| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампов усилвател без изходни трансформатори  (Прочетена 819 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Lac40

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Гр. Перник
Здравейте,попадна ми усилвателче с 6п1п крайни лампи,но вместо изходни е с някакви мрежови трансформатори.Какво ви е мнението за подобно решение

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Това е версията с Мосфет в изхода? Хибридните стъпала ги правят така. Има доста схеми в нета.

https://m-gen.ru/raznoe-2/gibridnyj-unch-na-polevyh-tranzistorah-unch-klassa-a-na-polevyh-tranzistorah.html

73!

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Заглавието не е точно: усилвателят не е без изходни трансформанори, а като изходни са използвани някакви други, мрежови например. Всеки трансформатор 220/12V от адаптер, например, става. Самият аз съм ползвал такива за включване на ВГ към лампово радио с изход за високоомни слушалки. За пушпул трябва високоомната намотка да има среден извод. Има такива с две намотки по 110V за първична.
Забележката правя, защото действително има безтранформаторни лампови крайни стъпала, напр. в някои сръбски телевизори, но изискват високоомни (до 800ома) ВГ. Като безтрансформаторни се водят и паралел-противотактни стъпала с автотрансформатор в изхода.

Неактивен Lac40

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Гр. Перник
Да наистина, грешно съм го написал, извинявам се, просто не бях виждал такива трансформатори  да се ползват като изходни, и ми стана любопитно, какво е вашето мнение за подобно изпълнение.

Неактивен Lac40

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Гр. Перник
А иначе е изцяло лампов, няма транзистори, входната лампа е 6Н3П

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Както писах, ползвал съм такива (от адаптери ANG) само да преобразуват импеданса за да включа малък ВГ, при това изхода е през кондензатор и няма подмагнитване. От снимката се вижда, че трансформаторите са неразглобяеми, т.е. ламелите не са пренаредени с въздушна междина. В еднотактните стъпала (single end) е необходима въздушна междина, каквато няма в мрежовите, т.е. трансформатора ще работи в отместена от симетрията крива и се очакват големи изкривявания. По резонно е мрежови трансформатори със среднен извод на високоомната намотка да работят в пушпулни стъпала.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
а като изходни са използвани някакви други, мрежови например. Всеки трансформатор 220/12V от адаптер, например, става. изхода.

Стават,но всичките се доработват за въздушна междина. При обикновения не преработен траф се получава насищане и резултата е плачевен. По добре си навий траф от контактор (отворил съм тема за това).

Ето ти приблизителни данни ако преработваш обикновен траф в изходен. Най бързо става с този тип на снимката,въздушната междина се прави с деелектрична хартийка от двете страни с дебелина 0,3-0,4 mm.

220v-9 v  1,2 ampera vtoricna-za izhoden traf na tovar 6 oma
220-6v 1,2 ampera vtoricna za izhoden traf na tovar 4 oma

166319-0


73!

Неактивен Lac40

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Гр. Перник
Ясно, разбрах, благодаря ви. Ще потърся темата.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Стават,но всичките се доработват за въздушна междина. При обикновения не преработен траф се получава насищане и резултата е плачевен. По добре си навий траф от контактор (отворил съм тема за това).

...
(Връзка към прикаченият файл)
Имах предвид това, което е направено на снимката. Разбира се, зввук ще има, друг въпрос е за качеството. За подмагнитването писах по-горе.

Неактивен Lac40

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Гр. Перник
Да, тези от снимката немогат да се отварят за преработка. А иначе не звучи чак толкова зле, доста по добре от лампово радио, например.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |