| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: От къде да си намеря/ от какво да си направя - капчака/ вълновод за магнетрон  (Прочетена 7710 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Микровълновата ми при последния ми опит да  си направя пуканки( в пакета има метален елемнт за да ги подгрява уж)-  направи гръмотевична буря... и съответно капачката на нагнетрона е тотално прогоряла.

От къде мога да купя таква или от какъв материал е безопасно да си направя- мяза на някакъв месинг...



Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Здравей!
Капачката е стоманена и размерите/формата на отвора определят характеристиките на полето в камерата. Капачката в същност е антена. В гугъл може да видиш, продават се капачки за смяна - https://www.google.bg/search?q=magnetron+replacement+cap&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIkduOntflxwIVQxIsCh3tbAWd&biw=1280&bih=617. Трябва да потърсиш за твоя магнетрон точна капачка. Не си прави, че ако объркаш нещо може да направиш наджължен резонанс във вълновода и да стане още по-зрелищно. Освен това има редица особенни режими, при които магнетроните могат да генерират и проникваща радиация, така че не си играй със самоделки. Всички размери при тези честоти са от значение. Трябва да провериш дали ти е перфориран вълновода по-назад и ако не е изтърси хубаво да няма стружки, прахосмукачка да дръпне всякакви стружки, почисти го и сменяй капачката. Би трябвало да си тръгне прекрасно.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Моето скромно мнение е. Ако печката е хубава и от скъпите и си заслужава, сложи нов 60-тина лева са долу горе. Иначе ако печката е от тези дето като нови са 60лв. Не си заслужава упражнението и чакането месец за ново капаче, но това си е само мое мнение.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Не си прави, че ако объркаш нещо може да направиш наджължен резонанс във вълновода и да стане още по-зрелищно. Освен това има редица особенни режими, при които магнетроните могат да генерират и проникваща радиация, така че не си играй със самоделки.
 :hi:

Я, това е нещо ново за мен "надлъжен резонанс"  както и проникваща радиация от магнетрон за печка.
И понеже познанията ми в тази област са от преди много години /казармата/ то ще си позволя да поискам подробно обяснение на тези процеси.
Благодаря предварително.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Предавам това, което съм прочел. Преди много време, младежки години, изхвърлихме един стар Мулинекс, извадих му трафа и магнетрона, чинно седнах да чета в нета какви поразии мога да направя с него. Разбира се, по холивудски, мислех нещо импулсно, преносимо, б*х м***у пушкало, и аз не знам какво чудо мислех. Бързо се светнах, че физика на високите енергии у дома някак не става, но не се отказах и се разрових да видя какво са правили други с магнетрони. Оказва се, че доста народ си е играл с тези лампи. До колкото успях да вдена, във вълновода трябва да се образува бягаща вълна, която да отвежда енергията навън. Голяма роля в това играе капачката. Нещото, наречено в статията "напречен резонанс" визираше някакъв нормален работен режим, при който вълновода е резонансен на широчина и си върши работата правилно. Тогава капачката е нещо като разсейваща апертура, която излъчва навън, терминира вълновода и не позволява появата на насрещни стоящи вълни в камерата на микровелето, които биха разрушили капачката и магнетрона. При разстройка и неправилно терминиране можело да се появи "надлъжен резонанс" или стояща във вълновода вълна, който обикновенно е деструктивен, защото загрява капачката и я изпарява, както изглежда и на твоята снимка. И на мен ми стана странна употребата на думата "резонанс" в случая, но това пишеше. А за генерирането на радиация - срещал съм го на 2-3 места като четях тогава, хора са измерили с броячи излъчване при експерименти в неноминални режими на работа. Нещо с напреженията играеха, с капачките, абе просеха си дървото с две думи. За това и казвам, да знаеш - не че ми е много ясна темата, просто предавам предупреждение, което съм срещнал. Естеството му предполага, че дори да има и малък шанс да е истина, не си заслужава да се пробва човек.
П.П. Аз съм ЗА нов магнетрон. Шансът да има вътрешни нагари в циркулаторната камера е немалък, а те ще го подведат след време пак извън настройка със подобен резултат.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Относно радиацията е вярно и напълно естествено - всяка лампа работеща при напрежения над наколко киловолта (не се сещам колко точно) излъчва ренгенови лъчи (спирачно ренгеново излъчване). На същия принцип работят и ренгеновите тръби, така че е вярно че е възможно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
При тези честоти е възможно да се появи някакво минимално ренгеново излъчване. Но мисля това би станало само ако магнетрона не е в нормален режим на работа и КСВ е голямо. Иначе не трябва да има проблеми. Като оставим на страна факта, че самата работна честота е достатъчно вредна за човека. От дългия пост мисля можеше да се напише съвсем просто. Магнитрона трябва да е в резонанс и с минимално собствено КСВ. А що се отнася до процесите които протичат в него при високо собствено КСВ, то си е цяла наука и сигурно има изписано много.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Имам много и различни типове магнетрони- работещи и не , дай точния модел или размери на вълновода

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Модел на магнетрона : май е най масовия, т нар- обратен  :D

2M210-M1 на Панасоник, оргинален. Ходих в един магазин да гледам и за китайското менте на същия искаха 45лъва.  :D :D :D

Като махнах капачката останах доволен, освен дупките по нея, няма никакви други щети. Тоест тя е обрала негативите само.

Самата капачка/Вълновод/Антена  е от немагнитна алпака ламарина- доста рядък материал- не се заварява лесно също  :D. А с тази дебелина не бих се и пробвал.


Размери на Самата Капачка/Вълновод/Антена
- Вътрешен диаметър: 14мм
- Височина :17мм
- Диаметър на отовора (дупката ) 2,9мм-кръгла,

НО при ментаците дето ги продават като заместители, съм виждал и с шестоъгълна дупка, Самата капачка  е даже леко коносовидна/ като пресечен конус при тях.  Моята оригинална капачка си е чист цилиндър с дъно и дупка в дъното... Е вече повече от една  :D




Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Благодарения на lager вече си имам нова капачка на магнетрона. :drinks:

 Абсолютно същата като страта , с едно малко изключение - по-широка в основата с 1мм отсякъде- тоест не се захваща плътно. От старата капачака изрязах  пръстен от основата и го надянах на магнетрона, върху тоя пръстен надянах капачката и седи стабилно- мога да вдигна целия магнетрон за капачката и не изпада..
38572-038574-1
Новата капачка има малко нагар и почти е пробила, но забележката не е чак толкова голяма колкото на старата .

Така боядисах кухината, като преди това изчегъртах до чисто нагара с шкурка отвън и отвътре:
38578-238580-338582-4

Прави впечатление , че оригинално кухината е боядисана много вяло, даже имаше небоядисани места вътре...

Изгорялата в единия край слюда я  изрязах с ножицата( 1см лента по цялат ширина) и я обърнах огледално нагоре, Сега застъпването под долния ръб не е 1см, но  все пак се покрива плътно входа на кухината.
38576-5

Това е снимка на Схемата на Микровълновата , има я залепена вътре на капака:
38584-6

Мерих диода от схемата , интересно е че с мултимер не може да се хване, понеже има пад , над 4волта...  с вързана последователно на него 9в батериика си показа , че работи и спазва поляритет.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Съпротивлението му в права посока е доста голямо.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Нормално е да е голямо, тези диоди са специални - http://www.microtechfactoryservice.com/diode.html
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Това че капачката е с един милиметър по-голяма в радиус си мисля дали няма да създаде някакви проблеми? Все пак това си е сериозен процент от целия й радиус.. не знам, може би пробата ще покаже.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
същия магнетрон се продава с тотално различна капачка също. Тази е еднаква в отвора отпред и с диаметъра отпред, само захвата и е по-хлабав..
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |