| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ИМКО 4  (Прочетена 20113 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
ИМКО 4
« -: 07 Октомври, 2013, 22:00:45 »
Това е ИМКО 4 - така пише на дъното.Преди години му извадих чиповете незнайно защо.Искам да го подкарам но си нямам идея кой чип къде се намира.Отделно към него има видео карта с аналогов изход както и най вероятно принтерна такава.
Ако някой има подобен модел нека ми покаже къде и кой от липсващите чипове се монтира.Ще бъда доволен и на една качествена снимка.
73!

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: ИМКО 4
« Отговор #1 -: 07 Октомври, 2013, 23:46:03 »
Искаш да кажеш "Правец 16", това е ИМКО 4. :)
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: ИМКО 4
« Отговор #2 -: 08 Октомври, 2013, 01:22:13 »
Ако някой не ме изпредвари  ще гледам утре да ти щракна едно фото .А иначе това си е Правец 16 .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: ИМКО 4
« Отговор #3 -: 08 Октомври, 2013, 08:48:41 »
Твърд диск не ти ли трябва имам 15 лева.Захранване също 20 лева.

Неактивен DimKo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: София
Re: ИМКО 4
« Отговор #4 -: 08 Октомври, 2013, 09:20:27 »
Липсващите чипове са P8088, SAB8237A-5-P и шест броя 2764 ЕПРОМ-и. Ето СНИМКА и ДЪМПОВЕ

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #5 -: 08 Октомври, 2013, 13:58:17 »
Твърд диск не ти ли трябва имам 15 лева.Захранване също 20 лева.
имам твърд диск но нямам захранване както и кутия :))))
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #6 -: 08 Октомври, 2013, 13:59:29 »
Липсващите чипове са P8088, SAB8237A-5-P и шест броя 2764 ЕПРОМ-и. Ето СНИМКА и ДЪМПОВЕ
Много благодаря! Вечерта ще си поиграя с пъзела.
73!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ИМКО 4
« Отговор #7 -: 18 Октомври, 2013, 18:58:54 »
мога да те обзаведа с кутия , пиши при интерес :)

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #8 -: 03 Ноември, 2013, 12:42:48 »
Продължавам темата...
Благодарение на FAMICOM_87 се сдобих с работеш правец 16.

Преди два месеца купих 20 броя нови дискети от които само 1 се оказа работеща.
Добре че имам други.Намерих в нета досове за правеца обаче каквото и да качвам неработеше.
Смених 4 флопита,продължаваше да изписва"поставете системна дискета".Дискетите са форматирани на win98 и софтуера е записан също на него.Данеби да има несъвместимост?Знам че този номер нестава за 8 ците.
Кой може да ми даде работеш софтуер?

Имам хар диск модел СМ5508 обаче некой с криви ръчички вече е успял да му махне отдолу епрома.
На дъното отляво има свободни цокли.Това за допълнителна памет ли е?
73!

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: ИМКО 4
« Отговор #9 -: 03 Ноември, 2013, 13:24:15 »
Дъното на което пише ИМКО4 си е стандартното за Правец 16 и Правец 16А (ЕС 1839). Вероятно същото са слагали и на ИМКО4, но както при ИМКО2 част от слотовете не са запоени.

На следващите снимки дъното е CPU-12 (копие на JUKO) от Правец 16 Турбо. Описание на джъмперите има в първи брой на списание Computer от 1991 година.

За ДОС би трябвало да се ползва нещо от сорта на DOS 3.3 ... DOS 6.22 :)

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: ИМКО 4
« Отговор #10 -: 03 Ноември, 2013, 14:27:16 »
Добре че имам други.Намерих в нета досове за правеца обаче каквото и да качвам неработеше.
Както каза колегата, по-старички ДОС-ове трябва да ползваш, а ти не си казал какво точно си намерил /IMG файл, архив или какво/ и как точно пробваш да го запишеш/прехвърлиш.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #11 -: 03 Ноември, 2013, 15:21:55 »
Както каза колегата, по-старички ДОС-ове трябва да ползваш, а ти не си казал какво точно си намерил /IMG файл, архив или какво/ и как точно пробваш да го запишеш/прехвърлиш.
Това е основното което ползвах
http://poisk-pc.narod.ru/eastpc.htm - Операционная система:SPS/DOS-16 для эвм PRAVETZ-16

Пробвах и с дос 3.3 неиска нищо да зареди.Доколкото разбрах може свободно да се качи дос на дискета под 98.
Имам и имидж но нещо немога да се разбера с компа как да го запиша на дискета.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #12 -: 03 Ноември, 2013, 15:23:16 »
Дъното на което пише ИМКО4 си е стандартното за Правец 16 и Правец 16А (ЕС 1839). Вероятно същото са слагали и на ИМКО4, но както при ИМКО2 част от слотовете не са запоени.

На следващите снимки дъното е CPU-12 (копие на JUKO) от Правец 16 Турбо. Описание на джъмперите има в първи брой на списание Computer от 1991 година.

За ДОС би трябвало да се ползва нещо от сорта на DOS 3.3 ... DOS 6.22 :)
Да това е с процесор v20 но ме интересуват празните цокли на дъното.Какво може да се добави по тях.
73!

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: ИМКО 4
« Отговор #13 -: 03 Ноември, 2013, 19:33:21 »
Дай малко пояснения какви флопита ползваш. Защото за 5" дискетите два вида. 1.2 Mb-тови флопита и 360К флопита, както и съответните дискети 360К DS/DD /каквито виждам на твоята снимка/ и 1,2 МБ /DS/HD/.
Ако закачиш такова флопи на по-нов компютър /това че е Windows 98 няма значение/ то ще се разпознае, но ако го записваш като 1.2 МБ-това дискета на 360К такава, със сигурност няма да се прочете после.
Ако не ме лъже паметта, навремето бях включил и 3" флопи, което заради честотата на синхронизация работеше само на 720К /имаше и такива дискети/, а с една платка /присадка/ на контролера можеше да работи с 1.44 М дискети.
(м/у другото руският сайт който си постнал по-горе и файловете в него бяха докладвани като съдържащи вирус от моя Avast)

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #14 -: 03 Ноември, 2013, 21:36:02 »
Дай малко пояснения какви флопита ползваш. Защото за 5" дискетите два вида. 1.2 Mb-тови флопита и 360К флопита, както и съответните дискети 360К DS/DD /каквито виждам на твоята снимка/ и 1,2 МБ /DS/HD/.
Ако закачиш такова флопи на по-нов компютър /това че е Windows 98 няма значение/ то ще се разпознае, но ако го записваш като 1.2 МБ-това дискета на 360К такава, със сигурност няма да се прочете после.
Ако не ме лъже паметта, навремето бях включил и 3" флопи, което заради честотата на синхронизация работеше само на 720К /имаше и такива дискети/, а с една платка /присадка/ на контролера можеше да работи с 1.44 М дискети.
(м/у другото руският сайт който си постнал по-горе и файловете в него бяха докладвани като съдържащи вирус от моя Avast)
Флопитата са стандартни от 486 ца 5,25 инч.,на 98 цата дискетите може да се форматират като 360 кв и 1,2 Мв.
В биоса е зададено задължително да се разпознават като "1,2 Mb 5,25"  флопи иначе неработи.Както казах се форматират на 360 кв  и спокойно се записват файлове на дискетите,при прочитането също няма проблем.
Пробвано е на хр и 7 ца - неработят стабилно или отказват форматирането.
Дискетите са ми продадени като 360 кв(ds/dd) но спокойно се форматират и на 1,2 мв(не съм пробвал дали работят така).
За вируса незнам,ползвам лицензиран касперски интернет сек. не ме е предупреждавал за бацили.
73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |