| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на Olympia 421  (Прочетена 17798 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Реставрация на Olympia 421
« -: 25 Април, 2015, 11:11:02 »
Последното откритие сред старите вещи на покойния ми дядо е тази прекрасна Olympia 421. За съжаление състоянието й не е особено добро. От едната страна на корпуса има дупка за допълнителен ключ, по НЧУ е пипано доста - UCL11 е заменена с EL11N (разликата между двете като гледам е единствено в отоплението), някои кондензатори са подменени, други - са се разтекли съвсем. UY11 пък е с присаден диод отдолу. Скалният механизъм не работи, кордата е скъсана, но мисля, че ще се справя. не съм сигурен, но според мен и стъклото отпред не е оригинално. Всъщност при мен е тънък 1 мм плексиглас, а предполагам оригинално е със стъкло. Някой има ли такъв модел, за да ми каже как е оригиналният вариант?
Първо ще стартирам с кутията, а после лека полека ще възстановя НЧУ и ще се надявам радио частта да е ОК. Ще трябва да намеря UY11 и UCL11, а са доста стари лампи )-: Очаква ме доста работа, но нямам бърза работа с този апарат!

28768-0

28770-1

28772-2

28774-3

28776-4

Неактивен Bogoev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Sofia
  • Това което не можеш не го прави сам!
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #1 -: 25 Април, 2015, 19:33:39 »
Здравей,трудна задача.Зависи с каква цел ще го реставрираш .Колекционерска или просто от носталгия към онова време на дядовците ни.Но забрави днес да слушаме програми на средни и дълги вълни.Иначе се оправят нчу и се присажда укв приставка и става наистина едно голямо шоу.Поздрави.
Прави  всичко от сърце!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #2 -: 25 Април, 2015, 20:06:31 »
UCL11 е триод пентод,EL11N е само пентод.Няма да стане.

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #3 -: 26 Април, 2015, 08:13:53 »
Радиото е много хубаво, не го съсипвай с mp3 модули или поне ако го правиш, го направи така че да не се вижда и да може при нужда лесно да се премахне. Опитай да го възстановиш колкото можеш, не е в лошо състояние съдейки по снимките.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #4 -: 26 Април, 2015, 20:53:19 »
Това ще ми е четвъртият приемник, който ще реставрирам, така че смятам, че ще се справя. И ще го върна в оригиналното му състояние, без никакви модули и т.н., тъй като специално този си е сравнително рядко срещан и е произведен по време на Войната.
Вярно, че UCL11 беше триод пентод като ECL11. Въпреки това беше сложена EL11N на нейно място. Ще разгледам по обстойно тези дни какво е положението по шасито, но там ще падне най-много работа. Дано няма проблеми по радио частта, тъй като нямам необходимата техника и умения, за да се справя с нея. НЧУ-то не е проблем.
А някой от вас знае ли дали оргинално е стъкло или плексиглас пред скалата?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #5 -: 26 Април, 2015, 20:58:30 »
Доста вероятно е оригинално да е плексиглас- тогава не е бил разпространен за масова  употреба както сега, и се е срещал доста често в радио приемниците. Ако е матиран може да си резнеш едно ново парче със същата дебелина , за да ти е лъскав.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #6 -: 01 Май, 2015, 22:31:03 »
Днес си направих списък с кондензаторите, които трябва да купувам, и хвърлих един по-сериозен поглед на схемата. Ако се съди по нея, кондензаторът от потенциометъра към маса е 10 нано електролитен. А аз за такава стойност електролитен не съм чувал. Предполагам погрешно са сложили плюса и там е 10 нано обикновен. Или преди е имало такива?
Друг инетересен момент по схемата е крушката за скалата, която е 18 волта на 0,1 ампера. Нямам идея откъде мога да намеря такава. Съпротивлението от 150 ома, свързано успоредно на нея, е ако тя изгори ли? По схема има прекъсвач за него, а на самото шаси такъв няма.
Гледам също, че отоплението на лампите е директно от мрежовото захранване и поради тази причина са свързани последователно. На практика това означава, че и една от тях да има прекъснато отопление, всички останали също няма да работят. При схемата за 110 волта обаче е различно. UY 11 е отделно, другите 3 заедно. При това захранване работата по приемника ще трябва да бъде доста внимателна като гледам :-)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #7 -: 01 Май, 2015, 23:28:02 »
За електролита 10 нано, няма да ме учуди, ако реално е имало такъв, още по- малко ако е вързан с + към маса, виж на монтажа как е реално, нормални неща са това. Ако е 10 нано даже и  1микро съвременен електролит да сложиш разлика едва дали ще видиш, но мисля, че трябва да е електролит...


За крушката, предполагам, че може да минеш с такава за 24в 0,1А, е ще свети по-слабо...

http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%9B%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B0+24V%2F0.1A+7620

Относно, мрежовото шаси, силно препоръчвам разделителен трансформатор...

Иначе е доста рисково, Преди да имам разделителен, работех само с една ръка!!!, на дървен стол с дебели изолационни сухи джапанки... И пак като ме треснеше фазата беше супер гадно. Иска си белязване на щепсела и разклонителя кое е фаза- с голям белег в контрастен цвят, и при  Включване, тест на шасито с фазомер. И пак е доста Опасно!!!
« Последна редакция: 01 Май, 2015, 23:36:31 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #8 -: 02 Май, 2015, 09:43:10 »
Да, имам предвид всички мерки за безопасност, но все още съм дaлеч от включването на радиото. Сега разгледах и шасито набързо. Наистина е електролит, като в случая е заменен с някакъв 4,7 микро на 100В. Искаше ми се това радио да е изцяло в оригиналния си вид, но доста части по НЧУ явно са заменени и няма да е лесно. Имам обаче няколко идеи :-)
Другото, което ми направи впечатление, е, че наистина има прекъсвач на съпротивлението (680 ома), което е свързано успоредно на крушката, и той се намира точно под трафа. Този прексъвач явно е на принципа на биметалната пластина, макар че не съм тествал, за да съм сигурен.
Разгледах и отоплението. Преправяно е. Сложени са три големи жични съпротивления, за да свалят напрежението и отоплението на лампите е свързано успоредно, а не последователно. Мисля да започна оттам, но за съжаление едва в средата на следващата седмица ще имам нужното време, за да се захвана.
« Последна редакция: 02 Май, 2015, 09:56:43 от xborox »

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #9 -: 17 Май, 2015, 00:03:00 »
Днес имах малко време и го отделих на Олимпията. Възстанових оригиналната схема и замених кондензаторите в нискочестотната част. Нямаше един, който да отговаря на оригиналния си капацитет. Върнах и отоплението на лампите така, както е по схема. Първото пускане обаче не даде никакъв резултат. Напрежението на отоплението на UCL11 и на UY11 е в норма, но това е единственото, което е ОК :) Предполагам UY11 е заминала, тъй като напрежението след нея е 20-ина волта. И UY11, и UCL11 ги намерих сред боклуците в мазето и вероятно не са читави, но ги взех за проба. Предполагам първото, което трябва да направя, е да се сдобия с две добри. Вече имам предложение за тях, така че мисля това да е следващата крачка.
Друго нещо, което ме озадачи, са прекъсвачът и съпротивлението от 150 ома, свързани успоредно на крушката. Тяхната цел явно е да заместят крушката, когато тя изгори или поне така предполагам, но все още не мога да си обясня как се случва това.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #10 -: 30 Юни, 2015, 11:15:41 »
Днес направих първия тест, след като radiodb ми изпрати двете лампи. Всичко тръгна, появи се звук и когато се опитах да търся станции леко докоснах UY11 и "светна". Толкова ме е яд! Трябваше време, за да открия тази лампа, всичко беше ОК, оставаше да измеря напреженията, за да знам дали са в норма, и да думне по такъв начин )-:
Има ли вариант за неин заместник, поне да знам, че съм подкарал апарата, докато търся още една UY11?

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #11 -: 30 Юни, 2015, 11:39:14 »
Ако имаш читава UY1 от някое Пионерче на присадка...

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #12 -: 30 Юни, 2015, 14:37:26 »
Що не сложиш диод с резистор  и не си продължиш работата. Пък в някакаъв момент ще намериш лампата и ще я смениш.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #13 -: 30 Юни, 2015, 14:39:50 »
Отоплението как ще го докара,и там ще трябва да слага резистор и то с голяма мощност.Пада върху отоплението на тая лампа е сериозен.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #14 -: 30 Юни, 2015, 14:53:32 »
Смърт без причина няма.Направи следното:
1.Извади кенотрона и измери неговото отопление.Ако е здраво измери за късо между анод и отопление.Потенциала е доста висок между отопление и катод на кенотрона.
2.Ако по точка 1 всичко е наред макар и измерването да е некоректво поради студения катод то откачи анода на кенотрона и виж дари греят отопленията.НО ПРЕДИ ВСИЧКО ВИЖ МРЕЖОВИЯ ПРЕВКЛЮЧВАТЕЛ НА КАКЪВ ВОЛТАЖ Е.Направи това и пиши за резултата за да даваме акъл. :empathy2: Допускам и изгаряне на крушката.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
25 Отговора
16433 Прегледи
Последна публикация 12 Януари, 2014, 20:00:00
от Валери
4 Отговора
1997 Прегледи
Последна публикация 20 Август, 2016, 22:36:41
от e-sea
47 Отговора
9233 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2017, 13:39:59
от Лъчо Минков
4 Отговора
2940 Прегледи
Последна публикация 29 Март, 2017, 20:01:05
от wladoo
2 Отговора
1321 Прегледи
Последна публикация 03 Юни, 2017, 21:11:29
от Бай Тончо

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |