| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт  (Прочетена 19879 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« -: 01 Юни, 2013, 13:47:37 »
Захранването е изправно. Дъното няма "признаци на живот" - няма звук от говорителя. При включени видеокарта и RAM карта към него, няма изображение на монохрамен монитор (превключвателите са правилно настроени).  Водя се по следната схема: http://www.retroarchive.org/dos/docs/ibm5160techref.pdf , която не съответства напълно - тъй че търся по-близка. Генераторът 8284 работи - на изводи 2, 8, 12 има импулси. Накъде да търгна?

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #1 -: 01 Юни, 2013, 19:43:16 »
Към момента открих, че при свален Fe ROM има импулси на адресните линии, каквито липсваха преди. Когато Fa е поставен на неговото място, се появяват и импулси по информационите линии. Търся точното разположение на ROM-овете и техните дъмпове.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #2 -: 01 Юни, 2013, 20:14:08 »
Съмняваш се че някой ROM товари системните сигнали? Възможно е да се е предал, я от статика, я от годините. ROM-овете на Правец 16 би трябвало да са съвместими с тези на IBM XT, управляват същата периферия, вградения Бейсик също е същия. Тази версия EC1839 е с оригиналния 8088, мисля че и чиповете са като на IBM XT. По-късните версии на Правец 16 които са с NEC V20 имат друга платка, но пак в същата кутия понякога ги монтират на ЕС1839. Твоя от коя версия е? Имаш ли снимки на дъното? А кои чипове са точно ROM, би трябвало много лесно да ги локализираш по надписите, това са памети, напиши им моделите в Гуугъл и ще видиш кои са. Дъмпове за XT има тук, както и информация: http://www.minuszerodegrees.net/bios/bios.htm Ако нещо не е ясно питай, снимай ще помагаме ако можем :)
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #3 -: 01 Юни, 2013, 20:35:14 »
Здравей,
нямам особен опит в ремонта на такъв вид компютър, но докато търсех начин да ремонтирам моят IBM 5150 намерих тази сехама
http://www.chinaicmart.com/uploadfile/ic-circuit/2009773173491.gif
представлява хардуерен дебъгер, който се включва на мястото на ко-процесора 8087. С негова помощ може да проследиш дали изобщо се адресира БИОС-а или дали поради някаква причина процесора не се HALT-ва.  Не знам дали при правеца е така (предполагам, че да) но звук от спикъра се възпроизвежда дори да няма процесор и ром-ове,  просто продължава безконечно. Така са реализирали схемата, че след начално установяване при изправен генератор и таймер се чува характерното пищене. Ако изпробваш дъното с по-ново захранване, обърни внимание на PowerGood сигнала. Използва се за reset и на по-старите машини трябва да се установи малко по-късно от подаване на захранването. В съвремените захранвания липсва закъснението и машината не се установава правилно.
Поздрави.

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #4 -: 01 Юни, 2013, 20:35:58 »
Моделът е IMKO-4 CP P3-85, с 8088. Знам кои са ROM-овете, но не зная как са разположени на платката - оригиналното разположение ме съмнява. Шест чипа 2464 са, четох ги с програматора и не отговарят съвсем на записите от http://www.minuszerodegrees.net/bios/bios.htm . Освен това не откривам модел с шест памети и сравнявах с части от другите (с две), но не ми се занимаваше да деля файловете, като видях че излизат разлики още от началото (при три от паметите). Възможно ли е компютърът да тръгне (за дса елиминирам други хардуерни проблеми) само с една памет (от която започва изпълняването на инструкциите) и коя е тя?
@ imagination  Някакво описание към схемата има ли?
« Последна редакция: 01 Юни, 2013, 20:42:14 от wisi »

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #5 -: 01 Юни, 2013, 20:53:37 »
Здравей,
Относно описанието на схемата - само това успях да намеря:
Цитат
The IBM PC debugger plugs into the PC's math-coprocessor socket.The 8288 bus controller, IC1, regenerates control signals from the processor's status signals, S0, S1, and S2. Reset LED D1 lights if reset is active and holding the processor. Clock status LED D3 indicates that the processor is receiving a toggling clock signal. The address-decode logic detects when the processor is doing a jump-on-reset to the PC's BIOS ROM's power-on; self-test then detects a fatal error and halts the processor.
http://ls20.chinaicmart.com/

Според мен не се хвърляй да сменяш РОМ-овете, проблемът може да е много по-прост. 6 памети има в модела 5150 на ИБМ, като едната е БИОС останалите са вграденият бейсик. Компютърът трябва да тръгне и само с едната - т.е без бейсика. Засега нямам идея как може да определиш коя е точно паметта на БИОС-а.
Поздрави.

Неактивен DimKo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: София
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #6 -: 01 Юни, 2013, 23:01:25 »
Виж тази снимка дали ще помогне. Платката е същия модел, но нямам идея дали работи. На етикета на средния-горен ЕПРОМ пише "FA / PC2"
След малко ще кача и дъмпове, все се канех да ги направя...


Edit: Дъмповете: https://www.dropbox.com/s/qk9t2flbikkm557/EPROMs_Pravets_16_EC1839_IMKO_4.zip
« Последна редакция: 01 Юни, 2013, 23:49:20 от DimKo »

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #7 -: 01 Юни, 2013, 23:39:27 »
Досегашното поставяне е било вярно - поне ако са поредно свързани към 74LS138-цата, която ги управлява. Като това на снимката е - D23 - Fe, D24 - Fc, D25 - Fa, D26 - F8, D33 - F6, D34 - F4. При мен проблема е друг май. Пробвах с друг запис на Fe ROM и поведението е същото (записвам на SRAM с батерия  :D ). Направих частта от схемата за проверка на "Halt" и светодиодът свети, Reset примигва веднъж след включване.  Дъмпове на паметите (вероятно верни): http://dox.bg/files/dw?a=a2817f1536 Намерих схема на IBM 5150 и изглежда достатъчно близка: http://classiccomputers.info/manuals.html

Неактивен DimKo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: София
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #8 -: 02 Юни, 2013, 00:01:10 »
Качих моите дъмпове в горния пост. Като двоично съдържание изглеждат идентични, надписите с молив също съвпадат с твоята номерация. Етикетите явно са далече от истината

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #9 -: 02 Юни, 2013, 10:18:31 »
Излиза, че процесорът спира на тестовете. По тази причена, когато е поставена правилната памет, няма импулси по адресните и информационните линии. За да открия при кой тест се проваля, замених всички Halt инструкции (F4) с NOP (90), в началото паметта. Импулсите излязоха и започнах да си връщам HLT инструкциите - оказа се, че още на първия тест (процесор) се проваля (когато първата HLT инструкция е заменена с NOP, импулси има). Следователно или нещо около процесора е повредено, или самия той. Сега ще заменям отделните повиквания на ERRO1 (HLT) с NOP NOP, за да установя точно в кой тест се проваля.

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #10 -: 02 Юни, 2013, 16:06:48 »
Горният опит се оказа грешен. Повторих го с друг дъмп (от IBM) и резултатите са спорни, тъй че отново съм в началото... Гледах на осцилоскоп изводите на всички малки логики и не намирам "съмнителни амплитуди". На две места забелязах необичайни колебания около високо ниво, но не съм сигурен дали са дефекти. (D42 изводи 4 и 5 и D22 - 16 извод). Светодиодът "Halt" светва няколко секунди след включване. Не знам къде да търся повредата. 

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #11 -: 02 Юни, 2013, 17:30:39 »
Здравей,
Нещо на порт 0x80  илиза ли ?
http://www.armory.com/~rstevew/Public/TestEquip/POST_isa.htm
http://www.elektronik-kompendium.de/public/arnerossius/schaltungen/fuerpc/postcard.htm
Поздрави,
Константин.

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #12 -: 02 Юни, 2013, 17:57:48 »
Кой порт на платката е 0x80? При мен между всичките осем порта адресните и информационните линии са свързани. Гледах, че адресните линии замръзваха в състояние 0 10  11 10 00 00  11 11 10 01, но изглежда трябва да наблюдавам линиите XA0 - XA7 (XA12 ?) и XD0 - XD7 (към ROM) към които е свързан и порт 8 на схемата. Така ли е?

Редакция: На XD0-7 (към паметите) има високи нива, когато спре, а на D0-7 - ниски. Ако има някоя схема за P.O.S.T Code Reader с PIC микроконтролер бих я изпълнил (не успях да намеря), но към момента май няма много за "четене" по порта... 
« Последна редакция: 02 Юни, 2013, 18:45:02 от wisi »

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #13 -: 02 Юни, 2013, 21:47:17 »
Здравей,
Прикачил съм един архив, с проект за POST карта с пик. Не съм го правил изрових го от старите дискове. Не мога да кажа как работи, но изглежда надежден :)
Поздрави.
ps. файлът е *.rar  но го прекръстих за д амога да го прикача.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 16 ЕС 1839 - ремонт
« Отговор #14 -: 02 Юни, 2013, 23:05:32 »
Здравей,
Прикачил съм един архив, с проект за POST карта с пик. Не съм го правил изрових го от старите дискове. Не мога да кажа как работи, но изглежда надежден :)
Поздрави.
ps. файлът е *.rar  но го прекръстих за д амога да го прикача.

Е с този архив ме разби , от къде го имаш това ?
Мисля че имаше грешка в тази версия на схемата ще погледна в архивите .

спомени спомени .....

#define PB(port,bit)    ((unsigned)&(port)*8+(bit))

#define begin {

#define end }

#define or |

#define and &

#define not ~

#define xor ^

#define mod %

#define shl <<

#define shr >>

П.С
           В СХЕМАТА ИМА ГРЕШКА  11 крак на U4 трябва да ходи на 15 на DD2
« Последна редакция: 02 Юни, 2013, 23:31:17 от TheHungry »
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
46 Отговора
7988 Прегледи
Последна публикация 06 Септември, 2022, 07:39:55
от lopesbroko
3 Отговора
456 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2018, 17:49:10
от cwetalin

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |