| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Платкаджийница  (Прочетена 3616 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 905
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Платкаджийница
« -: 07 Юни, 2020, 13:00:13 »
Привет на всички. Нарисувах си платка със Sprint-Layout 6.0. Препоръчайте ми платкаджийница където мога да пратя файла и да ми направят платки. Някой проверен китаец може също, те са по евтини от нашите май. Или се бъркам.
« Последна редакция: 15 Юни, 2020, 09:57:17 от Gabo »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #1 -: 07 Юни, 2020, 13:36:23 »
Аз съм поръчвал от JLCPCB - там цените са направо смешни ако се поръча със параметри по подразбиране (зелена солдер маска, 2 слоя, оловен HASL и т.н.). На сайта има калкулатор, където може да се качи gerber с желаните опции и ти показва колко ще струва.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 905
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #2 -: 07 Юни, 2020, 14:01:54 »
Благодаря, гледах тука местни сайтове немски искат 50 евра за брой, българските искат 700лв. за 50 бр. Този сайт ми хареса. Искам платка 200мм.Х70мм. Какви цени ми обаждат не е истна на право.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #3 -: 07 Юни, 2020, 19:18:03 »
Останал съм с впечатлението, че въобще европейските платкаджийници не искат да правят по 2-3 прототипа, a гледат само за "сериозни" клиенти с големи поръчки. В щатите OSHPark изработват хоби проекти - там цените са по-високи но и качеството е на високо ниво. Всичко е RoHS и задължително с ENIG, евтини опции няма. Аз обаче не съм фен на лилавия цвят на платките им  :)

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1532
  • Населено място: Варна
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #4 -: 07 Юни, 2020, 20:24:44 »

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #5 -: 08 Юни, 2020, 07:09:18 »
Какви китайци,какви американци - имаме си наши хора в Дряново,работят добре.
0878640251

близо до София

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #6 -: 08 Юни, 2020, 07:28:54 »
Работил съм с платки правени у нас от коя ли не платкаджийница. Всичките страдат от няколко болести на качеството, сякаш споделени задължително. Ту вдигната маска, ту криви дупки, ту неизвестен материал за основа, ту подядени писти, ту ту ту. Не, мерси.
JlcPCB са напълно ок за любителски цели, цените са идеални, а PcbWAY ни доставяха 100% качество за малко повече пари.
Не забравяйте, че през тези два завода, особено през втория, минават десетки квадратни метри платки на денонощие, особено многослойни. Хората само това правят, на три смени, с пълна отчетност в стъпките. Дори от JlcPCB зная кой конкретно коя стъпка от произодството ми е правил, кога и в колко часа, гледам си онлайн как ми се движат нещата.
Съжалявам да го кажа, но у нас нито човешки ресурс, нито инвестиция, нито трудова култура има за такава операция.
За сега.
П.П. Пизнавам, Селектра не сме ползвали - видях линка горе, трябва да се тества обслужването. Цената е приемлива.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1916
  • Населено място: Пловдив
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #7 -: 08 Юни, 2020, 08:09:52 »
Аз съм работил със селектра.
Първо калайдисват поле слагат маската, която етествено се отлепя.
Вътре пълен безпорядък, срока им за изпълнение е 1 месец и не ти се обаждат когато си готов. Приемането на заявки граничи със ужас.

Неактивен Niakoi

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 29
  • Населено място: Пазарджик
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #8 -: 08 Юни, 2020, 08:47:20 »
П.П. Пизнавам, Селектра не сме ползвали - видях линка горе, трябва да се тества обслужването. Цената е приемлива.
Ползвал съм ги 3...4 пъти - последно преди повече от 15 години... и никога повече :diablo: Не си спомням, поне веднъж нещо да е минало без ядове!
От българските ползвам Hardtech - бившите ViRus.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #9 -: 08 Юни, 2020, 09:09:38 »
Препоръчвам китайците и специално (както колегата по-горе е споменал) JLCPCB.

Съвсем пресен пример: поръчани в събота през нощта, вече се произвеждат, очаквам днес да са готови и изпратени!
134309-0

Ето цените: 10 броя платки 90х98 мм са 9$ (панелизирането си е мое, платчетата са 45х30мм), поръчал съм червени и бели. Доставката е най-скъпата с DHL 18.75$ за двете поръчки, но така ги очаквам четвъртък-петък най-късно! Иначе има и безплатна доставка, но минава поне месец ...
134311-1

Наистина, че платчетата не са нищо особено - стандартни 2-слойни, но няма и никакви уточнителни въпроси - мяташ герберите, плащаш и чакаш :).

Ако ви е любопитно какви са платчетата - отговорът е:  джойстик за Правец-8Д! 8)

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 905
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #10 -: 08 Юни, 2020, 10:20:31 »
А гербер файла всичко ли включва или за всеки слой и за маската се правят отделни файлове?
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #11 -: 08 Юни, 2020, 11:10:05 »
Качва се ZIP файл със отделни файлове за всичко вътре - медни слоеве, маска, ситопечат, drill файлове и т.н. Не съм ползвал sprint-layout, но трябва да има File->Export опция с която да се генерира всичкото.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #12 -: 08 Юни, 2020, 13:27:45 »
... допълвам си картинки - ето как се вижда случващото се в настоящия момент:

134315-0

и спирам, че стана голяма реклама на китайците ;).

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #13 -: 09 Юни, 2020, 08:13:19 »
За Дряново не искам и да чуя. Никога повече няма да си късам нервите с тях!
Селектра пловдив работят нормално. Не знам какви месеци им се привижда на колегите тук, но при заявка он-лайн в техния сайт си има срокове които се спазват.  Поне аз съм доволен. Като забележка - наистина се отлепя маската при запояване...нещо им е опака технологията за солдер маска. Но пък са с добри цени.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #14 -: 09 Юни, 2020, 09:21:49 »
Не е опака технологията, просто ако по-продължително време се загрява пада при запояване, калаеноо покритие по цялата писта се затопява и естесвено маската се отлепя. Само че аз не съм виждал читава платка с калаено покритие само на падовете. Това се прави във Варна примерно, където се работи с технологии от Балканската война! ВиРус преди няколко години ми направиха едни платки..... ??? всичко изглеждаше красиво и добре. След месец, може и повече взех да ги насищам. Понеже платката ми е до болка позната, вероятно 1500-2000 броя съм направил, работя наизуст. нещо ме бъзикаше като започнах, ама нали първо резистори, диоди- слагам и поя. Дойде ред на ранзисторите. Пак нещо не беше наред, ама бях на морето и си викам слънцето много силно  :D Дойде ред обаче на цоклите за процесорите. Бе въртя ги, суча ги- не става! Платките направени огледални!!!  ??? Полудях! 100 броя с резисторите, диодите, стабилизатор и по два транзистора- как да ги метнеш в кофата? На всичко отгоре бяха минали и месец-два откак ги получих и беше безсмислено да се опитвам да правя рекламации. Мислих, мислих, накрая лепнах процесорите директно, от обратната срана. Но се оказа не само това. Материалът- абсолютен боклук! Напукани писти, нищо не се вижда под солдър маската. На няколко платки- окъсявания. Станах луд, докато вдяна всичко. Впоследствие първите модули, които бях продал взеха да се връщат като рекламации. Загубих двама постоянни клиенти. Беше някакъв кошмар! А с мой познат сме работили други техни платки, без никакви проблеми. Какво бяха сътворили с моите- не знам, но и от тогава не искам и да чувам за тях!     Сега платките си ги поръчвам при Ромео Банов в София - ЕЛЕКТРОН ПП, няма проблеми. И той работи със стара техника доколкото знам, но знае какво може и какво не и предупреждава клиентите си. Другите са МИКРОН 20. Работят може да се каже за цял свят и правят добри платки. Китайците също имат отлично качество, но имат и такива боклуци, каквито човек трудно може да си представи.
DRL  модули за всички видове автомобили!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |