| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на радио Olympia 562 W  (Прочетена 18457 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Реставрация на радио Olympia 562 W
« -: 20 Януари, 2015, 11:09:20 »
Здравейте! От доста време, чета форума, тъй като се захванах с реставрацията на една стара Olympia. Първо пуснах темата в друг форум, тъй като не знаех за съществуването на този.Помогнаха ми много и в момента радиоприемника работи ОК. Остава да се лакира кутията, тъй като съм дал на един приятел да го направи. Искам да стане качествено, а не както в повечето случай се прави с лазурен лак и четка. Явно обаче ще трябва да чакам много, тъй като не му остава никакво време да съдейства. Но ето я и историята на приемника:
Кутията беше сравнително добре запазена, макар че лакът вече беше напукан почти навсякъде. В горната част и дървоядът се беше поразвихрил леко. На крайното стъпало оригиналната ECL11 беше заменена от две други лампи. Успях да намеря всички останали лампи нови с изключение на ECL11, но взех работила, която засега се държи добре.







Смених филтровите кондензатори, част от асфалтовите и звукът си дойде на мястото. Открих, че една бобина е скъсана при спойката. Възстанових я и нея и дори радиото тръгна. За съжаление на дълги след спирането на предавателя във Вакарел не хващам нищо, а на средни едва се чува нещо на видинския, но съм почти убеден, че причината за това е мястото където живея и липсата на качествена антена. После почна работата по кутията. Разглобих абсолютно всичко и свалих стария лак. Китосах дупките от дървояда и я пратих на моя приятел, който ще я байцва с леко по-тъмен байц, за да се скрият по-малките дефекти, след което ще я лакира.





Междувременно си направих и конвертор от стерео към моно за грамофонния вход, поставих го в една кутия, която оформих така, че да стане директно куплунг.





И тъй като установих, че на говорителя има малка дупка около 3 мм, взех че си купих и една Olympia 532 от Пловдив :-) За момента седи и ме чака при един приятел там, но се надявам скоро да дойде при мен. Предполагам обаче, че на финала ще се хвана да реставрирам и нея!


Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #1 -: 20 Януари, 2015, 11:23:15 »
 :drinks: Браво, че я пусна и тука темата.  За Ецл11, както ти казах, ако сдуха и не намериш за замяна 6ф5п е идеален заместител, само цокъла  сменяш, елементите по схемата си остават същите.

Чакам с нетърпение снимки като стане кутията  :D

Дупката в говорителя , щом е на гофрата няма да чуеш проблем от нея. Един колега даже ги дупчи гофрите нарочно, за да  бяга мембраната напред назад по-лесно- ама там вече е над  хай ендска работата.

Ако чак толкова те дразни, може да я закърпиш с парче дебела  кухненска хартия и лак за нокти, но е не препоръчително от гледна точка звук, здрав говорител да го пипаш.

Имам да пращам един говорител от преди нова година и като извадя туланския,  че и 2-та са в мазето ще видиш как се кърпи, и кое е за кърпене  :D
« Последна редакция: 20 Януари, 2015, 11:46:49 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #2 -: 20 Януари, 2015, 11:41:52 »
Благодаря много за съдействието :-) Прецених, че тук и е мястото на темата, тъй като повече хора, които имат интерес в тази сфера, ще й обърнат внимание. А и вероятно ще бъде по-полезна тук.
Лошото е, че усещам как започвам да се зарибявам. Единия сандък още не съм направил, а вече втори купих :-)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #3 -: 20 Януари, 2015, 11:46:09 »
Като гледам ти е мерак, щото много бързо се оправи със шасито на първата олимпия. Качи снимка с новите лемнти и оправената схема , ще ми е интересно да я видя след ремонта.

един колега тука , прави малки ампове  с ниска мощност май за среди и къси вълни- ахедпродъкшънс, разгледай му темите, ако искаш да си слушаш апарата и на тези обхвати, май това остана като някакво решение.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #4 -: 20 Януари, 2015, 12:25:56 »
Ето ме, ето го и предавателя - http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4970.msg34184#msg34184
Добре си дошъл, браво за работата, хубаво радио е Олимпията!
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #5 -: 20 Януари, 2015, 12:45:24 »
Благодаря, ahedproductions, четох темата ти. Засега обаче мисля да използвам грамофонния вход и единствено НЧУ. Много ми стана приятно обаче като подкарах и самото радио. Така знам, че всичко вече работи и спокойно мога да затварям кутията.
Pichaga933, много съм бос за съжаление що се отнася до електрониката, ако съдя по вашите умения. Забравил съм всичко, което знаех като ученик, а и то не е било особено много. Сега се старая да си връщам базовите знания и да науча това онова, ама нито остава време, нито го правя систематизирано. В общи линии гледам схемата и връщам всичко в оригиналния вид. Асфалтовите кондензатори почнах да сменям, тъй като половината се бяха разтекли буквално. Нямам капацитетмер, за да ги проверя, но се надявам скоро да си взема. В общи линии ако не беше вашата помощ в другия форум, едва ли щях да се справя.
Мисля на този етап повече да не пипам. Искам да сглобя пак всичко наново и да чуя гласа на радиото, когато включа и високочестотните говорители, че ги свалих, за да работя по-лесно по шасито. Имам усещането, че криви средните, но не съм слухар, а и ECL11 може вече да е позаминала. Като ми дойде другата Олимпия, ще пробвам с нейната лампа, за да видя дали има промяна. Ако има, мога да се хвана да направя и една 6ф5п с нейния цокъл. Поне имам такъв.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #6 -: 20 Януари, 2015, 18:16:59 »
Не се притеснявай ,че веднага си купил втори "сандък".Когато ги докараш до 20 - 30 броя,тогава е зарибяване  :good:
А за знанията-четене,четене и пак четене.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #7 -: 04 Февруари, 2015, 15:14:26 »
Вторият сандък днес се озова при мен - Olympia 532. Първият проблем беше кенотронът. Стъкленият балон беше счупен. Смених го, тъй като имах под ръка един стар AZ11. НЧУ тръгна, но имаше ужасяващи изкривявания. Когато обаче изправих шасито всичко си дойде на мястото. Предполагам или цокълът на крайната лампа не прави добър контакт или някоя студена спойка. 24269-0
Двата филтрови кондензатора също са за смяна и с тях ще се захвана утре. Интересното е, че на единия от тях (16) беше запоена крушка последователно спрямо другия филтров кондензатор (6,3В, 0,3 ампера). Предполагам е необходима за пада на напрежението, който е наличен според схемата. На нейно място трябва да има бобина (12) обаче. Тук нещо не мога да се справя с моите познания.
Другото, което ми направи впечатление, е, че напрежеието на единия анод на ECL11 е като по спецификация - 230 волта, докато на другия не достига 80.
Радиото не работеше първоначално, но се оказа, че проблемът е в контакторите. След малко контактен спрей всичко си дойде на място и УКВ станциите се хващат перфектно с един метър кабел за антена. Потенциометърът обаче е много проблемен. Тъй като на този модел е комбиниран с ключа за включване и изключване, явно е бил използван много често. Ще пробвам с малко контактен спрей да реша проблема, но мисля, че няма да се получи.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #8 -: 06 Февруари, 2015, 10:25:54 »
Нали не съм свикнал на високоговорители с изходен трансформатор, та чак вчера като се загледах подробно в схемата, разбрах какво представлява бобината 12. Смених електролитните кондензатори. Бяха изсъхнали напълно. За съжаление ECL11 предаде богу дух, което е твърде неприятно, тъй като трудно се намира такава. Ще пробвам да намеря ECL82, която може да се присади лесно. Pichaga933 беше споменал за 6Ф5П, но като гледам нейните характеристики се различават драстично от тези на оригинала.
За съжаление нямам сериозен успех и с потенциомера. Мисля, че ще трябва да го отворя и да видя какво е състоянието вътре, тъй като контактният спрей почти не помогна. По-късно днес ще кача и снимки на радиото :-)

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #9 -: 06 Февруари, 2015, 11:53:31 »
Ако държиш на ECL11, колегата продава, малко скъпичко, но какво да се прави! :)
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=121.0

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #10 -: 06 Февруари, 2015, 12:26:08 »
Парите не са толкова голям проблем. Аз имам една работеща ECL11 в нас дори на другата Olympia, която реставрирам, но като гледам нова не мога да намеря (или поне на прилична цена), а на употребяваните ресурсът вече е сериозно изчерпан. Не че намирането на ECL82 е много лесна задача де :-)
Тази Olympia 532 я взех да се уча на нея. Нямам никакви сантименти, така че не ме притеснява, че има нови компоненти, присадени лампи и прочие :-)
Ето ги и снимките
24449-0

24451-1

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #11 -: 06 Февруари, 2015, 13:07:16 »
Не знам какво има повече да се учиш и то на примника, един вече го реставрира успешно   :drinks:

Ако нещо не знаеш, абе всъщност цялото инфо за приемниците от тая ера е тука, написано като за обучение на овчари, които трябва да станат сервизни техници- любимата ми книга за лампи:

http://www.sandacite.com/biblio/items/show/34




« Последна редакция: 06 Февруари, 2015, 14:19:46 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #12 -: 06 Февруари, 2015, 16:52:56 »
Именно нея чета от 2-3 седмици ;-)
Иначе по новата Олимпия зациклих. Потенциометъра го оправих. Отворих го, изчистих всичко и сглобих наново и е перфектен. Тази техника е правена да надживее поне 5 поколения :-)
НЧУ обаче не е наред. Сложих от другата Олимпия ECL11, за да видя как ще се държи с нея. Анодното напрежение на пентодната част е около 170 волта. На триодната пък е около 160.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #13 -: 06 Февруари, 2015, 17:30:51 »
Една от "присадките", които ползвам за оживяване на приемници:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Реставрация на радио Olympia 562 W
« Отговор #14 -: 06 Февруари, 2015, 22:19:51 »
Ако Крайната лампа е читава , с тия ниски анодни, нещата отиват към Изсъхнали филтрови кондензатори и умиращ Кенотрон. Ест , преди да вадиш изводи, извади другите лампи, да видиш дали ще дойде анодното над нормите по схемата, ако дойде , значи, някоя от тях е за смяна.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
25 Отговора
16473 Прегледи
Последна публикация 12 Януари, 2014, 20:00:00
от Валери
4 Отговора
2012 Прегледи
Последна публикация 20 Август, 2016, 22:36:41
от e-sea
47 Отговора
9315 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2017, 13:39:59
от Лъчо Минков
4 Отговора
2972 Прегледи
Последна публикация 29 Март, 2017, 20:01:05
от wladoo
2 Отговора
1338 Прегледи
Последна публикация 03 Юни, 2017, 21:11:29
от Бай Тончо

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |