| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпрос за двигател от пералня.  (Прочетена 11727 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Въпрос за двигател от пералня.
« -: 27 Ноември, 2016, 17:21:53 »
Имам двигател от пералня,вероятно пералня Роса.Има три извода,син жълт и червен.Как се свързва това чудо.Кой извод е общия кой е на работната намотка и кой на пусковата.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #1 -: 27 Ноември, 2016, 18:17:27 »
Измерваме внимателно с омметър всички варианти. Когато покаже най-високо съпротивление, значи сме хванали двата отделни края на работната и пусковата. Следва, че тази извод, който остава е общ. Сега вече мерим спрямо него. Намотката, която има по-високо съпротивление е пускова. Тази, която е с по-ниско съпротивление е работна.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #2 -: 27 Ноември, 2016, 18:21:19 »
Трябва и работен кондензатор, който като гледам е 4 микрофарада. Трябва да се свърже на изведеният край на пусковата намотка и другият изведен край на работната. Захранването ще бъде на общия край и на работната съединена с кондензатора  :) .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #3 -: 27 Ноември, 2016, 18:25:23 »
BatKoce,благодаря!Утре ще ги измеря.Валери,то е ясно че това е така.Само че кой край кои е :) Това е въпроса.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #4 -: 27 Ноември, 2016, 18:29:15 »
Само че Асене, едва ли е от пералня "Роса", те бяха мисля със 180 ватови двигатели. Този е по-скоро от някой вентилатор 60 вата  8) .

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #5 -: 27 Ноември, 2016, 18:31:03 »
Ето схемата, ако някой се интересува.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #6 -: 27 Ноември, 2016, 18:58:21 »
Благодаря за схемата,утре ще видя там коя намотка е работна и коя пускова.Валери,това е мотор от пералня.Колегата го разглоби понеже пералнята протече и го заряза.Сега искам да го ползвам за друго.

Неактивен lusti

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Етрополе
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #7 -: 27 Ноември, 2016, 19:05:52 »
Този двигател е от пералня Диана,онези малките с откачащо се задвижване.Моята съм я правил бая пъти че как пусне през семеринга на перката вода и по ремъка и айде горе в захранването и буууум.Захранването на двигателя е като на трифазан в монофазно напрежение.Кондензатора 4мф се вързва на два от проводниците,на свободния проводник се свързва едното от захранващите а другото захранващо жило към едно към кондензарота без значение кое е.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #8 -: 27 Ноември, 2016, 19:07:56 »
Тази "пускова" намотка е всъщност работна, защото няма кой да я изключи, така че е много вероятно двете да са с еднакво съпротивление...

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #9 -: 27 Ноември, 2016, 19:38:03 »
Искаше ми се при възможностнякой да погледне кой цвят къде отива,ако някой има такава отворена.Мотора 100% е монофазен с работна и пускова.Не е трифазен,това е сигурно.Ще видя утре и ще я пусна.Няма къде да ходи,ще тръгне.Не ми се иска да правя експерименти.За това питах,може някой да се е занимавал наскоро с такава.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #10 -: 27 Ноември, 2016, 20:33:59 »
Имам Диана, но в момента е на вилата и няма да мога да погледна цветовете. Освен това там знаеш с колко винта се държи капака на мотора - пада едно развинтване и завинтване минимум половин час :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #11 -: 27 Ноември, 2016, 20:48:49 »
Точно Диана,имаше някаква ремъчна шайба на вала.Не го отваряй,то наистина там винтовете са много.Аз утре ще сложа на RCL моста статора и ще видя коя намотка какво съпротивление има.Така с мултицета може да сбъркам.Ще пиша после кой цвят какво е.Може да е полезно на някой.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #12 -: 27 Ноември, 2016, 20:51:54 »
Тази "пускова" намотка е всъщност работна, защото няма кой да я изключи, така че е много вероятно двете да са с еднакво съпротивление...

До сега не съм попадал на мотор от този тип, на който двете намотки да са с еднакво съпротивление. Ако този се окаже изключение, тогава наистина някой трябва да погледне в такава пералня. Мерил съм с обикновен мултицет. Винаги е имало осезаема разлика.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #13 -: 27 Ноември, 2016, 21:26:02 »
Имат някаква разлика,утре ще кажа кое как е.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Въпрос за двигател от пералня.
« Отговор #14 -: 27 Ноември, 2016, 21:26:21 »
До сега не съм попадал на мотор от този тип, на който двете намотки да са с еднакво съпротивление. Ако този се окаже изключение, тогава наистина някой трябва да погледне в такава пералня. Мерил съм с обикновен мултицет. Винаги е имало осезаема разлика.
Има такива - включително и при грамофоните. С изместване на кондензатора на другата намотка се променя и посоката на въртене. Така на пример е изпълнен и електродвигателя на автоматична пералня "Перла" - в частта на ниските обороти.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |