| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Домашното CNC - готово :)  (Прочетена 9804 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ценков

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #15 -: 30 Януари, 2017, 06:47:14 »
     грешката е моя. извинявай.По евтино от там трудно ще намериш.Виж цените, ориентирай се за какво става дума.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #16 -: 09 Февруари, 2017, 21:59:35 »
И аз започвам да събирам части . За начало изскубнах това :
И е твърде вероятно да изнамеря още едно същото .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #17 -: 09 Февруари, 2017, 22:51:11 »
Горкия матричен принтер (като го гледам прилича на Star може би LC-15). Това са прекрасни принтери, жалко че си го бастисал. Фреза не става от това, моторетката е маломощна, но направляващите на главата може да ползваш. Но с 1-2 за никъде.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #18 -: 10 Февруари, 2017, 02:52:07 »
Машинката има вид!

Но каква сила дава по X и каква по Y? Преди да спре или да изгуби стъпки.

"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен ценков

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #19 -: 10 Февруари, 2017, 06:52:53 »
      Моторчетата са слаби. Минималното което би трябвало да се слага на тия машини е 270 OZ/in. Осигуряват прилична скорост и качество на работа. Винт 10х3 трапецовиден.
      Направляващите са много слаби. При натоварване ще се изкривяват.Мерил съм на машина с обработваема площ 250х350 мм. сумарно за трите оси над 1мм. И това при направляващи Ф 20. Затова и се отказах от конструкцийте с висящи направляващи.
      Не казвам че няма да работят, но ще е голяма мъка.
      Във тоя форум сте основно хора разбиращи от електроника. По добре инвестирайте в качествена механика и си направете управлението.
      Стъпков двигател 425  OZ/in. свързан с винт 1605 дава усилие 325 кг. До определени обороти разбира се.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #20 -: 10 Февруари, 2017, 10:46:39 »
Да драска PCB платки с V sharp инструмент може и да може с тези неща от снимките на radio-hobi. Ясно е че няма да фрезова плътен метал човека. Иначе аз моторите (двата по Х ) и направляващите (по Y и Z)навремето ги свалих от едни Lexmark-и, където доста се бяха престарали с големината на моторите и направляващите. Двойно на стандартните. Бяха докарали от тях навремето няколко палета в една фирма за компютри втора употреба по 5 лв  бройката. До ден днешен ме е яд че не купих повечко. Мисля че марката беше Lexmark 2381, като на снимката която прилагам . Ако видите някъде такова на добра цена го отнасяйте на момента. И направляващи и мотори, и ремъци са двойно на стандартните.

Иначе ето идея за цялостната постановка, катоидея с направляващи и ремъци от принтери:

« Последна редакция: 10 Февруари, 2017, 10:56:05 от stoi »

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #21 -: 10 Февруари, 2017, 14:43:03 »
Да точно за драскане на платки и дребни надписи по лицеви панели ми трябва такава машинка.
Надявам се да свършат работа тези мотори от принтер,или греша?

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #22 -: 10 Февруари, 2017, 15:24:27 »
Аз ще пробвам , но имам и 3 от големите банкови копирни машини ще видя от тях какво ще излезне .
Иначе origo не ги жали тия принтери те за друго не ставаха още преди години бяха предназначени за кофата . Така че по скоро съм ги спасил .

Неактивен ценков

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #23 -: 10 Февруари, 2017, 16:33:08 »
      Конструкцията на Стои е многократно по работоспособна от тази на клипчето. Който иска да си прави там е истината. Сигурен съм че за пробиване на платки ще стане. За дялане да за изработване -не знам.
      Тук въпроса опира до качествата на двигателя и условията в които работи.Сериозните фирми дори и китайските дават една крива на въртящия момент на двигателя в зависимост от PPS аз си го превеждам като импулс за секунда при какво захранване и на колко стъпки е нагласен драйвера. Като с увеличаване на броя на импулсите въртящия момент намалява.
      Не съм правил машина с ремъци или зъбен гребен но ще си позволя малко да теоретизирам нещата.
      Каква точност на позициониране ще имаме? Не зная какъв е диаметъра на задвижващото зъбно колело но приемам че е 15 мм.Обиколката му е 47,1мм.Да видим за 1 импулс с колко ще придвижи ремъка?   Делим обиколката на 200стъпки и получаваме 0,2355мм. преместване за импулс.  Дали ще ви устрои?  Мисля че не.
      Затова подобни машини се правят със редукция  1/3 ,1/4 за да се повиши точноста и увеличи  въртящия момент и да се оползотвори в диапазона във който е достатъчен.
      Правил съм си всякакви експерименти с въженца, свинкел за направляваща абе неща за които вече ме е срам да си спомня но по-добро от винта с гайка няма.
     

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #24 -: 10 Февруари, 2017, 17:38:49 »
Това с въженцата, ако са стоманени, си е доста добра работа. Лошото е, че не се намират на пазара. Ако има асортимент от тях бих пробвал със стоманени въженца, вместо със зъбчат гумен ремък.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #25 -: 10 Февруари, 2017, 23:01:55 »
           Каква точност на позициониране ще имаме? Не зная какъв е диаметъра на задвижващото зъбно колело но приемам че е 15 мм.Обиколката му е 47,1мм.Да видим за 1 импулс с колко ще придвижи ремъка?   Делим обиколката на 200стъпки и получаваме 0,2355мм. преместване за импулс.  Дали ще ви устрои?  Мисля че не.
      Затова подобни машини се правят със редукция  1/3 ,1/4 за да се повиши точноста и увеличи  въртящия момент и да се оползотвори в диапазона във който е достатъчен.       
Така е, разделителната способност със зъбен ремък е малка и в повечето случаи не е пригодна за точни неща. Затова контролерите се пускат на половин стъпка или микро стъпки. Така от 200 стъпки на оборот получаваме 400 или в следващия случай 800 , което вече е приемливо като разделителна способност. Разбира се има е недостатък, че губим въртящ момент по този начин.

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #26 -: 11 Февруари, 2017, 03:00:30 »
 Още по-пошото е, че не знаем кога сме загубили стъпки. Сиреч от кой момент нататък машината е почнала да "твори". Пък и Mach3 си има и други вътрешни "причини" да проявява своенравния си нрав. Не само щото работи под многозадачния Уиндоуз ХП.

 Всички професионални машини използват собствен контролер задължително с ОБРАТНА ВРЪЗКА. А най-модерните се връщат към използването на  стъпкови, а не правотокови мотори, във връзка с по-големия въртящ момент в края на движението, т.е. заради липсата на "дребезги" около крайната точка.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен ценков

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #27 -: 11 Февруари, 2017, 06:57:25 »
        Стой, съгласен съм с теб че с повече стъпки има по голяма точност.Но въртящия момент пада. Затова се прави ремъчна предавка 1/3 или 1/4 за да работи двигателя в по добър режим.Мисля че при тия малки двигателчета това е по доброто решение. Като пуснеш твоята ще се разбере.
       muneson  Пропускането на стъпки се дължи преди всичко на работа на машината извън конфортната и зона.При правилно определена зона няма испускане на стъпки или са пренебрежимо малки.
       Не си заслужава да опитваш с въженца не става точно.
       Обратната връзка е хубаво нещо, повишава скороста и точноста на работа но все още си е доста скъпо. Относно Неудач 3 хубава програма добре работеща за бъговете на която мога да напиша книга.И най-интересното е че лечението е много лесно-захранване през UPS. Машина захранена през  UPS не ми се е бъгвала.....Не съм наясно защо се получава така . Мисля че бъгването на Неудач 3 се дължи по скоро на някакво бъгване на ХР при кратко временни прекъсвания на захранването, по точно промяна на драйверите на мача .

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #28 -: 11 Февруари, 2017, 12:36:15 »
Комфортната заона като правило е 10 кратно по-голяма от максималната работна сила по дадена ос. За рутиране на PCB платки мисля 100N (~10kg) че ще са ОК. Но с принтерски двигателчета, при това в микростъпков режим, ми се струва че работата няма как да стане. А пък с Mach3, с или без UPS - съвсем.

За китайските пък биполярни стъпкови чипчета -"драйвъри" за биполярни стъпкови мотори не ми се мисли въобще.  Щото освен да си поиграш малко до преди да изгорят за друго не стават.

Иначе стоманените чъженца имат много предимства пред тежките и скъпи оси с ВСД, дето могат да бутат по 4-5 тона (ама за какво?) и с цени от по 150 лв на метър + 150 лева за ВСД + лагерите + рязането 2 по50 лв....

По-лошото е че стоманените въженца трудно се намират.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #29 -: 12 Февруари, 2017, 00:06:03 »
Относно Mach3, имам и една друга машина за плазмено рязане, която е доста по-професионално изпълнение, която пък работи с по-старата версия Mach2 (с легално закупен лиценз) и да ви кажа от него съм много доволен. Машината е вече може би на 6-7 години и има хиляди работни часа, като досега никога не е спирала или правила проблем нито за момент от софтуерен проблем. Mach-а контролира даже автоматичното следене по Z на неравностите на листовия материал , като взима информация за напрежението между дюзата и материала. Работи и се справя перфектно без никакви забележки. Даже си мисля на домашната фреза да мина на Mach2 , защото не виждам никакви предимства чак толкова от 3-ката.  С Mach3 почти не съм работил и сега виждам, че HOME позициите се взимат наведнъж за трите оси с един бутон , което ми идва малко неудобно. При Mach2 може да си взимаш HOME отделно за всяка ос поотделно, което за някой случай е много по-удобно.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |