| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си  (Прочетена 20686 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 393
  • Населено място: Свищов
Момчета, имам възможност да купя такъв грамофон, евтино, за 40 пари. 8) Въпросът ми е дали си заслужава. На дозата има знака на Унитра, но не знам точно каква е. Не ми трябва за слушане, а за проби при направата на RIAA коректори.
Чудя се дали да го взема ?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #1 -: 18 Юли, 2015, 01:21:11 »
Da

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #2 -: 18 Юли, 2015, 13:08:17 »
Ами не знам, този грамофон е силно влошена версия на Unitra G-601 според мен. Ще ти изтъкна основните неща които са развалили:
1.Кутията е изцяло от талашит кофти конструкция даже май цялото шаси си беше от талаШИТ, което си е шит :). Лично на мен никак не ми прави добро впечатление кутията, макар че на външен вид са го докарали МНОООГО. Определено на вид се конкурира с японските от това време.
2.Рамото е право, алуминиево (това му е положителна черта че е по-леко от рамото на G-601) обаче са направили несменяем хедшела, докато при 601 хедшела е на куплунг и може да се сменя дори с такива от чужди грамофони, много удобно ако имаш няколко различни дози, всяка да си е центрована към хедшел и да ги сменяш бързо.
3.Диска (платера) при 464 е много по-лек от този при 601 и освен това при 601 платера е балансиран докато при 464 не е.
4.Лагерите на тонрамото при 464 мисля че са по-зле от тези при 601.
Електрониката на 464 е подобна на тази при 601 но е опростена за добро или лошо.
Дозата при 464 е много подобен модел на тази на 601 и двете са копирани от Тенорел, даже май са по лиценз. Стават ако си свикнал да слушаш на Акорд с цилиндрична руска моно доза, но според мен една Shure m-92e или Ortofon om5e ще му легне много по-добре и ще изкара на порядък по-качествен звук.
Мнението ми е че е по-добре да си намериш G-601 наистина грамофона си заслужава и с малко пипване може да стане наистина добър грамофон. Лично аз 464 за 40 лв не бих взел. Един съсед ми подари такъв, аз от своя страна го подарих на приятел. И не знам какви RIAA коректори ще тестваш с тая посредствена доза. То какви тестове има да им правиш? Лепиш забождаш пръст на входа и чуваш дали се чува брум, ако се чува това е :) майтап де но горе-долу така е подаваш й сигнали през атенюатор от комп. звукова карта, изходните сигнали пак в звуковата карта и с подходящ софтуер сваляш всички параметри нелинейни изкривявания, АЧХ, шум, динамичен диапазон и каквото още се сетиш. Няма какво да ги тестваш със съмнителни дози. като минат компютърните тестове ги свързваш на хубав грамофон (какъвто би следвало да имаш) да ги чуеш как са и това е.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #3 -: 18 Юли, 2015, 13:30:15 »
Заслужава си 40  кинта  каквото и да  кажат за  грамофона  не  трябва да забравяме  че е  правен  по ДИН стандарт  и отговаря  на него .А за дозата Тенорел   ще  кажа че е  прилична  бюджетна доза  и трите   ми грамофона  си имат  такава  и  не си  "търкалям" ортофонските  дози  .Все пак  не е  китайска или подобна  боклучава ,аз си търсих  преди  такова  или  подобно  грамофонче  за ежедневна  свирня   но  когато имам 3   отпадна  нуждата  му . С 1 дума аз съм ЗА  грамофончето  на тази  цена 
Удрииии!!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #4 -: 18 Юли, 2015, 14:39:37 »
Цената е добра,взимай го.Ако и дозата е MF100 ще е съвсем добре

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #5 -: 18 Юли, 2015, 20:00:27 »
Абе то в наши дни 40 лева не са пари, така че в това отношение цената не е лоша, обаче и грамофона не е нищо особено, свали му платера и ще видиш за какъв талашит става дума, просто за мен е супер некачествена и нискобюджетна история. Ако да речем Unitra G-601 по някакъв начин се доближава до съвременния стандарт за качествен грамофон, то този 464 си стои твърдо на дъното на класацията като най-бюджетна версия на грамофон с магнитна доза. А не отричам че за времето си и за класа който е си е на ниво, и японците имат такива бюджетни „пластмасови“ версии, и Dual имат даже по-зле с моторче за касетофон без обратна връзка по обороти, но така или иначе говорим за съвсем нисък клас грамофони. Макар че има хора които са имали 464 и се изказват много добре за машинката, може и да се представя добре, лично аз не съм слушал, но за мен е изпълнен с много некачествени материали, това ме дразни в конструкцията му.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #6 -: 18 Юли, 2015, 20:04:01 »
G601  e със същото брумящо и бръмчащо C Core трафче като G602.По тоя критерий 464 ги води от всякъде с  модерен ш ламелен лакиран траф.

ако не му е за слушане а за тестове, на тая цена хич не е лоша

МФ 100 която е доста разпространена и с унитренското лого пак му върши работа в случая  със забележка под линия де. Не съм гледам компа на изхода колко му е минимума на звуковата карта, за да симулира доза...   По спековете на съответния  звуков чип сигурно може да се види ще се справи ли със задачата неговата звукова карта.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #7 -: 18 Юли, 2015, 20:49:18 »
Виждам спора се е разгорещил :) за шаси G601 може да се пишат до посиняване и добри и лоши неща.За това предлагам да хвърлите едно око тук.Хубавото е че има подробни описания на рамото на повечето модели.Eltehno е момче техничарче така че ще се ориентира много бързо :) Аз самият имам от много години GS464 и съм доволен от работата му.Тук обаче важи принципа всяка жаба своето блато хвали :)
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=bg&prev=search&rurl=translate.google.bg&sl=pl&u=http://www.technique.pl/mediawiki/index.php/Polskie_gramofony&usg=ALkJrhjSoBHLwkNXGGkSVlnnjh_YbpH_6Q#GS-461.2C_GS-463.2C_GS-464
« Последна редакция: 18 Юли, 2015, 20:54:47 от lz2xl »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #8 -: 18 Юли, 2015, 21:15:44 »
Изходното ниво на картата със сигурност няма да е достатъчно ниско за да „симулира“ доза, поне не при достатъчна динамика за свесни измервания, точно за това написах през атенюатор слага се на изхода един резистивен делител който се смята така че да получиш съответната амплитуда са сигнала и същевременно да емулира и променливотоковото изх. съпротивление на магнитна доза и така. Иначе трафчето е ясно че е бръмчащо, ама то не е проблем, все пак трафчето струва 5 лева, аз казах че с малко пипване G601 става страхотен грамофон.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 393
  • Населено място: Свищов
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #9 -: 19 Юли, 2015, 00:07:38 »
Да си призная, нямам никакъв опит с грамофони. И понеже си правя RIAA за един от ламповите усилватели, днес взех от познат грамофон ROTEL, докато се наканя да си взема Унитрата. Обаче нещо не ми харесва как свири, а по думите на моя познат, Rotel-а си е работел. Та проблема е в това, ако е проблем де, че много слабо свири. Реших, че нещо не съм направил коректора като хората, и свързах грамофона с фабричния ми Technics. Уви и с него положението е същото, наполовина по-слаб звук от колкото на другите входове. Та въпросът ми е , този ROTEL има ли проблем с дозата или това е нормално ? Дозата е Ortofon FF 10 XE.
Или да си вземам по скоро Унитрата, че вече 2 дена ми писна да се лутам в нета и да лепя разни схеми.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #10 -: 19 Юли, 2015, 13:06:00 »
Ами никъде в нета не мога да намеря данни за изходното напрежение на тази доза, за да мога да кажа дали е по-ниско от стандартното за магнитни дози, но ако свирят еднакво и двата канала и без изкривявания значи проблема не е в дефектна доза и лоша центровка а някакъв друг, може в грамофона да има нещо нередно по сигналния път, може да си е с по-ниско изходно ниво дозата просто, макар че до сега не съм имал проблеми с нивото на магнитни дози. Не очаквай обаче чудеса от дозата на унитрата. А изобщо се съмнявам че дозата ще има изправна игла, тези Mf-100 и подобните имат много тънък и крехък иглодържател, до сега не съм видял такава доза със здрава игла, или изкривена така че пластмасата търка в плочата или направо счупена, така  че ако няма да го взимаш лично, се приготви да дадеш след това 35 лв. за нова игла към дозата... много неприятна история. А ако питаш мен направо си купи една Ortofon om5e или някоя на Audio Technica примерно AT 95Е все дози на цена по-висока от цената на грамофона, но си заслужават парите пред това да дадеш 35лв за игла на полската доза, защото после и резултата е МНОГО различен!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #11 -: 19 Юли, 2015, 14:56:27 »
MF100  е с напълно идентично  напрежение   като  на АТ71   имам ги и двете  а  нова  се  намира и за 20  кинта 
Удрииии!!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 597
  • Населено място: Попово
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #12 -: 19 Юли, 2015, 19:00:49 »
Параметрите за дозата FF 10 XE ги има, съвместима е с VMS 3E Mk II. http://ortofon.com/hifi/products/replacement-styli/stylus-d-3e
Тука е малко по пълна информацията.

Technical data   VMS 3E Mk II
Output voltage at 1000 Hz, 5cm/sec.   6 mV
Channel balance at 1 kHz   2 dB
Channel separation at 1 kHz   20 dB
Frequency response   20-20.000 Hz
Recommended tracking force     20 mN (2,0 g) 
Tracking ability at 315Hz lateral   50 µm
Tracking force range   17 - 23 mN  (1.7 - 2.3 g)
Compliance static, vertical    15 µm/mN
Compliance, dynamic, lateral (10Hz)   10 µm/mN
Stylus type   Elliptical
Equivalent stylus tip mass   0,65 mg
Vertical tracking angle   20°
FIM distortion   1% (20 mN)
DC resistance   800 Ohm
Inductance    600 mH
Recommended load resistance   47 Kohm 
Recommended load capacitance   400 pF
Cartridge weight   5 g

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #13 -: 19 Юли, 2015, 23:05:01 »
6 миливолта е нормално изх. напрежение за магнитна доза, проблема с тихото свирене е другаде.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 393
  • Населено място: Свищов
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #14 -: 19 Юли, 2015, 23:18:58 »
Значи проблема следва да е моя телевизор.  :D
Привих коректор с ОУ, 4558. Првих и със специализиран чип TA7325P. Все същото. При просвирване от CD, си свири нормално ампа. В същият вход, който е и единствен, включвам коректора, а в коректора грамофона. Резултата е , наполовина по-слаб звук. Нормално ли е това или аз нещо не съм в час.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
2080 Прегледи
Последна публикация 26 Май, 2013, 14:04:24
от lz2xl
3 Отговора
2617 Прегледи
Последна публикация 03 Юни, 2015, 15:13:17
от nikp
5 Отговора
1438 Прегледи
Последна публикация 12 Февруари, 2016, 11:01:14
от teshkarina
21 Отговора
3308 Прегледи
Последна публикация 09 Април, 2021, 19:02:29
от lz2xl
1 Отговора
1214 Прегледи
Последна публикация 20 Ноември, 2022, 20:44:57
от Узунов

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |