| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Хладилник с фризер Gorenje RK6356W - фризерът се затопли  (Прочетена 13464 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vstoykov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Варна
При нагласена температура -24 градуса реалната температура (показвана на дисплея) е значително по-висока (вчера беше около 10-11, сега е -4 градуса.

Не съм измервал температурата с термометър за да разбера дали наистина дисплеят показва правилната температура.

Хладилникът с фризер Gorenje RK6356W е с два компресора. И двата са горещи (мога да си държа ръката 1-2 секунди).

Измерих температурата на компресора с мултиметър, показва 47 градуса. Сложих термометър във фризера и показва под -10 градуса (извън обхват - по-ниска температура не може да мери).

Което ме навежда на мисълта, че може би повредата е в датчика за температура във фризера.

Но от друга страна, може би датчикът работи, а показваната температура се различава, защото температурата на датчика е действително по-висока от температурата на термометъра (тъй като термометърът го сложих вътре, където в близост има замразени пакети с по-ниска температура).
« Последна редакция: 14 Март, 2016, 13:59:24 от vstoykov »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Изключва ли компресорът за фризера или работи непрекъснато? Вземи един спиртен термометър за 2лв дето мери до -50 и го вкарай във фризера. Това е първото което трябва да се каже за по-нататъшна диагностика. Като цяло тази марка не ми е любима, имам негативен опит с техни перални машини.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
              Ако компресора работи непрекъснато- трябва да се смени термостата, рискуваш да изгори компресора, ако не е термостата, тогава е избягал фреона и за това компресора не спира. Хладилниците работят около две минути и две минути почиват, разбира се, след като са влезли в режим. При фризерите времето на работа е двойно, но в никакъв случай непрекъснато.

Неактивен vstoykov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Варна
Дойде един майстор и каза, че вероятно проблемът е в повредени тръбички от страничната част (там, където е изолацията), които са изпуснали част от флуида.

Обаче мен ме съмнява тази диагноза, защото термометърът ми показваше значително под -10 градуса, когато диспеля показваше над -10 градуса.

Термометър не можах да намеря, в Кауфланд имаше едни, от които нямаше два да показват една и съща температура (разлика над градус) - изключително нагло и калпаво направени, стъклената част на различните екземпляри е на различно място спрямо скалата... И били произведени в Германия. Имаше и едни други, които са "Designed" в Германия, но "made in" Китай, те също бяха зле. И им искаха няколко лева.

Ще търся някой в магазин за 1 лев (видях в един, ама техните са до -20, а моя фризер е до -24).

Компресорът държи стабилна температура, не съм забелязал да прегрява. Той работи тихо и е трудно да го разбера кога почива и кога работи.

Неактивен vstoykov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Варна
Сега диспелят мига на -16 градуса (температурата се е понижила), а термометърът, който сложих вътре, показва -12.1 градуса.

65935-0

Термометърът ми е от този модел.

В Mr. Brigolage продаваха същите немски боклуци (като в Кауфланд) на висока цена (четири лева и нещо за немски термометър с качеството на китайски термометър за $0.20). Трудно се намират два, които да показват една и съща температура.

Нямаше магазини за един лев наблизо, иначе щях да купя един евтин без електроника.

...

След около 20 минути престой на термометъра във фризера показанието му е -16 градуса (колкото това на диспеля на хладилника). Обаче няколко секунди след това температурата се  увеличи на -14,7 градуса (вероятно датчикът има малък топлинен капацитет и бързо се затопля).
« Последна редакция: 03 Февруари, 2017, 10:39:15 от Gabo »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
често дефектират датчиците на хладилниците NTC, може и лош контакт да има.
Датчицие се сменят лесно и са евтини сравнение с другите ремонти.

Неактивен vstoykov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Варна
Дойде майстор и го оправи. Махна една „излишна“ тръбичка, която беше от калпав материал (не беше медна), смени филтъра и напълни с нов хладилен агент.

Тази излишната тръбичка е била паралелно свързана с друга. Може би нарочно са я сложили за да се развали след като изтече гаранцията.

Дисплеят мига на -16 градуса (максималната температура, която може да се зададе), когато температурата е по-висока. За да покаже действителната температура на датчика трябва да се рестартира (да се изключи и включи) от бутона на предния панел.

Аз бях го ползвал на -24 градуса, но майсторът каза, че е добре да е на -18 градуса, нямало смисъл от -24 градуса.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Добре е че се е оправил проблема. Вероятно тази „излишна“ тръбичка е да отоплява уплътнението на вратата на фризера за да не губи то механичните си свойства. Наистина -24 е издевателстване над хладилника. Като стана въпрос че работят по 2 мин. и по 2 мин. почиват, има някаква грешка в това изказване според мен. Няма как такъв интервал на работа да е разумен. Говори или за лошо уплътнение, или за термостат с ненормално намален хистерезис. И в двата случая не е добре. Хладилника в къщи Electrolux с хладилна и фризерна част и общ компресор лятно време работи в режим около час работа, после час почивка, а е сложен под средата на термостата. Този голям интервал също ми се струва ненормален ама то времето ще покаже.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
                 През 90-те години имах голям х-к с отделна камера, при едно преместване му повредих изолацията отдолу и там започна да се образува буца лед. Още около година преди това компресора започна да работи непрекъснато. Един приятел, към оня момент пенсионер, цял живот ремонтирал хладилници всякакви кройки, та той каза да сменя термостата. Купих термостат за 14 000 лева /сещате се за кои години става дума/ и повиках човека да го сменим. Сменихме джаджата, той сложи електронен термометър в камерата, температурата стана минус 18, но компресора пак работеше             
непрекъснато. Оказа се, че съм купил термостат за фризер и т.н., но тогава човека каза, че нормалната работа на компресора е минута -минута и половина работа и поне две минути почивка.
После сменихме пружинката на термостата и компресора започна да работи и да почива по 2 минути.
           

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Той като е нагнетил охлаждащия агент е добре да стои системата изключена поне 3-4 минути до пълно изравняване на наляганията иначе мотора на компресора тръгва срещу повишено съпротивление, не може да се развърти, сработват термо защити и т.н. не го слушай, абсурден режим е да работи минута две и две да почива, нормален работен цикъл е 20 мин. работа, 20 почивка или нещо подобно. Всякакъв по-къс интервал е безумие и говори за някаква нередност. То един твърдеше че трабанта е 200 кила, ама знаем че това не е така.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Заинтригувахте ме да меря моя хладилник .КОГАТО ВРАТАТА НЕ СЕ ОТВАРЯ! 8 минути работа -26-27 минути престой.Мисля че това е нормалния режим.

Неактивен vstoykov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Варна
Re: Хладилник с фризер Gorenje RK6356W - фризерът се затопли
« Отговор #11 -: 03 Февруари, 2017, 01:25:52 »
Днес забелязах, че фризерната част на хладилника пак прави същия проблем. Има синьо на единия филтър (на другия има съвсем малко):
65933-0

Тази ръжда долу също мисля, че е нова.

Наскоро имаше прекъсване на захранването (оказа се предпазителя в етажното табло - нямаше изключил предпазител в апартаментното табло (там имам последователно свързан стопяем предпазител и автоматичен - нито един от тях не е сработил). След няколко часа разбрах, че проблемът е в този предпазител, първо си помислих, че са спрели тока на целия вход.

Не знам дали има връзка с този инцидент и проблема с хладилика.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Re: Хладилник с фризер Gorenje RK6356W - фризерът се затопли
« Отговор #12 -: 03 Февруари, 2017, 10:19:42 »
До колкото разбирам, датчик не е сменян. Защо?
Птината е нормална. на фризерната част се отделя повече конденз. Може да я почистш с телена четка и да лакираш.
Предпазителите имат скорост на действие и е означено на предпазителя с букви А В С, като С е най бързия. Оикновенно в таблото където е електромера слагат  50А С, а тежи у вас са В.

Неактивен vstoykov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Варна
Re: Хладилник с фризер Gorenje RK6356W - фризерът се затопли
« Отговор #13 -: 04 Февруари, 2017, 22:25:44 »
У нас съм сложил за главен автоматичен C и обикновен витлов (със стопяема вложка) последователно. После има защита от пренапрежение (последователно свързана с препазител 10А според съвета на производителя). Има друга защита от пренапрежение преди компютъра, която представлява паралелно свързани варистори и разрядник (има последователно автоматичен предпазител 10A C и витлов (стопяема вложка) - имал съм случаи и двата да се задействат едновременно). При пренапрежение разрядникът се отпушва и протича много голям ток (но варисторите ограничават в повечето случаи напрежението, така че да не се стигне да задействане на разрядника).

Останалите предпазители в апартаментното табло са от старите черни.

Интересното е, че нито един от изброените предпазители не се беше задействал.

Проблемът с фризерната част вероятно беше, че филтърът се беше запушил и като допълнение имаше много лед - не беше размразяван скоро (дойде същия майстор и изпусна хладилния агент - имаше достатъчно вътре, продуха филтъра (каза, че вероятно е влязла вода), сложи нов хладилен агент и хладилникът заработи).

Неактивен vstoykov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Варна
Повече от две години след последния ремонт се наблюдава поредната повреда.

Компресорът на фризерната част е горещ, радиаторът студен. Не замразява. От няколко дена стои на -16 градуса (при настройка -20).

Май пак му е изтекъл флуида.

Компресорът на хладилната част работи безпроблемно (хладилникът е с два компресора, такива са рядкост - сред новите трудно се намира хладилник с два компресора, повечето са с един). Интересно как до сега нито един път не съм имал проблем горната част.

Което ме кара да се замисля дали въобще има смисъл да се ползва хладилник с голям фризер.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
7 Отговора
5605 Прегледи
Последна публикация 24 Февруари, 2015, 09:55:32
от chav_chav

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |