| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Какво е това?  (Прочетена 7062 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Какво е това?
« Отговор #15 -: 13 Януари, 2019, 11:20:41 »
Да,вече се оформя мнението, че това е НЧ усилвател с външно захранване. Обаче мисля, че едва ли е за киномашина, защото времето, когато предполагаме е произведен, т.е. около 1930 г. съвпада с прохождането на звуковото кино. Не ми се вярва с неговите не повече от 2-3 вата, предполагам, ще може да озвучи кино салон, колкото и публиката да пази тишина? По скоро, според мен, е било за домашно озвучаване или на малко заведение (кръчма)? Относно захранването, явно е било в отделна кутия, но дали мрежово или батерийно пак не можем да кажем. Пък и chav_chav кого да попитам, като баща ми не е между нас повече от 30 години, а и да ровя няма да намеря нищо, защото неграмотните ми роднини изхвърлиха всичко, вкл. няколко Тулана и Адмирала?! То добре, че спасих някои неща като "това нещо", ел.таблото (което съм ви показвал), един тунер-усилвател, правен основно от части на американски бомбардировачи, събирани на летището в Божурище и др.по-дребни неща...
Pichaga, явно схемно е някакъв пуш-пул, ама не трябва ли двете лампи да са еднакви или и така може? Не знам толкова. Иначе, относно изходящия тр-р, явно е бил навън, най-вероятно вързан за говорителя, както е била практиката тогава и монтирани в някаква кутия, демек ОТ?
0888981645, 072365106

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Какво е това?
« Отговор #16 -: 13 Януари, 2019, 11:34:29 »
Двете лампи са в паралел, а не са еднакви защото такива е имало...  :)

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Какво е това?
« Отговор #17 -: 13 Януари, 2019, 11:46:30 »
Свързванията с "тонколоната" е аналогично на принципа на радиоточките.Сигурно е някакъв трофей.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Какво е това?
« Отговор #18 -: 13 Януари, 2019, 11:57:06 »
Хм, не е пуш-пул, анодите са вързани заедно, а за Пуш-пул трябва да са на 2 та противоположни края на първичната на трафа... В случая са си баш паралелно както казва стършела а и причината да са 2 различни също е доста реалистична..
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Какво е това?
« Отговор #19 -: 13 Януари, 2019, 12:12:24 »
Styrshel-е и аз имам подобно обяснение, т.е. просто такива е имало или впоследствие едната е сменена, но не знам могат ли да работят така, няма ли да им "некомфортно" като са различни? Иначе, chav_chav ясно е, че прилича на радио точка, но имах предвид, че трафа буквално е вързан с винтове към шасито на говорителя. А дали е трофей или каквото и да е, по-горе ви казах. Добре, че ги прибрах от тавана на бащината къща поне тези неща, преди да минат талибаните...
Но, следващата стъпка според вас, можем ли да направиме? С толкова връзки (букси) аз не смея да гадая, т.е. рискувам.
0888981645, 072365106

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Какво е това?
« Отговор #20 -: 13 Януари, 2019, 12:23:59 »
Да, докато съм писал горното pichaga е доизбистрил схемата, след styrshel..
Добре, ами натам? Има ли смелчага да ми каже какво да му "навържа" на нещото, без да го взривяваме?..
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Какво е това?
« Отговор #21 -: 13 Януари, 2019, 16:56:18 »
Освен за експонат, не виждам за какво друго да се използва. Все пак, липсват важни блокове от него. Относно мощността - не е сигурно, че е изкарвало цели 2-3 вата, иначе това е достатъчна мощност за озвучаване на кино салон със средни размери при използване на чувствителни високоговорители, каквито са били повечето от онова време.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Какво е това?
« Отговор #22 -: 13 Януари, 2019, 18:54:46 »
Инфо за B405 тук

https://frank.pocnet.net/sheetsB.html
https://frank.pocnet.net/sheets/170/b/B405.pdf

за 409
https://frank.pocnet.net/sheets/055/b/B409.pdf
https://frank.pocnet.net/sheets/170/b/B409.pdf

за A415  тук
https://frank.pocnet.net/sheetsA.html
https://frank.pocnet.net/sheets/170/a/A415.pdf


4в отопление.   

Сигурен ли си, че са 405 и 409  2те крайни лампи? Да не е изтрита леко девятката от едната и да прилича на 5ца ?

Слабички са като изходни 15ма анодни за сравнение EL84 е 45ма...


Едната е с 3к другата с 5к вътрешно съпротивление. Няма смисъл нищо да ги правиш освен да се проверят на лампомер. 3 различи  лампи са от 28ма година....  На някой реставратор мног ще му потрябват , пази си ги и толкоз. 



« Последна редакция: 13 Януари, 2019, 19:00:17 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Какво е това?
« Отговор #23 -: 14 Януари, 2019, 16:44:06 »
Ами то, origo всичко, което съм събрал са експонати, но работещи! То едно от удоволствията при колекционирането е като ги накараме да работят, а после на рафта (или кашона) стават експонати! Не виждам и какви са тези страховити блокове, дето липсват? Колкото и да съм лаик, мисля, че мога да ги осигуря, стига някой да ме насочи, защото признавам, само отоплението бих се наел да подам без конституции. Относно мощността 2-3 вата го казах напосоки, защото може да няма, според мен и 1 ват?
Pichaga, всички надписи са бледи, но добре се четат, нищо че са над 80 годишни. А защо и трите са различни, може вие  да кажете дали може да работят съвместно. Както онзи ден споменах, може и някоя да е подменяна, защо не и местата да не са им така? Въпроси за специалисти. ..А да ги пазя за някоя реставрация ми звучи като "разваля къща, колиба да прави ". Това "изделие", колкото и да му е неясна историята е комплектно и носи белезите на "древна" радиоелектроника и е кощунство да му извадиш лампите, което значи другото в контейнера?! А който ще реставрира друг динозавър с такива лампи може все още да си ги купи от ибей.
0888981645, 072365106

Активен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Какво е това?
« Отговор #24 -: 14 Януари, 2019, 17:29:28 »
Според мен е НЧ крайно стъпало. Към него отделно трябва да има тонколона, в която да е съгласуващия трансформатор и отделно захранващ блок или анодни батерии с акумулатор за отоплението. Двете лампи, свързани в паралел трябва да се еднакви, това че са различни е неправилно. Като конструкция смятам, че е в стила на края на 20-те години, възможно е даже да е произведено тогава. Възможно е предназначението да е за усилвател на механичен грамофон с магнитна доза - навремето също са си падали по купоните :)

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Какво е това?
« Отговор #25 -: 16 Февруари, 2019, 21:31:20 »
Сетих се нещо по тази тема!Като се каже киномашина и киносалон,защо си представяте един киносалон каквито бяха до преди 15 години киносалоните.Сега ги няма вече.По половин декар.Имало прожекции за малка,отбрана публика.Представете си военновременно летище.Там свободните летци са гледали филми и са били малки зали за 10 -20човека.Там какъв усилвател ти трябва!Малък.

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Какво е това?
« Отговор #26 -: 16 Февруари, 2019, 22:48:49 »
Добре, да не спориме, явно "нещото" е усилвател. Но, вторият ми, не по-малко важен въпрос (или молба) беше, с какви блокове да го "накичим" по толкова букси?
0888981645, 072365106

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Какво е това?
« Отговор #27 -: 16 Февруари, 2019, 23:11:20 »
Още по-точно, някой може ли да предложи конкретни схеми на "блоковете", вкл. захранване (лампово по подразбиране) за да го съживим и чуем нещото?
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Какво е това?
« Отговор #28 -: 16 Февруари, 2019, 23:15:31 »
То отдавана му е развенчана мистерията. Барваш му едно филтрирано захранване, един изходен траф и един атенюатор на сигналния вход и слушаш. Всички данни за лампите ги имаш. Ама ще е моно... добро допълнение към първите грамофони с магнитна доза и метална игла за шеллак, много добре би се вързало даже визуално, че и те са с кожени кутии.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Какво е това?
« Отговор #29 -: 16 Февруари, 2019, 23:27:32 »
Ето ти захранването:

4в АC отопление

Анодно напрежение DC 150в

Бих го реализирал с 3 малки трафчета. Първото 220/4в- тука си готов с отоплението ,

Второто и третото трафчета с възани насрещно вторичните намотки примерно 220в/5в  и 24в/220в. Като им вържеш вторичните една към друга би трябвало пада да е достъчно голям от разликата във вторичните, че  първичната на втория траф да изкара към 120в... После изправяш с грец 1n4007 
филтрираш с 200в електролити от стави пц захранвания и имаш  Анодно към 150в... за тест или директно вграждане в тая малка кутия.


И като ги караме нещата скрападжийски ,намери един Изходен траф за EL84 от някое  разфасовано радио и чуй какво ще излизе на звук.

Естествено ще са нужни и катодни резистори за сички тия лампи, понеже в устройството няма...

Схема, честно не ми се дава, че не знам колко е коректна схемата малко ми е сюреалистична и не заради междукаскадния трансформатор.


Ако беше мое бих го пеработил по горния начин в  Моно усилвател.

Даже може и по-далече да стигна. Междукаскадния трансформатор да  го вържа като изходен

Или да ги пренавиеш 2 та трансформатора, на точно какъвто ти е нужен изходен и захранващ.  Варианти много стига да ти се занимава.

Ама  като гледам тия хубави дърти трафове са сигурно със съпер желязо, та ако са еднакви по размер може да им се групират ламелите и да илязат 2 супер добри изходни трафове за ниска мощност...


Като цяло това нещо е много-добър донор за чарколя, А като уред е нищо щото му липсват 2/3 от схемата...
 
« Последна редакция: 16 Февруари, 2019, 23:41:34 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |