| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....  (Прочетена 26003 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« -: 14 Февруари, 2013, 20:02:49 »
След като си направих подобренията свързани със клавиатура, джойстик и SD Флопи нещо все не бях доволен и поглеждайки телевизора се сетих че всичко хубаво ама без цвят е все едно манджа без сол .
Откакто се помня ( а то е отдавна ) не съм виждал Правец без RGB-платка да предава цветно и съответно винаги съм го приемал за даденост.Но замисляйки се си казах не може чичко Woz ( да се свети името му )да не е помислил за тази дребна особеност.И така въоръжен със Интернет и време се поразрових и установих че братчето на "Правеца" си има и цвят и всичко . След  дълбокомислено чесане по главата си казах, че не може като сме го копирали да сме махнали генерирането на цвят в комплексния видео сигнал , и след малко разследване на един от моите "Правци" се оказа че проблема е много лесно решим.

Трябват ни само няколко компонента от близкия магазин за плодове и зеленчуци и малко способности за работа със поялник.

Прилагам решение за Правец 8M :

1. Купувате от магазина 1 бр. кондензатoр 47pf , 1 бр. променлив кондензатор 9-47 pf , дросел 33 uH и кварцов резонатор 14.31818 Мhz.

2. Гледате приложената картинка и запоявате на празните места на вашата платка компонентите които сте закупили.

3. Махате стария кварц 14.250 Мhz и на негово място поставя закупения 14.318181 Мhz

4. Свързвате Video in на телевизора със видео изхода на "Правеца"

5. Настройвате системата на NTSC .

6. Пускате компютъра и се наслаждавате на изображението.

П.С0
       За всякакви въпроси защо така тук във форума

П.С1
     Авторът не отговаря за щети породени от не-знаене какво правите :), при мен си работи ако при вас не , значи нещо  не е наред.
« Последна редакция: 14 Февруари, 2013, 23:03:35 от TheHungry »
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #1 -: 14 Февруари, 2013, 20:57:12 »
Е затова е добре, като се краде, да се краде качествено  :D После по-умните да могат да поправят работата.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #2 -: 16 Февруари, 2013, 01:21:29 »
Ти си компютърен Вундеркинд на цяло, как се сети да се ровиш с лупа из документацията на Епъл от 1979 :) Пък и се сетил, че там са на други цветове.

Ще го изпробваме този метод, само да си напазаруваме от магазина за зеленчуци честотата на кристала.

Очакваме с интерес лансирането на SD FDD емулатора :)
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #3 -: 16 Февруари, 2013, 11:13:44 »
Ти си компютърен Вундеркинд на цяло, как се сети да се ровиш с лупа из документацията на Епъл от 1979 :) Пък и се сетил, че там са на други цветове.

Ще го изпробваме този метод, само да си напазаруваме от магазина за зеленчуци честотата на кристала.

Очакваме с интерес лансирането на SD FDD емулатора :)

Е то беше ясно че "цветовете" са различни :) , при нас тогава беше червено а при тях всичко останало :).

Пробвай го но имай в предвид че честота на кварца е много важна , малко да е мръднала от правия път и не става :(.
При мен тръгна от втория път , първо го пробвах със един кварц взет от някъде но се оказа че честотатата му е малко по висока ( измерено с честотомер )  и не тръгна мажеше цветове по екрана , след това за моя голяма радост мярнах до мен една платка от 16-ка и по спомени там имаше такъв кварц та с него нещата заспаха .С променливия кондензатор може да си донагласиш цветовете да отговарят на написаните в дебелите книги.

Успехи с подкарването.

П.С
  Благодарение на твоя подпис се върнах малко в младостта , бях я забравил тази група :).
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #4 -: 17 Април, 2013, 15:17:28 »
Да си жив и здрав!!! Един приятел ми модифицира 2-3 такива дъна, но после се изгубихме в превода, та покрай неколкогодишните мъки около контролерите за 8Д така и не ми остана време да видя какви ги е творил... :)
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #5 -: 18 Април, 2013, 10:20:17 »
Не обвинявай хората от тогавашното производство. Не забравяй че NTSC не е стандарта за цветна телевизия у нас. И докато сега почти всеки нормален нов телевизор поддържа този стандарт, не забравяй че по онова време в българия НЕ Е имало телевизор който да поддържа този стандарт за цветна телевизия. Е защо трябва да слагат допълнителните елементи, при положение че така или иначе ще се вижда само черно - бяло? А че сега има смисъл, вече е друга бира, никой не предполага че правците ще се ползват толкова дълго.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #6 -: 20 Април, 2013, 09:55:39 »
Предполагам, най-целесъобразно би било да се измери честотата на генерациите след самия генератор в Правеца. Последователно на кварца може да се добави кондензатор с малък капацитет и така да се донастрои (ако работи на по-ниска честота). Аз случих на кварц, който иска 10pF. С по-малки капацитети спираше генераторът, а "нагоре" - само черно-бяло. Успях да докарам изображение единствено на един кинескопен телевизор (NTSC 3.58 имаше в опциите). Явно другите, по-нови, с които пробвах, не поддържат стандарта или може би искат промени в сервизното меню... Наложи се също да намаля 47pF кондензатора, успоредно на тримера, на 20pF, за "реални" цветове, в границите на настройка. С кварц с вграден генератор, работи като по часовник :D . Това при Правец 82.   
« Последна редакция: 20 Април, 2013, 10:06:28 от wisi »

Неактивен Bozhilov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 62
  • Населено място: Пловдив
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #7 -: 20 Април, 2013, 18:45:33 »
Браво отлична работа.И аз ако имах такъв компютър щях да го модифицирам. :good: :good: :good:

Неактивен george

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #8 -: 09 Май, 2013, 22:49:47 »
Да си жив и здрав!!! Един приятел ми модифицира 2-3 такива дъна, но после се изгубихме в превода, та покрай неколкогодишните мъки около контролерите за 8Д така и не ми остана време да видя какви ги е творил... :)
E, малко леко се изпокарахме доколкото помня, после мене ме модифицираха. Както и да е, та освен осцилаторът и резонансният кръг е добре да се оправи и развивката чрез 161 броячите, че иначе не всички телевизори го зацепват понеже не е по стандарта на 3.58MHz-овото NTSC. Но за 8А/8C това също работи приемливо се оказа макар и не на всички телевизори. На стари аналогови работи с най-голяма вероятност. На 8А дъното му е проектирано тъпо и по паразитни реактивности винаги избива цветовата подносеща дори и да се гаси там с онзи транзистор паралелно на резонансния кръг (по памет описвам). В текстови режими и в монохромен double-hires е досадно.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #9 -: 28 Септември, 2021, 13:44:33 »
Мъча се да пусна цвят и на моя Правец 82, но нещо не се получават нещата. Кварца който използвам е 14.31818 MHz от Протон. Устройствата на които пробвам:

1. Orei Premium PAL/NTSC HDMI Converter XD-1090
2. Китайски LCD дисплей за кола (PAL/NTSC)
3. Sony Bravia KDL-46XBR4 - това е телевизор който изобщо не поддържа PAL, само NTSC. Даже и не поддържа HDMI на 50 Hz, a само на 60 Hz. Има чинове за композитно видео - използвам тях. Освен че не излиза цвят, не може и да синхронизира вертикално - най-вероятно защото не поддържа 50 Hz. При другите 2 устройства няма проблем с вертикалната синхронизация. По него обаче разбирам че поне платката за фината настройка работи, тъй като изменя скоростта с която картината скача.

Каква кадрова честота на видеосигнала трябва да получа след модификацията - 60 Hz или пак 50 Hz? Ако идеята е да работи на NTSC, мисля че трябва да е 60 Hz.
« Последна редакция: 28 Септември, 2021, 14:13:27 от CVT »

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #10 -: 29 Септември, 2021, 00:41:35 »
Като за начало прочети поста на "wisi" малко по-горе и пробвай с някой кондензатор  , реално нещата са на кантар и особенно с цифрови NTSC декодери може и да не работи коректно или да иска финно настройване на честотата на кварца , при мен стана с вторият кварц без да се налага да настройвам честотата , също така може да го бърка и това че е на 50Hz  и декодера да си мисли че е друга система не NTSC .
Реално телевизора на който го пробвах поддържа каквито се сетиш системи за цвят но по спомени му казвах директно че е на NTSC за да работи правилно.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #11 -: 29 Септември, 2021, 04:14:10 »
За да работи без преправяне на броячите телевизора/монитора трябва да поддържа NTSC 4.43.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #12 -: 29 Септември, 2021, 23:39:25 »
Благодаря за помощта! Получих цвят през PAL/NTSC -> HDMI конвертора. Сложих тример-кондезатор настроен на около 10 pF последователно на кварца . Това му вдигна резонансната честота на около 14.331 MHz и цвета се появи. Цветовете са стабилни когато кондензатора до дросела е настроен на около 100 pF.

Само че цветовете не са точно тези които трябва да бъдат и не изчезват в текстов режим. Ако тотално откача платката с дросела и кондензатора, тогава в текстов режим няма цвят, но пък цветовете в графичен режим са нестабилни. Дали дросела не е с много висока индуктивност? В схемата на Apple II го дават 27 μH.
« Последна редакция: 30 Септември, 2021, 00:01:39 от CVT »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #13 -: 28 Октомври, 2021, 08:59:01 »
За да работи без преправяне на броячите телевизора/монитора трябва да поддържа NTSC 4.43.

Не е NTSC 4.43 със сигурност. NTSC 4.43 e 60 кадъра в секунда, но със цветната носеща честота на PAL (4.43361875 MHz). Тук имаме точно обратното: 50 кадъра в секунда с цветната носеща честота на NTSC (3.57954545 MHz). Затова и кварца трябва да бъде на 14.31818 MHz.

3.57954545 × 4 = 14.3181818

Според Уикипедията това е нестандартния формат NTSC50:

NTSC-N/NTSC50 is an unofficial system combining 625-line video with 3.58 MHz NTSC color. PAL software running on an NTSC Atari ST displays using this system as it cannot display PAL color. Television sets and monitors with a V-Hold knob can display this system after adjusting the vertical hold.

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #14 -: 28 Октомври, 2021, 18:08:27 »
Не е NTSC 4.43 със сигурност. NTSC 4.43 e 60 кадъра в секунда, но със цветната носеща честота на PAL (4.43361875 MHz). Тук имаме точно обратното: 50 кадъра в секунда с цветната носеща честота на NTSC (3.57954545 MHz). Затова и кварца трябва да бъде на 14.31818 MHz.

3.57954545 × 4 = 14.3181818

Според Уикипедията това е нестандартния формат NTSC50:

NTSC-N/NTSC50 is an unofficial system combining 625-line video with 3.58 MHz NTSC color. PAL software running on an NTSC Atari ST displays using this system as it cannot display PAL color. Television sets and monitors with a V-Hold knob can display this system after adjusting the vertical hold.

Имам едно портативно телевизорче което поддържа NTSC4.43 и NTSC3.58, и на двата варианта работи само че на едното е черно-бяло, а на другото е цветно.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
26556 Прегледи
Последна публикация 11 Февруари, 2023, 05:01:00
от bir4o
94 Отговора
50026 Прегледи
Последна публикация 15 Май, 2016, 13:44:10
от Валери
0 Отговора
1076 Прегледи
Последна публикация 25 Май, 2013, 12:37:11
от Emil
28 Отговора
12786 Прегледи
Последна публикация 09 Юни, 2013, 12:35:04
от vangelis
1 Отговора
756 Прегледи
Последна публикация 09 Септември, 2013, 16:12:32
от LZ10

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |