| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Включване на канадска печка в българска мрежа  (Прочетена 5839 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Мой приятел се завърна от Канада след няколкогодишен гурбет и докара от там кухненско оборудване за лични нужди. Той предварително си е знаел усложненията от покупката -работно напрежение 127 волта , три фази- и беше купил от там и трансформатор трифазен за необходимото напрежение. Въпреки че трансформатора не е китайски не издържа на натоварването-печката има един или два нагревателя на 127 волта- и след половин-един час замирисва на изолация. Сложих български автотрансформатор , който не мирише , но пък доста бръмчи , освен това съм премахнал зануляването , което не е много редно и което изисква допълнителни мерки за безопасност. Видях в продавалника някакви тиристорни регулатори с достатъчна мощност-поне обявена от продавача- и също добра цена. Не знам колко ще издържи този регулатор, а също и фазовия метод на управление как ще се отрази на управлението на печката- то е микропроцесорно с всякакви екстри. Ако някой има опит в тази насока нека го сподели-примерно Пансим да си каже мнението. Иначе аз имам решение от друг вид- да сменя трансформатора захранващ електрониката с такъв за 220 волта и двата нагревателя също , останалите са за 220 волта.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Включване на канадска печка в българска мрежа
« Отговор #1 -: 08 Февруари, 2015, 14:15:11 »
Сменяй трафа на електрониката и Нагревателите. Или 2-та нагревателя за 127в ги вържи последователно за да могат да работят на 230.

С външен траф печка да драйвиш е безумно, от гледна точка на мощност.

Тиристорен регулатор за печка пак ми се вижда неразумно решение.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Включване на канадска печка в българска мрежа
« Отговор #2 -: 08 Февруари, 2015, 14:15:45 »
Мисля че смяната на нагревателите и трафа за захранване на електрониката е най-доброто, това да си готвиш на печка с автотрансформатор или със симисторно фазово регулиране си е доста дивашка работа според мен. Симисторното е добър вариант попринцип като изключим смущенията които ще генерира в ел мрежата и това че както каза не знаем какво е микропроцесорното управление, ако и то извършва фазово регулиране на мощността на нагревателите ще стане объркване и така.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Включване на канадска печка в българска мрежа
« Отговор #3 -: 09 Февруари, 2015, 11:51:24 »
Вземаш един трансформатор от български грамофон.Той има извод от първичната за 127 волта заради моторчето на грамофона.Намираш му място в печката и подвеждаш към трансформатора за захранване на електрониката.За нагревателите които не са за 220 волта гасиш с един диод 10 ампера последователно.Ако има последователен режим на реотаните на печката слагаш диода преди ключа.Същото се отнася и за котлоните ако има такива.Задължително радиатори на диодите.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Включване на канадска печка в българска мрежа
« Отговор #4 -: 09 Февруари, 2015, 12:01:53 »
Тук не съм склонен да се съглася с правилността на решението с диодите. С поставянето на диод мощността разсейвана от един нагревател намалява точно два пъти спрямо тази без диода. Обаче при захранване на нагревателите с почти два пъти по-високо напрежение от номиналното мощността им се е вдигнала близо 4 пъти. Т.е. захранвайки канадските нагреватели тук ще имаме P*4 и това разделено на две заради последователно свързания диод - т.е. нагревателите ще работят с близо два пъти по-висока мощност от номиналната, от където следва че ще изгорят. Просто да се подменят нагревателите, това е решението според мен, няма как иначе. Всичко друго е безсмислено. Иначе предложението за захранване със 127 волта на управлението с трафа от радио е добро, не е нужно да е от радио, и сега се продават маломощни автотрансформатори.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Включване на канадска печка в българска мрежа
« Отговор #5 -: 09 Февруари, 2015, 12:23:12 »
И аз не съм съгласен със диодите и средния извод за 127 от допълнителен траф. То пък съвсем без пари няма да стане, не е разумно въобще така. Сменяй трафа на електрониката на 230 волтов и двата нагревателя последователно. Останалите решения са технически неиздържани. Или смяна на нагреватели.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Включване на канадска печка в българска мрежа
« Отговор #6 -: 09 Февруари, 2015, 12:34:36 »
Мисля че мнението за диващината на трансформатора е малко крайно-ако се разгледат подобни теми в други форуми това е най-често използваното решение за перални машини ,сушилни и други подобни. За мен кощунство би представлявало рязане на писти и преобразования в схемата на управлението . А тя- схемата- има следната особенност- 220 волта за нагревателите се получава от две фази , неутралния проводник е общ за други неща -траф на електрониката ,вентилатори и нагреватели за 110 волта. Освен това драги колеги печката има инсталирана мощност 22,5 киловата , което значи 50 ампера , макар и никога да не се използват в един и същ момент според мен за една фаза това си е доста сериозен товар.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Включване на канадска печка в българска мрежа
« Отговор #7 -: 09 Февруари, 2015, 12:50:23 »
Не разбрах на къде биеш но да захранваш киловати нагреватели с автотрансформатор е меко казано абсурдно. Не знам колко евтина трябва да е била тая печка в Канада, за да може заедно с транспорта до България и трансформатора пак да е по-изгодна от печките на нашия пазар. И този автотрансформатор да речем минимум 3 киловата колко ли ще струва, едва ли ще е под 100 лева, че даже и това са му малко. Не знам каква е схемата по която е изпълнена печката, как управлението комутира нагревателите с релета ли, с триаци ли, обаче единственото решение според мен е електрониката заедно с вентилатори моторчета и други такива екстри да се захрани с маломощен автотрансформатор 100 - 200 вата а нагревателите било да се свържат последователно, или да бъдат заменени с други които пасват на тяхното място и са за 220 волта. Последователното свързване е хубаво защото не се сменят нагреватели, но тогава се загубва възможността да работи само долния или само горния нагревател, а това е крайно необходимо в някои случаи макар и рядко. Не знам както вече казах какво решение на проблема очакваш, високочестотен инвертор от 220 на 127 волта ли? Това ще е много по-скъпо и сложно от автотрансформатора. Затова пак се чудя защо му е било да си купува печка от Канада, та сега да я купи втори път чудейки се как да я използва на друго напрежение. Това не е CD или радио дето с едно малко автотрансформаторче и е готово.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Включване на канадска печка в българска мрежа
« Отговор #8 -: 09 Февруари, 2015, 22:58:46 »
Аз съм виждал доста неща през живота си Ориго- като дете слушахме на село туистаджиите  пускани от радио Люксемгург или Лаксимберг на бакелитов Филипс .И тогава това беше семейно радио, не колекционерски екземпляр. След това родителите ми се мъчиха да се вредят за Олимпия , но успяха да вземат Сакта ,още си я имам и я слушам . Та от тогава до днес съм видял какви ли не техники - имам от първите транзистори появили се по родните магазини , не транзисторни приемници ,транзистори. Знам какво има в Техномаркет, Зора и Технополис , уверявам те че печката си струва парите . Даже не е една, а са няколко . Колкото и да не ти се вярва печките си работят от години .Между впрочем преди години с автотрансформатора съм правил услуга на един друг познат-той пак от Канада беше си донесъл микровълнова фурна . Сега вече имам поне десет трансформатора за тези печки- мога да ти подаря ако ти трябва ,преди години купувах един магнетрон втора употреба за 50 лева . В началото написах - не искам да бърникам и побългарявам уреда. Ако не си влизал досега в сайта на Цонев сервиз - Русе потърси го когато имаш време и виж, има интересни неща.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Включване на канадска печка в българска мрежа
« Отговор #9 -: 11 Февруари, 2015, 10:29:28 »
Това не ми стана ясно че въпроса в задачата е да се захрани печката в България без да се модифицира по никакъв начин нейната конструкция. Извинявам се при това положение че съм писал безсмислени отговори, нито съм искал по някакъв начин да твърдя че съм голям спец и че много съм видял, просто изказах мнение, което и сега си го имам че е неефективно от към парична и пространствена гледна точка да се захранва толкова мощен уред с автотрансформатор. Надеждността също страда от това че си имаш малък трафопост в къщи. При така зададената задача да не се модифицира печката естествено единственото решение е автотрансформатора което ти си го знаеш. Но истината е че няма друго решение. Фазово регулиране е немислимо - първо че няма да се хареса несинусоидалната форма на напрежението на електрониката и моторите в печката, второ при тези мощности помисли за смущенията които ще генерираш, ще те чуват в целия блок. Все пак тук колекционираме стари радиоприемници, и се борим за чистотата на средновълновия и дълговълновия ефир и не можем да си позволим да генерираме такива смущения. Другия вариант за решение на проблема е високочестотния: 1.Изправяш мрежовото 220 и го филтрираш (влошаваш силно фактора на мощността а за такава мощност не е желателно). 2.Правиш високочестотен DC-DC преобразувател от 311 волта на 190 волта. 3.правиш мощен високочестотен синусоидален инвертор. Всичко това с повече опит и усилия може да се вмести в цената на печката и по обем в кутия от UPS да речем, макар че съмнително. КПД едва ли ще надвиши 75 процента. Може точка 2 да бъде изпусната, твърде възможно е да може да се направи синусоидален инвертор от 311 волта постоянно на 127 ефективна стойност променливо. Във всички случаи говорим за сложна и специфична разработка на силово електронно устройство която определено няма да оправдае цената си и усилията вложени в нея. Така че според мен трафа си остава единствения вариант най-ефективен, най-материално изгоден и най-надежден при така зададеното условие да не се модифицира печката.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |