| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт  (Прочетена 19863 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #30 -: 08 Юни, 2013, 20:32:29 »
Направих грешка при идентификацията на проблема с повредената 74LS373 - била е D21, а не D32. Заблудих се по това, че при извадена D32, работеше.
По съвет на познат, набързо направих един адаптер PS/2 kbd - IBM PC/XT pc  :) , но се получаваше проблем, че понякога при натискане на клавиш излизат неправилни знаци. Конкретно казано: вместо клавиш "o" (латиница) = 0x4F (00 00 01 00 ...) излиза долен ляв ъгъл за чертане на таблици и т. н. = CF (00 00 11 00 ...). Първо си помислех че адаптера, който направих не е наред. Сглобих и предложения от imagination и ... същото положение. Следователно в правеца е проблема, но не преди 8255, защото F1-F10 работят правилно, както цифрите и Shift. Нещо го добава тоя бит, но не разбирам какво. Ако пък видеото беше дефектно, всички знаци щяха да са разменени, а тези които "печата" компютъра са верни.

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #31 -: 10 Юни, 2013, 17:45:33 »
Поредна редакция: и D21, и D32 бяха повредени.
Опитите сочат, че с BIOS (Fe ROM) от IBM 5150 работи без проблем. Освен това, клавиатурата не работи изобщо, ако при поставен български BIOS липсва F4 ROM, с IBM-ския BIOS в това състояние работи отново вярно. Възможно е да става грешка при четенето на F4 ROM, затова пробвах да го запиша на SRAM, но промяна в поведението нямаше.  Тази мотика я настъпвам от доста страни и все еднакво удря. Защо ли? ???  Сега ще сменям наред - тъкмо ако нещо се развали пак, всичко ще е на цокли.  :D

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #32 -: 11 Юни, 2013, 23:19:42 »
Смених и останалите 15 схеми, но не последва промяна.
След смяната и на вече-сменените с нови: D30, D11, D13, D16, D39, проблема беше решен...но така и не успях да го повторя, за да разбера на какво точно се е дължал. Най-вероятно - лош контакт някъде... 
Ако Правецът не е включван няколко минути, след включването му, той не стартира, а трябва да го изключа и включа отново за да тръгне. Локализирах проблема в едната платка RAM - с другата работи нормално. Ако някой има подобна конфигурация с две RAM640 P3-88 и може да провери дали съдържанието на промовете на двете платки е еднакво, ще е от полза.
Друг въпрос представлява липсата на pull-up резистор към 4 и 5 извод на D30 (1 и 2 на U84). Дали да добавям или да го оставя така?
Закъсах много с контролера на харда - на поредния опит, взех че го включих наобратно към дъното и го повредих. Тъй като надеждата умира последна, правя опити за ремонт - търся дъмп от EPROM-а на WD1002A-WX1, защото неговия е повреден.

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #33 -: 16 Юни, 2013, 17:05:55 »
Оказа се, че само ROM-а на контролера е бил повреден. Използвах от тук - http://www.minuszerodegrees.net/rom/rom.htm (за WD1002S-WX2) и проработи. Търсенето на памет за WD1002S-WX1 продължава.
За съжаление радостта ми не трая дълго - малко след като проработи контролерът, развалих твърдия диск - главите му бяха залепнали за дисковете (изобщо не въртеше) и при опит да ги отлепя, едната остана на диска  :o . Следкато разлепих и нея (само как звучи - чувствам се страшно некомпетентен...) пуснах диска и той за кратко работи и показваше част от съдържанието си при зареждане на PC DOS от дискета (команда "dir"). Работеше от време на време, докато не спря съвсем. Дисковете и главите сигурно са повредени, това което ме учудва, е че няма никакви изменения на нивата на изводите на главите при движението им и въртенето на диска. Те отиват към две ИС: V196  264 10014-002  и 11642-002 . Не намирам информация за първата, втората предполагам е MAX11642.

Неактивен stoian

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: София
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #34 -: 18 Юни, 2013, 08:13:16 »
Поздравления за системното и упорито търсене на проблемите!
Аз също си сглобих един Port80 тестер преди 12тина години с 2хTIL311 и стар контролер за HDD от Правец с EPROM за дешифратор на адресите. Единствено се презаписва EPROM-a всичко да е 00 без 1 бит на адрес 80. Така може да се ползва и записан EPROM без прозорче :-)
Вече няма смисъл от такива занимавки, защото китайците предлагат готови Port80 тестери PCI/ISA за по няколко долара.
По спомен тези компютри са капризни заради схемите 'от кол и въже', затова доста са на цокли. Също разни лоши контакти, окислявания, температури могат да бъркат нещата. Баща ми имаше зала с 10тина Правец 16. Вече вероятно няма 'Системинженеринг' - те бяха сервиз на тези компютри.
Аз имам разни платки, дискове ST225 и др. части. Ако ти трябва нещо, пиши на ЛС.
Един от последните ми програматори Genius G540 има функция тест на логически схеми, даже може да познае схемата в цокъла (за по-прости функции).
« Последна редакция: 18 Юни, 2013, 08:24:51 от stoian »

Неактивен toncho11

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 27
  • Населено място: Търново
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #35 -: 05 Септември, 2022, 15:10:33 »
Може ли някой да ми предостави основнят РОМ файл за Правец 16? По принцип са два - основният и вторият е бейсик. Не разбирам защо понякога има даже 6. Може би това са за хард диска и видео рома?

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #36 -: 05 Септември, 2022, 17:59:44 »
Може ли някой да ми предостави основнят РОМ файл за Правец 16? По принцип са два - основният и вторият е бейсик. Не разбирам защо понякога има даже 6. Може би това са за хард диска и видео рома?
Краткият отговор е тук.
Както е описано там, оригиналните чипове са маркирани с първите две цифри на основния им адрес. BIOS е записана във FE.
F4 съдържа разширения на клавиатурния драйвер и кодовите таблици на знаковите генератори. В останалите 4 чипа са записани интерпретатора на BASIC и разширения на BIOS.
РОМ-те на твърдия диск и видеото са в съответните им контролери. ;)

Неактивен toncho11

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 27
  • Населено място: Търново
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #37 -: 05 Септември, 2022, 18:12:49 »
Мерси! А може ли да работи само с FE? Тия CPU емулатори искат един файл по принцип. Тези БИОС разширения важни ли са?

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #38 -: 05 Септември, 2022, 18:54:04 »
Мерси! А може ли да работи само с FE? ...
Краткият отговор е "ДА".
Програмата за начално зареждане проверява за наличие на допълнителни модули и ги "включва". Може да потърсиш за описания на алгоритъма, по който става това.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #39 -: 06 Септември, 2022, 07:17:49 »
Подариха ми две дъна имко-4 едното го подкарах ,работи перфекто,бяха с липси.Липсващи петтици за клавиатура,липсващи епроми и т.н.
Второто дъно,го докарах до там,че светва,изброява паметта и не може да бутне от платката която е вместо хард диск с дос!И стартира след няколко секунди бейсика?Докато другите ми такива дъна бутват и си зареждат доса.Не съм пробвал с флопи с бутваща дискета,но и това ще пробвам.
Има едно 74ls373 което е на цокъл и дъното светва и тръгва само когато монтирам 74hc373?точно до средните слотове.На всичките ми дъна фабрично този чип е на цокъл?След проби другите дъна стартират и бачкат независимо какво 373 съм монтирал?
Пробвах да заменя всички епроми от работещите дъна - без резултат,но видях лоши щифтове в някой от цоклите на епромите.Напръсках със спрей,без резултат.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #40 -: 06 Септември, 2022, 13:25:40 »
Слотовете са мръсни и трябва да се почистят.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #41 -: 06 Септември, 2022, 20:39:45 »
Като гледам,от черните позлатените са?Самите слотовe за платки изглеждат като нови!Въпросът ми е щом прочита рамта и влиза в бейсик изписва персонален компютър правец16 и т.н значи няма проблем в чиповете, или биос-чиповете?
Защото биос-цоклине са позеленясало мръсни , за сега съм ги пръскал с контактен спрей и съм почистил крачетата на 27с64-ките.Винаги стартира не дава никакви грешки освен 601 и натискам f1 за да стартира,но това е защото търси флопи и не съм превключил дип ключето да не го търси.Ще пробвам тия дни,да чистя още.Интересно,че другите 3-дъна които имам стартират от флаш-карта а това дъно стартира флаша и изписва грешка в бот-харда.Тоест стартира от флаша на картата и чака. Светодиодчето на картата не премигва въобще както стандартно при зареждане на доса,а компютъра преминава в бейсиг след двайсеттина секунди.
Пробвах с две еднакви платки подарени ми от хелп-40 със карти на които съм инсталирал дос-5 и които работят на другите дъна.
Все ми се струва ,че има някой чип който е частично прецакан около това 74ls373!Ще пробвам да заменя цокъла му.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
46 Отговора
7973 Прегледи
Последна публикация 06 Септември, 2022, 07:39:55
от lopesbroko
3 Отговора
455 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2018, 17:49:10
от cwetalin

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |