| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Топломер Siemens WHE30.S  (Прочетена 1435 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Топломер Siemens WHE30.S
« -: 19 Март, 2022, 13:29:50 »
Беше ми интересно какво има вътре и как работи.Видях съдържанието му, но как работи исках да разбера от чипа, поне блокова схема не открих. Ако има някой наясно да се включи по темата.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 220
  • Населено място: София
Re: Топломер Siemens WHE30.S
« Отговор #1 -: 19 Март, 2022, 15:34:02 »
Това не е топломер, а радиаторен интегриращ термометър. Има два термосензора, единият мери непосредствено температурата на радиатора, другият на въздуха. По този начин се измерва топлиния поток и се интегрира по времето. Тъй като измервателните константи се програмират в зависимост от типа и габарита на радиатора, уреда трупа точки, пропорционални на отдаваната от радиатора енергия. Аз ги наричам точкомери, защото сумата от всички точки, натрупани във всички точкомери в дадена сграда е знаменател, а числителя е показанието на общия топломер в сградната инсталация (минус енергията за топла вода). Резултатът е цената на една точка в kWh, респективно в левове. За да бъдат адекватни резултатите, всички точкомери трябва да са еднотипни, индивидуално програмирани за конкретен радиатор (не са взаимозаменяеми) от един и същи оператор/инкасатор.
Истински топломер има само в абонатната станция, който измерва температурата на подаваната и връщаната вода и разхода й. Показанията му са в MWh.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Топломер Siemens WHE30.S
« Отговор #2 -: 19 Март, 2022, 18:51:02 »
При свалянето на топломерите при нас след 10 годишна експлоатация техниците които ги свалят с отверка даде на к нещо накъсо и вече пише този надпис Еrr което го прави негоден.След като го овиках че два ми съсипа без да го карам да ги ръчка,то третия не смея да съсипе и до ден днешен си работи и стои прибран.Виждам колега,че и твоя е съсипан.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 220
  • Населено място: София
Re: Топломер Siemens WHE30.S
« Отговор #3 -: 19 Март, 2022, 19:26:05 »
Тези точкомери са доста интелигентни. Имат памет и в нея записват данни периодично и при резки изменения на температурата. Така хванаха един, който след като пуснат парното и минат първите проверки, сменя радиаторите с такива без топломери и напролет преди проверките ги връща обратно. Само че свалените радиатори държал на балкона и те отчели минусови температури и ги запомнили. Не знам как ще могат да се ползват тези уреди извън условията, които писах в предния ми пост. Те не могат дори като термометри да се ползват защото точките които трупат са условни единици. Влизането в "мозъка"им е чрез инфрачервен порт (първите които монтираха) или по радио (тези с дистанционно отчитане), но при всички случаи е кодирано с индивидуални индентификатори. И аз имам 6 парчета които пазя само като Плюшкин - никаква идея не ми идва за тях. Ако някой е по-напред с идеите - нека сподели.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Топломер Siemens WHE30.S
« Отговор #4 -: 21 Март, 2022, 12:56:42 »
Единствената идея за която могат да се ползват според мен, е да им се свали LCD дисплейчето, когато това е възможно и да се използва в любителска конструкция за часовник, вътре в някои има и часовников кварц на 32.768к който също може да се използва в любителската конструкция. Общо взето забавление за любители, а уреда като такъв - за нищо няма да се използва, то е ясно!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
1537 Прегледи
Последна публикация 24 Януари, 2014, 09:13:48
от ever20102
64 Отговора
26318 Прегледи
Последна публикация 30 Април, 2015, 19:45:11
от Pichaga933
7 Отговора
3102 Прегледи
Последна публикация 26 Октомври, 2016, 20:39:39
от bojitchko
1 Отговора
470 Прегледи
Последна публикация 19 Април, 2019, 14:47:25
от dragan
16 Отговора
2077 Прегледи
Последна публикация 23 Април, 2019, 14:11:01
от dragan

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |