| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Да си поговорим за...разрядните лампи и замяната им със светодиодни по улици и п  (Прочетена 1213 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
И така, време е да започна една тема, свързана със замяната на познатите на всички живачни и натриеви лампи със светодиодни! Все по-често, особено при основен ремонт на булеварди и площади, натриевите лампи биват изместени от светодиодните, тъй като те имат много дълъг живот-60 000 часа и се отличават с голяма енергийна ефективност, докато натриевите лампи имат живот над 10 000 часа, а голям техен недостатък, е че когато им свършва живота, угасват и после светват, тъй като няма стабилно горене на дъгата! В някои квартални улички все още могат да се видят натриеви лампи, чиято мощност често пъти е 70 W, понякога могат да се срещнат и 150 ватови! Работата е там, че в обозримо бъдеще познатите ни разрядни лампи скоро ще изчезнат от  улиците и ще бъдат заменени изцяло от светодиодни, а разрядните ще отидат в историята! Сменят се цели осветители, не само крушките! Говоря за гр. Варна, откъдето съм и споделям какви са преките ми наблюдения, но и в другите градове положението е същото! Голяма част от детските площадки са изцяло ремонтирани, което се отрази неминуемо и на осветлението им-естествено натриевите лампи се замениха със светодиодни!

Неактивен plant

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: с.Житен близо до София
Браво на хората, имали са некви пари за харчене и половината са ги похарчили. В съседното село също туриха в парка подобни LED осветители, да видим в сезона на мъглите колко ще светят и колко време ще изкарат. Ако са сложили качествени диоди добре.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Живачните лампи много отдавна излязоха от употреба за осветление на улици заради голямата консумирана мощност.Масовата им подмяна започна още през 2005г,а в някой места и преди това.На тяхно място поставиха или натриевите лампи или такива които имат луминесцентна лампа като светлинния поток е много по малък от живачните.Целите са не светлинният поток,а малкият разход на електроенергия.Даже в последно време не съм виждал старо осветително тяло с живачна лампа което е работещо.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
С оглед на ПРА (Пусковорегулиращата апаратура), с която е окомплектован всеки един осветител, чийто импулсен стартер за МХЛ или НЛ присъства в някои от тях,за да подаде високо импулсно напрежение към лампата, то където липсва този стартер, може да свети само ЖЛ, докато другите два вида лампи няма да светнат, а както знаем, тези лампи не могат да работят без дросел! А всеки дросел се произвежда с определена мощност за всяка една лампа, от което и зависи какъв енергиен разход ще има! А когато в ПРА има и импулсен стартер, то най-вероятно този разход ще се увеличи! Защото една ЖЛ с мощност 250 W и една НЛ със същата мощност консумират различно напрежение-ЖЛ работи на 220 V, докато МХЛ и НЛ работят с високо импулсно напрежение-3-5 kV!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Метал-халидни и натриеви се стартират с високо напрежение, но докато гори дъгата предполагам напрежението им е сходно с това на живачните. Просто от последния пост остава малко неясно. Живачните лампи с високо налягане, лично на мен ми допадат най-много като спектър. Най.малко натоварват очите. Вижда се добре във всички условия на атмосферата. Светодиодните са ми прекалено агресивни. Когато такава лампа ми попадне в полезрението получавам усещане за силни лъчи излизащи от нея, не са ми комфортни. В мъгла ми се струва, че правят по-трудна видимостта, но може и да греша. Истината е, че в София все още на много места има натриеви лампи и слава богу. А, че в "светлото" бъдеще ще сме изцяло със светодиодни - това е факт, дано поне вървят разработките и се появят по-добри попадения от основно монтираните в момента вадещи очи.
Натриева лампа с ниско налягане ми се иска да си намеря, ама да видим дали ще успея.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Специално за Варна, вчера и днес се разходих по някои основни булеварди и улици-по целия бул. "8 Приморски полк" са подменени със светодиодни, по бул. "Мария Луиза" и по ул. "Ген Колев"-също! А където има останали живачни лампи, то те са вече на доизживяване! Остарели са, защото осветеността им е намаляла значително!

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна

Неактивен lpt1960

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
  • Населено място: Правец
Прочетох последната статия.Струва ми се, че от летището поне до Елпром още преди години смениха натриевите лампи със светодиодни.Доста по-скъпи. Знам, защото работя в тази сфера. Много бързо голяма част от тях дефектираха. Ремонта им изяде печалбата от икономиите за години напред. Хубавото сега е, че пак ги сменят, но не с икономични, а с интелигентни. Интересно ми е, как всички виждат десетте вата по-малка консумация/примерно/, а не обръщат внимание на петстотинте лева разлика в цените.Клас АА+, ама до пладне.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Да, светодиодните лампи явно не са избирани според дълготрайността им-едно е да купиш една крушка за 3 лева, която я изкара една година, я не, друго е да купиш същата крушка за 30 лева! Хората са го казали-евтиното е скъпо-имаше такъв филм! Едно семейство купува къща на много ниска цена, а като се нанасят, всичко започва да се разпада! Семейството преживява много перипетии, но към края на филма, къщата е като нова, с цената на много ремонти и нерви! Човек не бива да се лъже по евтиното-гледаш, че е евтино, но замисли се колко време ще изкара-едно 5 години трябва да може да изкара една такава лампа, а както знаем, уличните светодиодни лампи представляват система от такива светодиоди, разположени в едно тяло! Може и частично да изгарят, просто животът на всеки светодиод е различен!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |