| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Китайски LC метър  (Прочетена 21898 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Китайски LC метър
« Отговор #30 -: 04 Юли, 2015, 20:42:40 »
Днес получих подарък от lz2ae. Mega328 новия модел,

Кондензартор 1 мкф,ниско качество
32124-0
Кондензатор 10 мкф,също ниско качество
32126-1
Кондензатор 100 мкф,качествен кондензатор
32128-2
Кондензатор 470 мкф.висококачествен кондензатор ELWA изваден от TS830Sза проба
32130-3
« Последна редакция: 04 Юли, 2015, 20:48:43 от lz2xl »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Китайски LC метър
« Отговор #31 -: 05 Октомври, 2015, 21:09:35 »
От днес и аз имам "нещо си метърче". Чудя се как мога да го проверя колко точно мери. Между другото стари български електролити се измерват като доста по-добри от еквивалентните им съвременни варианти.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Китайски LC метър
« Отговор #32 -: 05 Октомври, 2015, 21:26:09 »
Шейтан машина :good:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайски LC метър
« Отговор #33 -: 10 Ноември, 2015, 17:45:08 »
Да се похваля преди около месец и аз си поръчах от E-bay уреда който си е поръчал колегата ahedproductions: http://www.ebay.com/itm/261682749223?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT  Преди около седмица пристигна. Много съм доволен както от качеството на изработка на уредчето, така и от работата му. Индуктивности в диапазона микрохенри мери с дискретност 1 нанохенри. Може да му се разчита дори за стойности под 500 нанохенри. С кондензаторите също е много добре положението, мери с висока точност неполярни кондензатори. Пише по спецификации че не мери кондензатори над 1 микро и под 5 пико но в същност мери, може би просто описаната точност спада в тия интервали. Доволен съм от уреда и изпълнението му! Евала на китайците които са го разработили. Като видях 4-те метални дистанционни втулки с които са монтирали платката на дисплейчето към основната платка направо получих душевен оргазъм :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Китайски LC метър
« Отговор #34 -: 12 Ноември, 2015, 20:58:21 »
И аз да се похваля , взех си по-новия модел:http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-2015-newest-version-of-inductor-capacitor-ESR-meter-DIY-MG328-multifunction-tester/32232190942.html
 
 Забелязах и един проблем , след всеки 5 измервания на капацитет особено около 100n ме кара да го калибровам.
 Ще кача и клипче за по-голяма прегледност.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Китайски LC метър
« Отговор #35 -: 12 Ноември, 2015, 22:37:56 »
Ако влезе в режим калиброване и има забоден някой по-слаб транзистор на него, пиши го бегал, масово се оплакват в нета от тоя проблем...

За да няма проблеми с това автоматично включване на калиброването, му направи един стабилизаран адаптер от мрежата.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Китайски LC метър
« Отговор #36 -: 12 Ноември, 2015, 23:04:58 »
Влиза в режим калиброване след измерване на кондер само. Стабилизиран на колко волта? Гледам , че май има инвертор. В описанието пише за батерията да е на 3,7V. За сега го карам на импулсно 5v през USB без батерия.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Китайски LC метър
« Отговор #37 -: 12 Ноември, 2015, 23:36:48 »
Какво общо има захранването с калибровката?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Китайски LC метър
« Отговор #38 -: 12 Ноември, 2015, 23:38:53 »
При клекнала батерия  калибровката тръгва сама на някои от тия модули.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Китайски LC метър
« Отговор #40 -: 14 Ноември, 2015, 13:47:41 »
Този универсален Mega328 който взех аз устойчиво мери кондензатори над 40-50 пф.Индуктивности над 100 мкх.Почти всички клонове на уреда са такива.Мой пост от Отговор #30 -: 04 Юли, 2015, 20:42:40.
Ако е специално за мерене на индуктивности и капацитети ползвам изделието на Мирослав Йонов LZ2RR вече почти 5 години.
http://www.qsl.net/lz2rr/PROPIC/LC/lc.htm Ако е само за измерване на индуктивности и кондензатори.Има калибровка и калибровка на нулата.Всички други споменати до сега мисля нямат такъв бутон и грешката с тях е по голяма.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайски LC метър
« Отговор #41 -: 14 Ноември, 2015, 17:40:23 »
Уредчето от първия линк в темата (за който започна темата) има бутон за калибрация. С него калибрирам с шунтирани изводи преди измерване на индуктивност и на отворена верига преди измерване на капацитет. След калибровката няма офсет от нулата. Капацитети мери много точно до към 1-2 пико (то по-надолу е безсмислено имайки предвид че само от положението на ръката около уредчето и измервания елемент, стойността ще се променя а и това са стойности съизмерими с монтажните капацитети). Индуктивности също мери с добра точност, поне до 100 нанохенри може да му се разчита. Лошото е че като гледам вече май свършват количествата поне в тази обява, не знам дали ще има още.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Китайски LC метър
« Отговор #42 -: 14 Ноември, 2015, 21:13:38 »
Мое недоглеждане,да първия е от добро качество.Добра машинка,за това го купуват.Наскоро със стършела седяхме и се гледахме като котараци и се чудехме на кой прибор да вярваме.Представи си руски дросел 9 хенри мисля толкова пишеше на етикета .С неговата шейтан машина показваше голяма грешка,почти на половина,а по малките стойности мереше без грешка.Същия дросел на добър и качествен прибор показваше нещо близо до написаното,обаче пак с някаква недопустима грешка,тоя път в плюс.На малки индуктивности до около 1 мили хенри почти няма грешка и с двата.Иван ще напомни какъв беше втория прибор,ако чете тука.Направих същата проба у дома с моят китайски шейтан на дросел от някакво радио.Показа 5 хенри,на прибора на LZ2RR 6 хенри.На лабораторен мостов LCR измерител от доброто старо време,български мост на вин показа 7 хенри.Явно за тия големите има значение честотата с която се мерят.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайски LC метър
« Отговор #43 -: 14 Ноември, 2015, 23:11:37 »
Ооо да за дроселите с феромагнитна сърцевина (особено листова ламарина) има значение не само честотата, но и амплитудата на напрежението с което се тества, защото магнитния материал на сърцевината си има хистерезис и нелинейности и за малки стойности на напрежението индуктивността е ефективно по-малка. Затова дроселите над 1 хенри най-точно според мен се тестват с променливо напрежение от ел мрежата (50 Hz) и амплитуда достатъчно голяма за да се измери разумен ток през дросела (без да се насити че тогава пак ще падне индуктивността). Та по този метод мисля е най-точно определянето на импеданса на дросела за съответната честота, и респективно индуктивността му като вече се знае и омическото му съпротивление.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Китайски LC метър
« Отговор #44 -: 15 Ноември, 2015, 12:53:37 »
Бутона на платката на styrshel не е ли за калибровка? Китайците пестят описанията. Аз като неговата харесах - евтина е и има хубави коментари.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |