| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: магнетофон PHILIPS EL 3586  (Прочетена 1072 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
магнетофон PHILIPS EL 3586
« -: 31 Октомври, 2023, 17:35:21 »
Здравейте,
Както ви е известно, имам слабост към преносимите техники, вкл. магнетофони. Преди време ровейки в ибей, попаднах на обява за портативен ролков магнетофон Филипс ел3586. И освен другото, нещо ми навя спомени от студентските години, когато на една есенна бригада един колега носеше такъв и какви веселби, направо дискотеки, ставаха с неговите 0,5 вата! :D
Попрочетох това онова и се оказа, че това е третата версия на правените 1961-66 г. портативни магнетофони, т.е. вече се е "застъпил" с първите касетофони на Филипс? А и понеже имам един такъв и на Грундиг (ТК 2400-показал съм го в колекцията ми Грундиг), а нямам Филипс, реших да го купя (впрочем, после се появи същия и в Базар.бг и май още го има?)
Накратко, първият вариант 3514 е бил хибрид с един транзистор и три лампи, само с мрежово захранване, но с EL95 е "вадил" 1,5 W, после е 3585 със 7 транзистора, само батериен и горна честота 5,5 kHz, a 3586 вече достига 8 kHz и има и тонкоректор. Механиките им са много близки и трите работят само с 4,75 см/с.
По снимките личеше, че е много запазен и комплект с оригиналния му микрофон. Немеца пишеше, че работи, имало някакъв проблем с механиката- тъкмо работа за мен си рекох. А и цената беше приемлива го взех. Даже ми го прати с комплект чисто нови батерии!
Оказа се, че проблема му е че не превърта и в двете посоки. И преди да го отворя ме зачовърка съмнението че са "онези гуми", познати ми и от други, особено Филипси? И се оказах прав и двата фрикциона се бяха разтекли. Ето единия:
172323-0
Иначе, учудващо другите гуми, вкл. ремък бяха добре. Явно трябваше да ги сменя, но с какво? Как "да хвана" диаметъра от тези сополи? Трябваше опитно, нямах подходящи О-пръстени и накрая се наложи изработката на струг на гумени шайби, е минах през 2-3 диаметъра докато стане както трябва.
Машината наистина беше много запазена, имаше леко почистване и смазване, колекторния мотор също работеше нормално. Регулировки не се налагаха.
172325-1172327-2
Това са снимки преди почистването. Пробвах го на запис-пишеше. И тогава реших да го захраня външно и тогава излезе по-големият проблем. В онези години явно не са били унифицирани подобни захранвания? Куплуга е DIN 6-ца с изключвател. Ама на кои пинове да подам + и -? По схемата не можах да се ориентирам, въобще според мен де, "шантаво решение", не ми се рискувше и опрях до местния ми консултант Пламен. И на него се наложи бая да размишлява кое как е направено и защо? След доста умуване стигнахме до решението, но за да е пълна мизерията се наложи търсене на проблем явил се по време на пробите. Още час, два да установи едно разхлабено нитче във въпросния куплунг!
Та накратко е това и този "сладур" отива на рафта:



0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: магнетофон PHILIPS EL 3586
« Отговор #1 -: 31 Октомври, 2023, 17:44:30 »
И едно клипче на запис, който направих от Бградио, за да не попадна под санкциите на ютуб за авторски права:
0888981645, 072365106

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 100
Re: магнетофон PHILIPS EL 3586
« Отговор #2 -: 03 Ноември, 2023, 19:50:31 »
Много уникален магнетофон. Дори не знаех, че имало толкова малки - за него време миниатюрни. Идеална реставрация си направил поздрави.
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 100
Re: магнетофон PHILIPS EL 3586
« Отговор #3 -: 03 Ноември, 2023, 20:08:28 »
DIN - Предна страна на гнездо (женско). Запоена страна на щепсел (мъжко)
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: магнетофон PHILIPS EL 3586
« Отговор #4 -: 03 Ноември, 2023, 21:02:26 »
Благодаря малкия, събирал съм всички подобни картинки дето съм намерил в нета! В тази има някакво обяснение, но на оригиналната схема на Филипс не е ясно "кое е на лице, кое наопаки" и затова трябваше умуване. Май пропуснах, чак като намерихме верния отговор, на другия ден открих схемата на оригиналния адаптор и там ясно се разбираше кое как е.. С Пламен го бяхме улучили, но все пак добре, че не бързах..
0888981645, 072365106

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 100
Re: магнетофон PHILIPS EL 3586
« Отговор #5 -: 03 Ноември, 2023, 21:39:28 »
Като стандарт се дава рисунка с цифрите (1, 2, 3...) и обяснението е, че тези цифри са нанесени на пластмасата на самите букси до всяко краче и са доста ситни. Остава да имаш лупа и късмета цифрите да са си там.  :unknown:
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: магнетофон PHILIPS EL 3586
« Отговор #6 -: 04 Ноември, 2023, 15:15:07 »
Знам го това колега. Но това номериране го има на малко куплунзи, а на машината нямаше. И пак, проблемът тук беше, че на схемата е дадено едно кръгче с 5 номерирани пина, шестия в средата не е показан, два вързани на късо, а как се гледат (от лице или откъм спойките) не беше ясно. И всички имаха връзка, а аз трябваше да подам само + и - на два от тях? Затова се наложи умуване. Вече като намерих и схемата на оригиналното външно захранване нещата станаха еднозначни, само се потвърди, че сме си майстори.. ;)
0888981645, 072365106

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
10 Отговора
7773 Прегледи
Последна публикация 07 Октомври, 2013, 16:16:11
от dido
2 Отговора
2194 Прегледи
Последна публикация 21 Ноември, 2017, 07:41:13
от Любо Божков
0 Отговора
640 Прегледи
Последна публикация 12 Март, 2018, 16:08:05
от studio
1 Отговора
834 Прегледи
Последна публикация 01 Април, 2018, 21:39:39
от katod
4 Отговора
1497 Прегледи
Последна публикация 23 Октомври, 2020, 21:23:39
от ivcho1996

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |