| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Информация за този поялник  (Прочетена 5978 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Информация за този поялник
« -: 26 Януари, 2013, 14:48:25 »
Интересува ме какво е напрежението, на което работи и мощността. Пише с лошо качество на него нещо като 6V 10в, но не съм сигурен.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Информация за този поялник
« Отговор #1 -: 26 Януари, 2013, 15:30:37 »
Според мене е 6 волтов. Много отдавна имах такъв.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 353
  • Населено място: София
Re: Информация за този поялник
« Отговор #2 -: 26 Януари, 2013, 15:39:16 »
6 волта 10 вата. Този модел е от по-късното производство, и не работеха добре. Преди тях имаше друга конструкция 6 волтови, които бяха много добри, човката беше масивна медна с отвор в нея, и там влиза нагревателят, топлоотдаването бе много добро. А този на снимката е с ламаринено кожухче, в което влиза нагревателят, и топлината се предава през тази ламаринка на медна човка, която е запресована отпред в кожухчето. На 6 волта почти не може да стопи припоя, трябват поне 8 - 9 V, а това скъсява и живота на нагревателя.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Информация за този поялник
« Отговор #3 -: 26 Януари, 2013, 16:31:22 »
Личи си, че не е добър. Нагревателя се върти вътре свободно в кожуха и това сигурно ще навреди на топлообмена. Трябва да го тествам и така ще преценя. Благодаря за информацията!

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Информация за този поялник
« Отговор #4 -: 26 Януари, 2013, 23:59:19 »
Такива поялници цял кашон съм изгорил някога  :D За да запоява нормално трябва да му форсираш захранването - поне 10 волта, при което живота му е много кратък.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Информация за този поялник
« Отговор #5 -: 27 Януари, 2013, 09:36:46 »
Ще видя, може да си го оставя като експонат. Иначе на лятото на битака един имаше дето продава такива чисто нови, цял чувал. :D

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Информация за този поялник
« Отговор #6 -: 29 Януари, 2013, 05:16:20 »
6 волта 10 вата , български поялник, бяха навремето най-евтините (пионерски) в Млад техник.
Мисля, че все още имам някъде един такъв работещ в къщи.
п.п.  Опа! Забравих! Работи на прав ток. Не, че има значение, ама когато работи на прав ток няма проблем да изкара и няколко години, когато ги слагахме на звънчев траф горяха за по няколко дни.  Парадокс на евтиния соц. продукт.  :D
Омраз!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Информация за този поялник
« Отговор #7 -: 29 Януари, 2013, 09:51:50 »
Преди много време през соца имах такъв и го бях пуснал със траф от ПИРИН тоя за вртикалното отклонение само че със вит магнитопровод.Може би и от СРЕДЕЦ да е бил но изкара много години на променлив ток.

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Информация за този поялник
« Отговор #8 -: 29 Януари, 2013, 12:23:18 »
Между другото никак не беше лош поялника, но естествено с тая мощност, ако го "напъваш" естествено няма да изкара дълго. Някъде в къщи имам такъв, но отдавна не съм го използвал, просто защото захранването му е доста неудобно.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3532
  • Населено място: Варна
Re: Информация за този поялник
« Отговор #9 -: 29 Януари, 2013, 18:03:24 »
Не знам за вас,но аз тия поялничета не ги обичам.Това е изобретение дето едно време ги даваха по пионерските домове и бяха на 6 волта с един голям трансформатор за цялата зала.Изключително калпава изработка и като цяло ненадежден.Направен колкото да се научи едно дете да запоява и толкова.Има стойност като антика,мощността му е много малка :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |