| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Домашно радио от авторадио  (Прочетена 3260 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Домашно радио от авторадио
« Отговор #15 -: 05 Декември, 2020, 23:55:42 »
  Много добре ти се е получило, браво!

Неактивен roumenvelev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
Re: Домашно радио от авторадио
« Отговор #16 -: 06 Декември, 2020, 04:26:29 »
Повечето импулсни захранвания НЕ СА подходящи за радио. "Бълват" смущения стигащи до FM обхвата и така ще загубиш чувствителност...радиото ще шуми при по-слаб сигнал.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Домашно радио от авторадио
« Отговор #17 -: 06 Декември, 2020, 11:04:43 »
Абсолютно! Винаги съм казвал че импулсните захранвания нямат място в нормално аудио! За конкретния случай- колегата е спретнал машина с каквото е имал. Щом касетофона работи добре, бих го посъветвал само да си намери подходящи говорители. Из старите телевизори колкото щеш такива, и аз имам, но на този етап няма никакъв шанс да търся из мазата или гаража. Едни десетина вата на 4/ 8 Ома направо ще залепнат според мен, ако тряфчето може да извади 10-12 вата на вторичната. За напреженията. За усилвателя 14-15V не са проблем. За двигателчето- ако е от старите, с центробежен регулатор нещата са много комплицирани. И то не оъкъм стойността на напрежението, а откъм точността на регулиране на оборотите и смущенията, които ще влизат в усилвателя. Когато всичко тръгне добре, може да се опита да се замени моторчето с ония по-новите, с електронните регулатори. Да се регулира скороста на въртене, да се подреди окончателно всичко в кутията и да се слуша с кеф. Спомням си преди много години бяха донесли един счупен радиокасетофон. Щяхме да го хвърляме в коша, ама колегата вика "дай да видим ще свирне ли"? Е добре, да видим. И нещото взе, че свирна. И още как. Хич даже не очаквах такова нещо от китайски дръжкофон. Ама там в офиса ни скърцаше един дърт ВЕФ, решихме да да спретнем нещо, което да ползваме. Най- големия зор беше със скалния механизъм. Там едни тънки пластамасички, колелца,..... Хвана се колегата и първо намести платката- тя си беше една за цялата машина, залепи и възсанови скалния механизъм. Изтествахме го на "сухо", исках да чуя за шумове, скърцане, да видим дали посоките и плоскостите на движение на кордата са добри. И от там- лесното. Механиките се наместиха без проблем, захранването си намери мястото в единия ъгъл на дъската. Колоните на касетофона бяха съвсем задрави, когато са настъпили "събитията" те са били откачени. Навързхме всичко и включихме. И оттогава "свирещата дъска" продължава да свири в офиса, в който работех! Младежът- колегата ми- като си тръгвах попита "Дъската ще я вземаш ли"? Ухилих се и му казах че е подарък за офиса. Това е. Историята на едно потрошено и възстановено, макар и по различен от оригинала начин!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Домашно радио от авторадио
« Отговор #18 -: 06 Декември, 2020, 15:13:25 »
Щом няма смущения-става.Ако има смущения-не става.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Домашно радио от авторадио
« Отговор #19 -: 06 Декември, 2020, 17:28:43 »
Пробвай на различни контакти в стената и виж с кой свири най-добре. :D
Нещо взехме да ставаме много придирчиви. Чав си е направил радио на бърза ръка и за обикновен кеф и му се е получило добре. :bravo:

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Домашно радио от авторадио
« Отговор #20 -: 07 Декември, 2020, 01:04:23 »
Здравейте! Говорители имам - 4 и 8 омови, от радиоточки,телевизори,автоколони от 25 до 150 вата, даже на някой ако му трябват да казва ще му подаря. Спрях се на тези заради размера им - исках да се получи малка, компактна машинка. Не гоня някакви супер резултати като краен продукт, имам на какво да слушам музика с качествен звук. Това го спретнах така заради самият гъдел. Моторчето си върти нормално, няма да го пипам. Механиката и тя е в добро състояние, само я почистих и смазах. Има готини функции - може да сменяш посоката на въртене на лентата по всяко време . (да минаваш от едната на другата страна на касетката) без да изваждаш касетката само с натискането на едно копче. Лъчо за контактите е много прав. В различните стаи по контактите има голяма разлика в смущенията. Даже си направих опит с едно малко транзисторче на средни (SANYO). Има контакти, които само като ги доближа и транзистора само бучи, какво остава да включиш в тях токоизправител или някакво радио и такива, до които си приема чисто.  :hi:
« Последна редакция: 07 Декември, 2020, 01:20:29 от ivcho1996 »

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Домашно радио от авторадио
« Отговор #21 -: 07 Декември, 2020, 09:06:10 »
Не пипай нищо щом нещата ти харесват. За смущенията- опитай с филтър, мисля, че Т Петров, ВИКИВАТ и другите магазини продават такива. 5-6 лева са.
DRL  модули за всички видове автомобили!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |