| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 16 (ЕС 1839) проблем със стартиране (може би и монитор)  (Прочетена 7971 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Накратко - изисква да се запише нещо.  :master2:

Лошо... ако някой реши да удари едно рамо по този проблем ще съм благодарен!  :flag_of_truce:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
дънцето е много яко, кефи ме особенно надписа на японски в средата и в горният ляв ъгъл до последният слот 4.77 8 9 и 10MHz това е същински звяр амо му намериш 10 мегахерцов професор  8) Дано го подкараш!

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Той е със такъв процесор, просто не съм го върнал обратно от другия Правец  8). Конфигурацията му е - едно флопи TEAC (със отрязани с резачките лентови кабели от главата, незнайно защо ...), 640 Kb RAM, видео (бг платка), два флопи контролера (бг платки) и една карта за джойстик (по думите на собственика). Липси - вентилатор на захранването, липсваща панта на капака, говорителчето, въпросния чип, който предаде богу дух и ... мисля, че на първо четене е това. До последно е работил, но не знам след като тоя чип е бил ваден, дали не е имало и други плахи опити върху дъното и дали ще проработи. Времето ще покаже. Продължавам да търся чаркове и докато не "пусна в движение" и двата звяра няма да се откажа :D. Всичко това правя за собствен кеф и от носталгия по онова време!  :)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Всичко това правя за собствен кеф и от носталгия по онова време!  :)

 :hi: Всички сме така!  :master2: :reader: :flag_of_truce:

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Ужким го преборих тоя хард, но с малки изключения. Подкарах 3.5 флопито, само че не със български контролер (за тези, които ще се пробват - недейте, не става), а със този, който си беше "оригинално' на машината. Става въпрос за тайванското турбо с харда. Имаше една батерия NiCd 3.6v 60 mAh на платката на контролера, която беше умряла и разтекла и я подмених с нова. Та, да си дойдем на думата с форматирането на харда. Следвах инструкциите от една друга тема тук във форума, но нещо не се получаваше точно като описаното, та се наложи малко да импровизирам :D. Пак да уточня, че не съм разбирач, обикновен потребител съм и правя каквото мога (в случая може и да е грешното, не знам, вие ще кажете).
Зареждам DOS (3.20, като "заварения" на машината, но мисля да ъпгрейдна :D) от дискета, FDISK вижда драйв 1 (активен)
Стартирам DEBUG g:c800:5 и ме пита кой драйв да си избера (1-2)
Избирам 1 и след това само потвърждавам въпросите, като на онзи, който е да въведа лошите сектори ръчно, го пропускам, тъй като бележката на която са описани на харда е избеляла и не се чете нищо.
Форматира се без изненади, следва рестарт
Отново зареждам DOS от А:\, FORMAT c:, FDISK, давам MS-DOS да използва целия диск, проверявам дали е активен - да. Въвеждам A:\sys c: -  изписва ми, че файловете са копирани (или нещо подобно, не помня), но когато вляза във C:\ пише, няма файлове. Също така изписва C:\ ето така - C>.
Поиграх си да го форматирам още веднъж, но все така си остана и накрая просто копирах цялата дискета от A:\ на C:\. Сега стартира от харда, няма ядове, но нещо не ме кефи аматьорското ми изпълнение :D. Някакви съвети как да го направя "като хората"?
P.S - 5.25 флопито категорично отказва да тръгне - върти и стърже, но не иска да форматира дискети (нови).

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Ужким го преборих тоя хард, .....

Отново зареждам DOS от А:\, FORMAT c:, FDISK, давам MS-DOS да из....
.....

Първо трябва да го направиш дяла с FDISK и после да го форматираш вече направения дял  ...

също въдя ли какви параметри трябва да въведеш при  форматирането на ниско ниво (с DEBUG което правиш... )  , имам предвид че трябваше да прочетеш в интернет какви са параметрите на твоя хард , а не просто да се "съгласяваш" с  параметрите по подразбиране ....
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Първо трябва да го направиш дяла с FDISK и после да го форматираш вече направения дял  ...

също въдя ли какви параметри трябва да въведеш при  форматирането на ниско ниво (с DEBUG което правиш... )  , имам предвид че трябваше да прочетеш в интернет какви са параметрите на твоя хард , а не просто да се "съгласяваш" с  параметрите по подразбиране ....

Извинявам се, объркал съм поредността, като съм писал :) fdisk->format c: да се чете. Иначе гледах параметрите в нета (това беше първото, което проверих) и ги зададох точно, но нещо не се получава като хората ... Утре ще го форматирам наново и ще снимам стъпка по стъпка. В смисъл всичко се случва ужким както трябва, но файлове в c:\ - нъцки!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Ужким го преборих тоя хард, но с малки изключения. Подкарах 3.5 флопито, само че не със български контролер (за тези, които ще се пробват - недейте, не става), а със този, който си беше "оригинално' на машината. Става въпрос за тайванското турбо с харда. Имаше една батерия NiCd 3.6v 60 mAh на платката на контролера, която беше умряла и разтекла и я подмених с нова.
Моят български контролер работи (големият модел) с 3.5 дискети на 720КБ :) може би при тебе е другият модел български контролер дето е по-малък и не е съвместим или има друг проблем.
Сменил си разтечена батерия провери пистите около еня да не е окислило някоя и да е прекъсната изчисти ги с сода и отцет , ако има пострадали :)

Цитат
, но когато вляза във C:\ пише, няма файлове. Също така изписва ето така - C>.
Поиграх си да го форматирам още веднъж, но все така си остана и накрая просто копирах цялата дискета от A:\ на C:\. Сега стартира от харда, няма ядове, но нещо не ме кефи аматьорското ми изпълнение :D. Някакви съвети как да го направя "като хората"?

Всичко праивш както трябва! недей да го форматираш по сто пъти да не земе да се повреди!
Ако искаш да ти излиза "C:\ >" и да виждаш целият път както при дос 5.0 и нагоре, просто напиши prompt $p$g
(DOSовете до 3.3 си показват С> и не показват в каква директория се намираш, доста неудобно, докато не вкараш тази команда)
За да не се налага да я пишеш всеки божи път като стартираш машината
вкарай следното в AUTOEXEC.BAT

@echo off
prompt $p$g

Колкото до това че не ти се виждат файлове по харда, мисля, че са ти скрити и за това не ги виждаш.
Недей пак да форматваш, просто дай снимки на това което виждаш :)

 :reader:

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
скрити файлове може да видиш с  dir /ah или с команда  attrib 

както каза колегата  системните файлове  msdos.sys  и io.sys са скрити сигурно , само command.com си виждал сигурно
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Ами имам 3 български контролера и пробвах със всеки един от тях, но не се разбират със флопито,само този,който си беше на машината се разбра със малкото флопи. Нищо де,намерих от колега от форума, и за радост от Козлодуй, caddy за флопи към 5.25 и ще стане "фабрично" :).другото флопи 5.25 ще седи за украса, голяма мъка са тези "грамофони" пробвах и от двата вида - Кочо Цветаров и
TEAC, ами не желаята да работят... После ще постна снимки.

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Ето и снимките как изглежда с малкото флопи ;)

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Сега остана този да го почистя хубаво и да почна да му качвам игри и програмки. На ред е и идеята на колегата FAMICOM за връзка със другите "щайги" чрез кабел.
Също така ми попадна (пак случайно) един правешки монохромен монитор, който беше приготвен за вторични и който ще съживявам. Изглежда зле, но след почистване на платката от прахта и измиване на пластмасите е първокласник. Очаква го подмяна на кондензаторите и пробно пускане да видм какво ще гръмне ... Май ще трябва да отворя нова тема,че оочнах да разводнявам тази ... :)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
горкият монитор, дано го подкараш! като го измиеш ще светне!
какъв е CGA или композитен :) ? пробвай го бачка ли след като го почистиш и ако се наложи чак тогава подменай кондери, наще българските са одста качествени, нищо че ги плючт накои хора, но те са по японска технология правени. Но като гледам тоя монитор е бил акваруиум сигурно та едва ли са читави вече кондерите :(
 :hi: успех със възкръсението на монитора!
Гледам, че си се оправил с файловете :), голямото флопи го настрой като флопи В и го почисти, аджеба тръгне с някоя и друга дискета, макар че са много капризни  :master2:

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Мониторът е модел ВММ 3107, седял е на таван и тая "патина" е от там.Мисля,че не еимал директен досег с вода, само долните две напречни планки са корозирали, което се оправя лесно. Липсва и квадратната решетка отдолу, ако някой има излишна да пише.Иначе всичко останало си е на местата,няма изкъртени компоненти или проблем със платката (визуално), така че мисля всичко ще стане .. но да не казвам "хоп" преди да съм скочил :D Ако тръгне ще е супер,щото всяка една от машините ще си има собствен монитор (ако проработят тези машини ... ). Тези дни ще подновя опитите за съживяване на единия Правец 16.

За големите флопита ще пробвам трансплантация от другото, дето дойде със турбо правеца. Ще видя дали им съвпадат платките и конекторите със  флопито от  тайванското работещо турбо, понеже и двете флопита са TEAC слим версията .. та ще видим дали Асан ще яде баница или ще седят за украса :)
« Последна редакция: 09 Май, 2018, 08:15:01 от nmarinov »

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Играта показана на последната снимка има 42 нива и няма "запис" до къде си стигнал - не ме питай от къде знам  :D

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
41 Отговора
19860 Прегледи
Последна публикация 06 Септември, 2022, 20:39:45
от lopesbroko
3 Отговора
455 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2018, 17:49:10
от cwetalin

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |