| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио с батерия от винтоверт  (Прочетена 4983 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #15 -: 13 Януари, 2017, 23:44:34 »
На styrshel идеята много ме изкефи и мисля да се възползвам от предложението. Сега дооформих отворите и монтирах окончателно говорителите. Почти не си личат кривините, а с решетките ми се струва, че ще изглежда по-адекватно цялостната концепция.
Утре отивам до Елимекс, за да си купя едно ключе, че не можах да намеря в запасите и ще правя окабеляването!

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #16 -: 16 Януари, 2017, 18:09:54 »
Днес дойдоха решетките от styrshel. Адски съм му благодарен. Преди да се захвана с тях обаче, реших да монтирам и модула най-накрая. Малко се измъчих с по-дебелите кабели, които съм използвал, но накрая спойките станаха перфектно. Пускам и идва първата неприятна изненада в целия проект досега. Десният канал издава някакъв неприятен високочестотен звук. Левият си е перфектен. Със слушалки всичко е наред. Като гледам колко миниатюрно е всичко по модула, едва ли ще се справя при нужда от евентуален ремонт, но все пак ако ви хрумва някаква идея...

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #17 -: 16 Януари, 2017, 18:25:28 »
Открих го! Един smd кондензатор, който не е запоен като хората. И аз не знам как, ама успях с моя поялник да оправя спойката и сега всичко заспа. Пак почвам да оправям кабели :-)

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #18 -: 16 Януари, 2017, 23:11:27 »
Тези китайци са уникални. Оправих модула, сега звучи ОК, но явно го е програмирал някой ученик. Бутоните за силата на звука и за честотата работят обратно на стандартното (усилва се обратно на часовниковата стрелка, съответно честотата се увеличава също обратно на часовниковата стрелка). Подсветката работи само на старта. Всякакви такива интересни работи :-) Моят модул явно има опция за препрограмиране или поне предполагам за това са допълнителните изводи (една четворка с обозначения G R S V и втора с G RX TX V), но нямам никаква представа какъв интерфейс използва това чудо. Някой да е попадал на нещо подобно?
А английският в документацията им сякаш е изкаран директно от Google Translate. Нищо не се разбира :-)
Иначе вече съм много близо до финала и скоро ще има снимки!

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #19 -: 17 Януари, 2017, 15:56:27 »
Почетох малко и разбрах, че това с обратната посока на въртене е често срещан проблем при "новите" модули, където честотата се наглася от лявото копче, а силата на звука - от дясното. Модулът може да се препрограмира, използва UART, но познанията ми сферата са почти никакви, а не виждам възможност в близко бъдеще да намеря време да ги обогатя. Затова действах касапската. Просто отрязах двете крачета на потенциометрите, които отговарят за това, размених позициите им с по едно късо кабелче и нещата си дойдоха на мястото.
Вече мога спокойно да кажа, че съм готов. Качвам набързо две снимки от телефона, а по-късно ще сложа и качествени.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #20 -: 17 Януари, 2017, 16:43:29 »
Както обещах  :drinks:

Неактивен maringodinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Дупница
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #21 -: 17 Януари, 2017, 19:52:41 »
Само Браво-това мога да кажа!!!

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #22 -: 18 Януари, 2017, 16:53:41 »
Снощи главата ми роди една идея. В този модул има още един бъг. При старт, ако е минало известно време, може би около минута, радиото не сработва преди да мръднеш бутона за честотата. НЧУ-то обаче работи. Ще ми се да изведа един кабел за AUX (евентуално за блутуут предавател). Обаче на чиповете на НЧУ-то надписите са напълно изтрити. Предполагам че при това положение трябва да намеря входа експериментално - като докосна със сондата съответното краче ще има силен брум. Оттам слагам два разделителни кондензатора, примерно 470 нано, и вадя букса на панела.
Така, като стартирам модула, първоначално ще работи в режим AUX. Ако искам радио, просто завъртам бутона за честотата и то си тръгва.
Според вас има ли някакъв проблем в подобна постановка?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #23 -: 18 Януари, 2017, 17:05:04 »
ДА! Има проблем! Това че не заработва да изкарва аудио сигнал не означава че изхода на радио чипа не е в нискоимпедансно състояние. Ако това е така този изход ще ти „шунтира“ външния източник за аудио сигнал, а ако е достатъчно мощен източника ще имаш все пак слаб сигнал с изкривявания вероятно. И аз лично не бих разчитал на „бъг“ за да реализирам функционалност. Ако искаш такава разширена функционалност беше по-добре подхода да е друг - отделен радиоприемник, отделно НЧУ превключване и т.н.
Добре си си го направил така, не изнасилвай нещата!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #24 -: 18 Януари, 2017, 17:54:53 »
За тази версия на платката на радио модула и за подобната такава от снимки от интернет виждам усилвателни чипчета 8002А:
2.0 Watt Audio Power Amplifier, 2.2V – 5.5V operation

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #25 -: 18 Януари, 2017, 19:22:44 »
Точно това е версията :-) origo обаче е прав, че не мога да използвам този бъг за целта, защото предполагам при него, при mute, при слушалки и всякакви подобни ситуации чрез сигнал към първо краче се изключва НЧУ  :master2:

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #26 -: 19 Януари, 2017, 20:47:14 »
Снощи преди лягане пак ми се въртяха глупости из главата. Преди време си бях поръчал един НЧУ с PAM8403, съвсем малък, 2х3 вата, колкото са и моите говорители. Може да го добавя към цялата схема. Захранването много лесно ще го направя така, че в едната позиция на ключа да работи НЧУ, а в другата - радиото.
Идва обаче следващият проблем - говорителите. Мога да направя да се превключват с обикновено ЦК ключе между двата източника на сигнала, но не ми харесва като идея. Другият вариант е да взимам сигнала от радиото посредством извода за слушалки и реално да не използвам неговия НЧУ. Така, когато имам нужда от AUX, просто вадя жака от слушалките на радиото и го поставям на съответния друг източник. Някакви други идеи?
Цялата схема я мисля, защото на вилата УКВ сигналът е ужасен )-:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #27 -: 19 Януари, 2017, 21:12:06 »
Става втория вариант. И аз не препоръчвам превключване на говорителите с ключе. В повечето случаи ключетата се окисляват и престават да контактуват надеждно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #28 -: 14 Февруари, 2017, 20:17:44 »
Направих и варианта с НЧУ и външен източник на сигнал. За майтап му сложих един блутут аудио модул. Всичко тръгна, но когато и блутут модулът използва захранването на цялата система, има куп смущения. Ако го бодна към външно захранване, работи без грешка. Захранването на кутията е филтрирано и стабилизирано. Имате ли идея каква може да е причината за смущенията, които са най-вече високочестотни.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #29 -: 14 Февруари, 2017, 20:33:01 »
Най-вероятно високочестотните хармоници които бълва в захранващите линии импулсното захранване на платката с блутут модула. Може да го огледаш и да видиш хипотетично дали не може да смениш някое импулсно захранване с линейно и това да оправи нещата. Другия вариант е да гониш смущенията с LC филтри.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |