| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампова приемник на УКВ  (Прочетена 5407 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Лампова приемник на УКВ
« -: 30 Октомври, 2016, 18:52:57 »
Ретро самоделка , я нарекох и мисля че подхожда . Отдавна имам идея да си спретна едно радио на УКВ , само със стари лампи . Но все не остава време за тая работа . Но ето че леко полеко , добутах нещата,  до края почти . Остава да поставя окото  ЕМ 1 и плат на говорителите . И да вържа конеца на скалата . Той се оказа голям проблем ../
Ето няколко снимки .
« Последна редакция: 30 Октомври, 2016, 18:58:42 от радиото »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #1 -: 30 Октомври, 2016, 19:18:47 »
Браво, но да разбирам ли че тунера е полупроводников и в същност става въпрос за FM тунер с лампов стереоусилвател изпълнен с ретро лампи?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #2 -: 30 Октомври, 2016, 19:21:33 »
И понеже идеята ми е да слушам истинско стерео , трябва да сглобя стереодекодер със лампи .
Но никога не съм правил такова нещо и нямам и схема . Ще се радвам ако някой колега предложи схема .

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #3 -: 30 Октомври, 2016, 19:22:58 »
Браво, но да разбирам ли че тунера е полупроводников и в същност става въпрос за FM тунер с лампов стереоусилвател изпълнен с ретро лампи?

Блок УКВ от ''страстфурт'' съм сложил . С две лампи . И трите костенурки са МЧУ  а филтрите са от ''акорд '' и са вътре .  Всичко ще е с лампи .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #4 -: 30 Октомври, 2016, 20:18:09 »
ООооо прекрасно! Пичагата (Оги) мисля че имаше схема на стереодекодер с лампи. Аз мога да помагам с каквито мога съвети и идеи по въпроса за изграждането на такъв, но се опасявам че читаво стерео няма да стане с такива опростени стереодекодери, просто принципа им на действие е друг и искат много по-силен сигнал за чисто приемане (както коментираната вече Рапсодия). И аз попринцип имам такива далечни идеи за изцяло лампов УКВ тунер със стереодекодер обаче ми се струва че със скоростта с която се развива идеята ми може преди това да резнат аналоговото УКВ радиоразпръскване. Силно се надявам това да не е така!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #5 -: 30 Октомври, 2016, 20:23:49 »
И аз попринцип имам такива далечни идеи за изцяло лампов УКВ тунер със стереодекодер обаче ми се струва че със скоростта с която се развива идеята ми може преди това да резнат аналоговото УКВ радиоразпръскване. Силно се надявам това да не е така!

До 2018 г. има време! Не е кой знае колко, но все пак има.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #6 -: 30 Октомври, 2016, 20:30:17 »
Стига си урочасвал нещата бе младеж! Стига с тая 2018, според мен до тогава нещата могат да се променят драстично и да се запази изцяло УКВ излъчването у нас! И наистина ако 2018 спрат УКВ радиото, определено и аз се отказвам и наистина ще се съглася че радиото е умряло като медия. Но не защото самото то е умряло, а защото те са го уморили! Аз ако смятам че УКВ радиото ще бъде спряно 2018 няма да си направя труда да си сложа антена за УКВ приемане, а камоли да тръгна да правя такава радикална и тежка разработка с лампи та после да събира прах като експонат, редом с българските радиа с УКВ обхват 64 - 73 мгхц.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #7 -: 30 Октомври, 2016, 20:38:46 »
Стига си урочасвал нещата бе младеж! Стига с тая 2018, според мен до тогава нещата могат да се променят драстично и да се запази изцяло УКВ излъчването у нас!

Нищо не урочасвам и не знам защо така си мислиш! Така ще стане или поне така казват! Защо реши, че урочасвам? И на мен не ми е приятно да преустановяват аналоговото излъчване.
Дано да си прав, че може да се запази УКВ излъчването! Това ще е по-добре по ред причини. :)
Оспамихме темата на човека, нека се спрем!
« Последна редакция: 30 Октомври, 2016, 20:47:58 от dakata.radio »

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #8 -: 30 Октомври, 2016, 20:58:25 »
Колеги , аналог ще има на УКВ. И  на средни ще пуснат предавателите пак . С нова техника. Без радиото - истинското не може !   :D

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #9 -: 30 Октомври, 2016, 23:01:25 »
И понеже идеята ми е да слушам истинско стерео , трябва да сглобя стереодекодер със лампи .
Но никога не съм правил такова нещо и нямам и схема . Ще се радвам ако някой колега предложи схема .

Има такъв Fisher500B,правил съм го за проба към друг апарат и си работи.
Това е схемата,
60998-0
Тук е описанието на целия приемник.http://www.mcmlv.org/Archive/HiFi/Fisher500B.pdf

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #10 -: 30 Октомври, 2016, 23:48:13 »

Ще прегледам . Доста си е сложна работата .  Ще има зор

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #11 -: 31 Октомври, 2016, 15:43:02 »
Колега я хвърли едно око на това -сравнително проста схема е .
http://users.triera.net/zupanbra/elektronke/FM_dec.html

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #12 -: 31 Октомври, 2016, 17:25:57 »
Зор няма с правенето,единствено двете бобини на 19 и 38 кхц трябва да са точно настроени.Тази която предлага колегата ONZI е много проста и удобна за работа.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #13 -: 31 Октомври, 2016, 17:59:17 »
Да , тая схема с ЕСС85 , е по лесна. Ама да питам - детектора е с полупроводници , а има и схема с лампа ? Това като алтернатива на диодчетата ли е ? Щото не разбирам езика на който пише .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #14 -: 31 Октомври, 2016, 23:26:34 »
Ами ако искаш да няма никакви полупроводници става трудно. Не съм сигурен дали комутиращите диоди могат да бъдат заменени успешно с лампи. В дробния детектор - да, но в стереодекодера не съм сигурен какъв ще е резултата. Естествено може да се експериментира, ако преди това стереодекодера е подкаран нормално с полупроводникови диоди. Когато стигнеш до реализацията ще ти изпратя софтуер който през изхода на звукова карта 192кхц генерира мултиплексния стереосигнал и ще ти е много удобна за тестова на стереодекодера самостоятелно. Ползвам я от няколко години и мога да кажа че се представя много добре наистина. Е, трябва звуковата карта да поддържа 192кхц честота на дискретизация. В краен случай става и 96к обаче тогава е малко компромисно защото се губи частично едната странична лента на разликовия стереосигнал и може резултатите в отношение на стереоразделяне да не са добри, но не по причина на стереодекодера който бива разработван.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |