| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: УС12Т Михайловград - ремонт  (Прочетена 1077 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
УС12Т Михайловград - ремонт
« -: 28 Декември, 2022, 15:21:55 »
Здравейте колеги ,
весели празници  :)

Занимавам се с едно коледно проектче , може да се каже  леко рядък усилвател  :)
Трябва ми малко помощ . Разбира се , това е една от тези вещи , която имаше болт във гнездото на предпазителя ... И сега сменям окъсили транзистори  ;) След като проверих стъпалата , смених крайния транзистор и няколко предкрайни - се натъкнах на следващ проблем - в самото захранване .
3 от общо 3 транзистора там са окъсили . Понеже не мога да намеря точните SFT компоненти , пробвах с аналози но нищо не стана . За капак на единия не пише нищо и не знам какъв е ...
Понеже не е често срещан усилвателя , да не кажа въобще ... Схема не успях да открия - значи и напреженията не знам какви трябва да са ...
Та , да започнем с транзисторите , на местата на SFT125 и SFT353 какви да слагам , понеже не мога да намеря такива?
« Последна редакция: 28 Декември, 2022, 15:27:16 от kortex »

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: УС12Т Михайловград - ремонт
« Отговор #1 -: 28 Декември, 2022, 15:26:19 »
Мога да погледна в склада за такива транзистори ако искаш, мисля че имам.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: УС12Т Михайловград - ремонт
« Отговор #2 -: 28 Декември, 2022, 15:28:28 »
125 , средномощен германиев ,- р  353  - стандартен германиев - р  , има го почти във всички  апаратури от соца .

Неактивен СтароПламен

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 25
  • Населено място: София
Re: УС12Т Михайловград - ремонт
« Отговор #3 -: 29 Декември, 2022, 15:33:43 »
Здравейте, kortex,
Изпращам Ви схемите на двата усилвателя (6 Вата и 12 Вата) с надеждата, че това търсите. Пожелавам успех.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: УС12Т Михайловград - ремонт
« Отговор #4 -: 13 Януари, 2023, 20:23:58 »
Привет .

Благодаря за схемите  :) Конкретния  усилвател е 12 вата .

Благодаря и на ONZI за транзисторите , наистина помогнаха .

Така  , първоначално като го взех , всичко в захранването и всичко в усилвателното стъпало беше окъсило . Започнах едно по едно . Смених всичко в захранването , разкачих му изхода , сложих и Т1н , който играе роля на стабилизатор . До тук добре . Насочих се към усилвателната част . Смених предусилвателните Т3б и Т4б , понеже единия беше окъсил (за да са еднакви) . Смених и двата крайни  Т2 и Т3 . Закачих захранването . До  тук добре ... Звук излезе . Пуснах му сигнал  , и в същност бях доста изненадан . Много качествен , дълбок звук , който много се доближава до ламповия . Послушах го максимум две три минути и какво стана ... Ценеровият диод във захранването окъсил ... След него окъсил и  Т3н , след него Т2н ... Базовото напрежение на стабилизатора станало 40 волта , окъсил и той ... Като окъси стабилизатора се пуснаха пълните 45 волта от изхода на греца на точка Б , където принципно трябва да е макс 30 ... и какво стана ... Окъсиха двата крайни Т2 и Т3 в усилвателното стъпало ... Всичко това се случва някъде за една секунда . И като за финал , бушона изгоря последен ... И всичко от един ценер който струва 20 стотинки ....

Значи , колкото харесвам техниките , толкова ми идеше да го хвана и да го метна от терасата тоя усилвател ...

Гледам в списание радио и телевизия , една малко по напреничева , със 2 години по нова схема от 69та , вече със предпазители на изхода на захранването ... Сетили са се , ама много късно , защото моя няма  :)  Какъв е смисъла от предпазител на първичната намотка на трафа , той не предпазва нищо по веригите ... Може би само от възпламеняване на трафа ...

Та да , в крайна сметка отново оправих захранването , и отново оправих усилвателната част . Сложих предпазители на емитера на стабилизатора , и на +а , който се пада общ терминал .

Звук пак излезе в крайна сметка , но много изкривен , и ако усиля дори съвсем малко започва да цвили дори като няма нищо включено към входа ... Дори и когато няма кабел въобще към входа ... Та ... Продължавам с издирването на проблема  :hi:  Ако имате някакви предложения къде да гледам , са добре дошли ...
« Последна редакция: 13 Януари, 2023, 20:35:11 от kortex »

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: УС12Т Михайловград - ремонт
« Отговор #5 -: 13 Януари, 2023, 23:41:26 »
Ролята на всеки предпазител е да предпазва източника на напрежение, а не консуматора. :-[

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: УС12Т Михайловград - ремонт
« Отговор #6 -: 14 Януари, 2023, 21:13:45 »
Измери режимите на трнзисторите,гледам че има описани стойности.
Раздели крайното стъпало от предусилвателя т7,за да се разбере от къде идват нешата.
Виж електролитите при това повишаване на напрежението не е ясно какво е станало с тях.
Добре че ти пратих повече транзистори.
Успех.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: УС12Т Михайловград - ремонт
« Отговор #7 -: 21 Февруари, 2023, 23:42:19 »
Здравейте ,
ето вече и усилвателя в изправно състояние  :) Много благодаря на всички , които помогнаха .

Наистина съм много приятно изненадан от качеството и топлината на звука . Този мъник вади повече баси от респрома ми  , който го водят 15 вата ...

Почетох малкото оскъдна информация за модела УС12Т , казват че е 12 вата ... Според мен е абсурд , ,много повече е ... Но не знам точно  :) Със сигурност повече от 20 . Все пак , крайните транзистори са 2 х 45W .


Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: УС12Т Михайловград - ремонт
« Отговор #8 -: 22 Февруари, 2023, 22:49:29 »
Като поработи един час , започна да криви малко звука  :) Оказа се , че пред усилвателя леко прегрява . Сложих охладители отново с термо паста , сега съм в процес на наблюдение  :D

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |