| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Краен усилвател - ЛЭМИ "БМ 0200"  (Прочетена 1244 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Краен усилвател - ЛЭМИ "БМ 0200"
« -: 27 Септември, 2022, 10:14:13 »
Не се стърпях и го купих този съветски грозник  :D Предлагаше се в неизвестно техническо състояние, с отрязан захранващ кабел - типично лош знак. Включих го смело в мрежата и о, чудо - работи :) Е, единият канал има леки изкривявания - вероятно кондензатор или дефектирал транзистор, ще видим. Интересното е, че захранващото напрежение е 2 х 49 Vdc, а филтриращите кондензатори са с номинално напрежение от 50 V, което е на ръба, но щом още не са гръмнали... Не успях да намеря схемата с прилично качество, ако някой може да помогне - ще съм му благодарен. Крайните са по два в паралел - КТ818ГМ / КТ819ГМ - класика.

Насладете се:

160846-0

160848-1

160850-2

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Краен усилвател - ЛЭМИ "БМ 0200"
« Отговор #1 -: 27 Септември, 2022, 10:34:15 »
Изглежда страхотно, малко почистване и е готов. Със сигурност алуминиевите кондензатори са за смяна.А тези на захранването може да са били сменени в някакъв етап, не ми се вярва да са ги оставили така на ръба, но нищо няма да ме изнада.  :D

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 899
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Краен усилвател - ЛЭМИ "БМ 0200"
« Отговор #2 -: 27 Септември, 2022, 10:43:06 »
Не е чак толкова зле схемата, чете се. Напрежението е 2х38В а не 49В. Ако имаш там такова напрежение трябва да си провериш веригите нещо не е на ред. Трафа ако е за 220В при 230 сегашно може да вдига на вторичната малко повече.
« Последна редакция: 27 Септември, 2022, 10:50:53 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Краен усилвател - ЛЭМИ "БМ 0200"
« Отговор #3 -: 27 Септември, 2022, 10:50:16 »
Изглежда страхотно, малко почистване и е готов. Със сигурност алуминиевите кондензатори са за смяна.А тези на захранването може да са били сменени в някакъв етап, не ми се вярва да са ги оставили така на ръба, но нищо няма да ме изнада.  :D

100% оригинално фабрично вложени са :) На всички снимки в Нета са такива :)

Не е чак толкова зле схемата, чете се.

Благодаря. Това копие го намерих, но ако има нещо по-ясно... :)

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 899
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Краен усилвател - ЛЭМИ "БМ 0200"
« Отговор #4 -: 27 Септември, 2022, 10:57:13 »
Пробвай да го пуснеш през латер като му подай 220 и виж дали напрежението ще падне. Ако го караш така кондерите няма да издържат дълго. Съответно понеже трафа е тороид и лесно се навива. Можеш да донавиеш от горе проводник за 10 волта. Мисля за първична ще излезе около 0,8мм. дебелина и после свързваш последователно на първичната.
« Последна редакция: 27 Септември, 2022, 11:07:06 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Краен усилвател - ЛЭМИ "БМ 0200"
« Отговор #5 -: 27 Септември, 2022, 11:20:52 »
Пробвай да го пуснеш през латер като му подай 220 и виж дали напрежението ще падне. Ако го караш така кондерите няма да издържат дълго. Съответно понеже трафа е тороид и лесно се навива. Можеш да донавиеш от горе проводник за 10 волта. Мисля за първична ще излезе около 0,8мм. дебелина и после свързваш последователно на първичната.

При 225 Vac мрежа имам 2 х 36 Vac на вторичната. Като ровичках за схема бях мернал някъде също да се коментира вторичното напрежение, че е височко и на границата на изглаждащите кондензатори. На схемата действително пише 2 х 38 Vdc. Трафът едва ли ще го донавивам, по-скоро бих сменил кондензаторите, които и без това съмнителни - руски електролит, все пак... :)

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 86
  • Населено място: Плевен
Re: Краен усилвател - ЛЭМИ "БМ 0200"
« Отговор #6 -: 27 Септември, 2022, 11:23:47 »
Интересното е, че захранващото напрежение е 2 х 49 Vdc, а филтриращите кондензатори са с номинално напрежение от 50 V, което е на ръба, но щом още не са гръмнали...

Имам един респект към к50-18, едни от рядко съхнещите и добре херметизирани СССР кондензатори, няма тапим няма уплътнения и т.н изпускащи електролит. Относно ръба на работното напрежение - не се притеснявай при 63в тези топузи едва греят, а имат такъв запас от капацитет, че въобще не ги мисли да правят поразии. Естествено може и трябва да ги провериш. 25% ръст в захранващото напрежение дори за ссср-ска машина ми се вижда много. По перестроечно време 220 не е били точно 220, та и там може да е проблема. Моделите с започващи с 0 са висшия пилотаж по времето на Горбачов :) - страшилището за сервизите :).

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Краен усилвател - ЛЭМИ "БМ 0200"
« Отговор #7 -: 27 Септември, 2022, 11:56:33 »
(...) Моделите с започващи с 0 са висшия пилотаж по времето на Горбачов :) - страшилището за сервизите :).

Да... добре познати са ми тези "нулеви" серии от съветското машиностроене :) Още експлоатираме такива екземпляри.
Имам и друго предположение защо вторичното напрежение е по-високо - заради по-слабото тороидално трафче - все пак е само Ф100х55...

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Краен усилвател - ЛЭМИ "БМ 0200"
« Отговор #8 -: 23 Ноември, 2023, 09:00:53 »
Хванах се да го ремонтирам най-накрая този туч и о, чудо - схемата на крайното стъпало копирана едно-към-едно от Dynacord PAA серията, прилагам на модела 990 за сравнение.

172910-0

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4552 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18417 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
2 Отговора
4378 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6475 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC
2 Отговора
3325 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2021, 20:02:13
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |