| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Разпознаване на стари диоди с цветен код  (Прочетена 1815 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Здравейте,
Някой може ли да помогне с разпознаване на диодите от снимката?
152350-0
За ориентир прилагам информацията, с която разполагам до момента.
Използвани са в захранването на нашите калкулатори Елка 50/1300 (със сигурност и в други устройства) и са на поне 35 години.
Стъкленият е ценер на около 5V (по спомен). Мисля, че маркировката няма нищо общо с напрежението, но цветовете отговарят на цифрите 5 и 9. Но както казах, това е много съмнително и е по-скоро изстрел в тъмното. Не съм сигурен дали е български. За пластмасовия съм почти сигурен, че е наше производство, и имам някакви предположения, но преди да ги споделя бих искал да чуя и друго мнение. За съжаление не разполагам с по-добра и контрастна снимка. За още по-голямо съжаление, информация за цветния код на български диоди почти няма. До момента съм попадал само на два достоверни източника, които, моля да ме извините, ще споделя, след като чуя и Вашите мнения.

Неактивен tzvetan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Пловдив
Re: Разпознаване на стари диоди с цветен код
« Отговор #1 -: 07 Декември, 2021, 13:55:51 »
Здравейте,
Някой може ли да помогне с разпознаване на диодите от снимката?
(Връзка към прикаченият файл)
За ориентир прилагам информацията, с която разполагам до момента.
Използвани са в захранването на нашите калкулатори Елка 50/1300 (със сигурност и в други устройства) и са на поне 35 години.
Стъкленият е ценер на около 5V (по спомен). Мисля, че маркировката няма нищо общо с напрежението, но цветовете отговарят на цифрите 5 и 9. Но както казах, това е много съмнително и е по-скоро изстрел в тъмното. Не съм сигурен дали е български. За пластмасовия съм почти сигурен, че е наше производство, и имам някакви предположения, но преди да ги споделя бих искал да чуя и друго мнение. За съжаление не разполагам с по-добра и контрастна снимка. За още по-голямо съжаление, информация за цветния код на български диоди почти няма. До момента съм попадал само на два достоверни източника, които, моля да ме извините, ще споделя, след като чуя и Вашите мнения.

За изправителните диоди това може да ти помогне.
И за ценерите имах но сега немога да го намеря

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Разпознаване на стари диоди с цветен код
« Отговор #2 -: 07 Декември, 2021, 15:57:37 »
Благодаря за проявеното внимание по темата!
Това е извадка от единия от източниците, за които споменах, а именно "Техническа информация" на НПСК, а по-късно Комбинат "Микроелектроника", гр. Ботевград. Вторият източник е "Справочник на Радиолюбителя", Д. Рачев, 1984. В него има повече информация, като тази на стр. 188
152352-0, както и забележки в таблиците с параметри. Всъщност тя включва и тази на НПСК.
В "Справочник по Полупроводникови Прибори и Интегрални Схеми", Т. Москов, Г. Кондарев, Т. Таков, Том 2 - "Дискретни Полупроводникови Прибори Българско Производство", 1974, на стр. 16 и стр. 17 е цитирана част от БДС 9117-71 за класификация и означения на диоди и транзистори, но само за буквено-цифровата маркировка.
В други форуми съм попадал на още цветни кодове за различни от посочените диоди, но за тяхната достоверност нищо не може да се каже. Ако някой се интересува, ще приложа и тях.

Активен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Разпознаване на стари диоди с цветен код
« Отговор #3 -: 07 Декември, 2021, 16:22:04 »
От "Справочник по полупроводникови прибори и интегрални схеми - полупроводникови прибори българско производство" Второ преработено издание, ДИ Техника 1988г.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Разпознаване на стари диоди с цветен код
« Отговор #4 -: 07 Декември, 2021, 16:41:29 »
Благодаря за информацията.
Аз разполагам с издание от 1979 г. и тези диоди изобщо не са описани.
Може ли да публикувате справочния указател на включените в справочника прибори?

Активен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Разпознаване на стари диоди с цветен код
« Отговор #5 -: 07 Декември, 2021, 16:57:45 »
...

Неактивен bycec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: Габрово
Re: Разпознаване на стари диоди с цветен код
« Отговор #6 -: 07 Декември, 2021, 17:19:19 »
Относно стъклените диоди- това са руски ценери, като белият пръстен указва анода, а другия в цвят указва   
напрежението на стабилизация. Съответствието цвят-напрежение трябва да се търси при руснаците.

Активен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Разпознаване на стари диоди с цветен код
« Отговор #7 -: 07 Декември, 2021, 17:33:04 »
За руските ценери, таблица. Зелено бяло = КС139A = 3.9V
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Разпознаване на стари диоди с цветен код
« Отговор #8 -: 07 Декември, 2021, 17:38:00 »
Много благодаря на всички!
В отговор на Любо Божков и за сравнение, прилагам справочния указател на изданието от 1979 г.

--------------
P.S. В отговор № 2 съм допуснал техническа грешка. Годината на издаване на СППИС е 1979, а не 1974.
« Последна редакция: 07 Декември, 2021, 17:43:57 от Грет »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |