюбиел  (Прочетена 28863 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Започвам с Доц. д-р инж. Атанас Шишков - благодарение на неговите книги съм се запалил като радиолюбител и въобще съм в този форум. Всеки един от нас има в личната си библиотека някоя от неговите книги. За мен той е най-знаменития може би и е написал АБВ-то  на радиоелектрониката , като е  запалил не един или двама от нас с хобито ни. И ако не е с друго , то поне с неговия "Справочник за транзистори и диоди" , че да се ориентираме по корпусите и означенията и какви аналози да намираме на търсените елементи , ако ги няма. Но ето първо малко информация за неговите книги:

"Доц. Д-р инж. Атанас Шишков е автор на книгите "Направете сами електрически уреди", "Бележити учени", "Как работи транзистора", "Транзисторни приемници", "50 радиосхеми", "Курс по радиотехника", "Първи стъпки в радиоелектрониката", "Полеви транзистори", "Електронни схеми с полеви транзистори", "Примери за изчисляване на електронни схеми", "Електроника" - учебник за II степен на ЕСПУ, "Транзистори и диоди - Кратьк справочник", Полупроводникова техника - част 1 и 2", "Мобилен телефон", "Работа с персонален компютър", "Ръководство за работа с ПРАВЕЦ", "Бейсик - език на компютрите". "Самоучител по компютри" и "Аз овладявам компютъра".

По-голямата част от книгите му са претърпели няколко издания. Две от книгите му са преведени на руски език. Владее руски, английски и немски езици."


Някой от Вас да знае повече инфо за него ? Ще се радвам дс стане почетен член на форума !  Направо преди малко доста се изомих , че през послените години макар и възрастен продължава да  се занимава с активна дейност   :o и е издал немалко книги ( първата ми книга , която съм ползвал от него да конструирам прости устройства  - 50 радиолюбителски транзисторни приемници беше издадена някъде през 60-те години на миналия век):

- 2008 г. - Първи стъпки в радиоелектрониката - изд. Техника

"Авторът на тази книга - доц. д-р инж. Атанас Шишков, е един от доайените на българска та научна и научно - по пулярна литература в областта на радиоелект рониката. В продължeние на няколко десетилетия неговите многобройни книги са настолно четиво на хиляди ученици и студенти,техници и инженери, любители и професионалисти. Благодарение на тези книги читателите са навлизали и овладявали теорията и практиката на съвременната магия — създаването и работата с радиоелектронните устройства. Запален радиолюбител от юношеските си години, завършил физика и радиоинженерство, работил като учител в техникуми и преподавател в ЦИИУ, той продължава да пише и обяснява ясно и разбираемо, методично и с подчертано практическа насоченост. Такава е и основно преработената книга „Първи стъпки в радиоелектрониката". От нея:

• ще си припомните основните неща от физиката и електротехниката, необходими за усвояване на радиоелектрониката;

• ще се запознаете с принципите и устройството на радиоелектронните устройства;

• ще научите много за полупроводниковите прибори и основните блокове на устройствата.

Накратко, ще сте готови да навлезете смело и уверено в чудния свят на радиоелектрониката"


- 2008 - Аз овладявам Windows XP - изд. Екопрогрес

- 2006 - Транзистори и диоди. Кратък справочник  изд. Техника

- 2006 - Самоучител по компютри -  изд. София

- 2006 - Аз овладявам компютъра: 200 примера за работа с машината изд. N/A
- 2000 - Полупроводникова техника - полупроводникови елементи - част I - изд. Деликом


- 2000 - Полупроводникова техника - усилватели и интегрални схеми - част II  -  изд. Деликом
« Последна редакция: 09 Октомври, 2012, 21:16:50 от Ricarq »

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Относно доц.А. Шишков
Беше ми преподавател , но за съжаление не може да стане член  на форума, тъй като почина преди около две години.
Като популяризатор и преподавател нямаше равен.

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
- 2008 г. - Първи стъпки в радиоелектрониката - изд. Техника

Имам тази книга и е много хубава. Жалко, че е починал.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Има една много подходяща книга "Христоматия на радиолюбителя" Жалко че я няма в електронен вид :)

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Е да не забравяме и велиият френски автор Е. Айсберг и култовите му книги:

"Радиото ли? Че то е много просто";
"Транзисторът ли? Че то е много просто" ;
"Телевизията ли? Че то е много просто"
и много други
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Това е "Библията"  другото е Ерес


"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Темата е почистена.
Ще ви помоля да не сте толкова крайни в изказванията към четивата на колегите.
Всеки си има любим автор и си го обича и предпочита.
Някои хора излязоха обидени от изказванията на колегите.
Съобразявайте се като пишете, щото душата на колегите от занаята е нежна и ранима като става въпрос за автори.

Предупрежденията са премахнати. Спазвайте добрия тон.   ;)
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |