| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: търся мощна flip flop схема  (Прочетена 6763 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
търся мощна flip flop схема
« -: 19 Ноември, 2020, 10:47:21 »
Здравейте,
трябва ми flip flop схема . Има много качени , но проблема ми е че търся нещо по мощно . Нещо което да превключва между две 12 V релета  , които вече ще си вклюват по големи консуматори . Трябва да е и с потенциометър за регулиране на времето на смяната . Единственото което намирам са схеми с LED лампички ,които не могат да захранят релетата ... Ако някой има нещо което ще свърши работа ...  :)

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: търся мощна flip flop схема
« Отговор #1 -: 19 Ноември, 2020, 11:10:38 »
Здравейте, предполагам нещо подобно: http://www.chipinfo.ru/dsheets/ic/590/590kn6.html би свършило работа или аналози на тази схема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: търся мощна flip flop схема
« Отговор #2 -: 19 Ноември, 2020, 11:19:01 »
Започни с по-подробно обяснение какви са входните сигнали, какви са изходните и какъв е алгоритъма по който трябва да работи. Това ми звучи като реле за време. Мисля с таймер 555 може да се сътвори нещо, но дай повече информация и ще помогна.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: търся мощна flip flop схема
« Отговор #3 -: 19 Ноември, 2020, 11:27:43 »
Точно така , мислех с таймер 555  и с някакви мощни изходни транзистори след него ... Няма входни сигнали (освен захранването нали  :) ), точно като реле за време . Периода е около 0,5 секунди на смяна .

Идеята е първото реле като се включи да спре второто и обратното ... Това да става през 0,5 секунди . Свързан по схемичките на диодните flip flop-чета таймерът сменя светлините през горе долу пак 0,5 секунди , така че може да мине и без потенциометър за настройка . Трябва да се нагласят подходящи транзистори и походящи съпротивления така че накрая на изхода на всичко това да излязат 12 волта , сменящи се през 0,5 секунди . Със сила да захранят две релета , защото товара след тях е много по голям и без тях няма да стане .
« Последна редакция: 19 Ноември, 2020, 11:41:48 от kortex »

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: търся мощна flip flop схема
« Отговор #4 -: 19 Ноември, 2020, 12:26:25 »
Така зад многото купешки думи ми се струва, че става дума за един прост транзисторен мултивибратор. ::)

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: търся мощна flip flop схема
« Отговор #5 -: 19 Ноември, 2020, 12:41:46 »
Да, проблемът е, че даже не са купешки думички, а куп (извинявам се...) глупости!
"LED лампички",  "диодните flip flop-чета"  ... @kortex ти на разни индийци ли гледаш клиповете в тубата?
Там ще видиш и безплатна енергия с една жица и магнит от високоговорител...  ???
 
Сега по-сериозно: както казват и колегите ти трябва мутивибратор (дискретен или с 555), а превключване на веригите може да става и само с едно реле, което има НО (нормално отворен) и НЗ (нормално затворен) контакт т.е. превключващ.



Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: търся мощна flip flop схема
« Отговор #6 -: 19 Ноември, 2020, 13:02:31 »
Вижте , не съм професионалист , казвал съм го и ще го кажа пак  :)  За клиповете ... ами .. То Бъларски такива - няма ... Така че или това или нищо .

Релето , помислих и  за двуконтактно  ;)  Не ми върши работа . Трябва да са две нормално отворени . Затова казвам за две . То даже проблема не са релетата . Проблема е захранването им как да постигна . Не мисля че изходите на таймера  ще са достатъчно мощни да захранят соленоидите на две релета . Затова става дума :)

Моля без подигравки  :D  първата схема е със ,,светодиодите “ а втората с транзисторите . Избрах NPN . Питам за мнение ще излезе ли нещо от това , трябва ли да се добави някой допълнителен компопент  ...  Понеже краче 3 сменя поляритета на напрежението (в моя случай 3 волта) емитера на единия транзистор е свързана към + 12 V за да може като се подаде  положително напрежение на базата да се отпуши  .  Емитера на втория е свързана към - 12 V , за да може (на теория )като се подаде отрицателно напрежение да се отпуши . Сега , транзисторите са NPN , но какви точно като модел трябва да са ? Също как да изчисля стойността на резистора , захранващ таймера от 12 v ?

Никой не се е родил научен както казват  :) Аз ако бях спец изобщо нямаше да пиша тук да питам за помощ ...  :drinks:
 
А за схемата , ако имате нещо по  просто или по лесно за изпълнение съм отворен за предложения .(схемите са взети от нета , може и да са грешни ... )
« Последна редакция: 19 Ноември, 2020, 13:31:16 от kortex »

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: търся мощна flip flop схема
« Отговор #8 -: 19 Ноември, 2020, 13:33:10 »
Грешна схема от нета както винаги ... оправих я ...  ???

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: търся мощна flip flop схема
« Отговор #9 -: 19 Ноември, 2020, 15:38:06 »
Колеги, не ви ли се струва, че превключването на реле през половин секунда е малко бързо? Не е зле да се помисли за полупроводников елемент като заместител на релето.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: търся мощна flip flop схема
« Отговор #10 -: 20 Ноември, 2020, 09:14:37 »
Може ли и аз...
Първо, таймер 555 си се захранва нормално с 12В и няма нужда да намаляваш напрежението. Второ, намаляване на напрежението за захранване на таймера няма как да стане просто с резистор. Трето - изходът на таймера е за ток до 200 мА и в двете нива, което е предостатъчно за управляване на релета, не са нужни никакви транзистори. Четвърто - не стана ясно защо ти трябват 2 отделни релета, почти напълно сигурен съм, че може да свършиш работата с едно.
А за транзисторите, които си нарисувал на схемата - нямаш представа какво си нарисувал, рано ти е още. То не че е рано, ама трябва да разбереш първо какво е това транзистор, как работи, как се свързва и как се управлява. За примера, който си нарисувал, ще ти покажа как би трябвало да изглежда, за да проработи... Пробвай да помислиш за какво е нужен всеки резистор и какво ще стане, ако стойността му не е такава, а примерно - 10 пъти по-голяма, защо единият транзистор е прав, а другият - обратен... 

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: търся мощна flip flop схема
« Отговор #11 -: 20 Ноември, 2020, 09:37:39 »
Ако не е критично времето и имаш допълнителни крачета на релетата, връзваш самите релета да се самоуправляват на контактите си в мултивибратор (едното включва другото и обратно) с поедин конденсатор на захранването на всяко за самозадържане. Конденсаторите се подбират с еднакъв капацитет 100-1000 микрофарада примерно.
Или две релета в мултивибратор и две силови варзани към тях на отделни крачета. Това е най простото решение.
73!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: търся мощна flip flop схема
« Отговор #12 -: 20 Ноември, 2020, 10:44:41 »
Доколкото разбрах колегата иска да комутира 24 волта 3 ампера. При това положение предлагам една примерна схема. Схемата е в суров вид и може да се наложат леки корекции. Трябва да се осигури на интегралната схема захранване 12-15 волта...

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: търся мощна flip flop схема
« Отговор #13 -: 20 Ноември, 2020, 13:06:38 »
Колеги, не ви ли се струва, че превключването на реле през половин секунда е малко бързо? Не е зле да се помисли за полупроводников елемент като заместител на релето.

И аз мисля че релета в такъв режим ще изкарат няколко дни!  :D

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: търся мощна flip flop схема
« Отговор #14 -: 20 Ноември, 2020, 14:00:28 »
И аз мисля че релета в такъв режим ще изкарат няколко дни!  :D

Виждал съм в промишлени условия релета "куча марка" да издържат доста. В други случаи маркови релета бързо свършват...

Както и да е, но в този случай ми се струва, че спокойно можем да минем без релета.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |