| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ROM карта за правец 8  (Прочетена 21311 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
ROM карта за правец 8
« -: 31 Май, 2021, 22:47:28 »
Ром карта с игри дос и други програми!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #1 -: 31 Май, 2021, 23:10:43 »
Преди няколко месеца си закупих въпросната ром карта от олх.Тия дни понеже тествам  правеците си , я забучих по грешка обратно.
Правеца изпищя зловещо и до тук!Всички чипчета изгоряха , включително и епрома 27с4001 , 512 килобайта.
Добре,че като я купих първата работа ми беше ,да сваля бин-файла и да си го запиша за резерва на друг мой чип!
След като замених всички чипчета съответно сложих цокли ,картата си тръгна. Реших да я клонирам на експерементална платка за правец16 .
Изпилих с шмиргел ненужните пинове за да влезе в цокъла,наредих елементите и после с кабелчета пресъздадох връзките.
Около ден работа и тръгна като орегинала!
Създателят и  е сложил боот лоадер, итъл-дос , копи плюс и 18 игри.В началото изписва името му и стартира мигащ маркер и чрез &последван от номер на файла се извиква дадения файл,игра.
Как мога на празен епром да сложа игри или програми които аз искам , създателят на картата ми обясни  че в началото на бина имало едни битове които не се пипат и после били игрите ,но не съм много наясно с тия ром-файлове!
Давайте идеи от къде на пример мога да изтегля боот ром файлове ,за проба?
« Последна редакция: 31 Май, 2021, 23:34:21 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #2 -: 01 Юни, 2021, 02:57:39 »
Ако имаш програматор, свали съдържанието на EPROM чипа и го дай тук. Дай също списък на всички програми и точно коя версия са. Мисля че няма да е трудно да се намерят програмите в Нета и да се извадят с помощта на WinMerge и HxD.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #3 -: 01 Юни, 2021, 07:56:51 »
Имам програматор естествено, писах по-горе че съм си свалил бина!!!
Ще пустна архив на бина на епрома ,както и снимки от менюто на зареждане!
Идеята ми е да си направя няколко платки с различни игри, както старите 8-битови телевизионни игри на времето.Като се смени касетата с платка се сменят и игрите.
Например като набуча друга платка с друг запис в епрома да стартират други игри, не тия дето създателят на платката е сложил!
Даже от битака съм си купил стари касети-от жълтите с капковите чипове за тиви игри,за да ползувам кутийките,тъкмо са направени за платка и влиза идеално и слота ,отговаря на захващането!
Няма как да направя оригинална платка,за сега с кабелчета-къртовски труд е ,ама е сладка радост като тръгне!
Пробвах да хвърля един дск-файл в програматора , пръска го както трябва, ми се струва ,има подобие на работещия файл ,като го разглеждам ,  записва го , но няма тръгване.Изписва само правец и до тук!Забравих ,какво ми каза по телефона създателят на платката-първите битове не се пипали въобще . И каратекта не ставало да се направи на ром ,имало стотици други игри,които ставали!
« Последна редакция: 01 Юни, 2021, 08:03:35 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #4 -: 01 Юни, 2021, 10:17:59 »
Ако не ти се занимава с УВ светлина, този TMS27C040 PROM може да бъде заменен с еквивалентен ЕЕPROM: Windond W27E040

Гледам че китайците са го клонирали и са го пуснали в Алито на народни цени (10 бройки за около 20 лева): цък!

Вместо да правиш един куп платки, можеш просто да сложиш цокъл с лостче и да сменяш само чипа.
« Последна редакция: 01 Юни, 2021, 10:31:50 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #5 -: 01 Юни, 2021, 13:23:57 »
Ми към 8броя правец съм събрал от всички видове и гледам да оборудвам всеки с платка , може и ръчно производство - по автентично ,майсторско е!То с готови поръчани от фирма платки е лесно. За епромите е ясно ,ама имам 4-5 броя и искам да ги уползотворя поне за нещо- например като тези платки!
За китайските е ясно.
Мисля,че ги имаше като биос в дъната през 2000 година и нагоре даже и правоъгалния вариант на цокъл?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #6 -: 02 Юни, 2021, 22:12:21 »
Появи се пост с линк към Фейсбук, където автора на тази карта Рале Палавеев е дал схемата и обяснение точно как е организирана паметта и как могат да се добавят програми, но по някаква причина изчезна.

Цитат
Най-после намерих времето да начертая схемите на Romcard2 за да могат да бъдат споделени с всички. Картата представлява 512К ROM памет и може да съдържа програми които се извикват от ботлодера. Оригиналният ми дизайн от 1995 г. използваше 8 EPROM чипа 27512 и допълнително 2 PROM чипа 82S129 за 256-байтовия зареждащ файл. Сега с новия си дизайн успях да вместя всичко в EPROMа и използвах единичен 27040 вместо 8x27512. Сега паметта съдържа зареждащия файл, операционната система, каталога Romcard и някои стари програми и игри за тестване. Зарежда се светкавично с командата "&". Приятно упражнение и се радвам че работи като пушка!
« Последна редакция: 02 Юни, 2021, 22:23:54 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #7 -: 03 Юни, 2021, 07:33:28 »
Ето го и бин файла който свалих!
Моля майсторите на програми да ми го модефицират с други игри !Че звънях на автора и той ми обеща да ми сглоби бин епром с други игри , но ми е твърде неудобно да го притеснявам човека, все пак е доста ангажиран понеже е доктор!
Разполагам с чипове 27с080 по един мегабайт, пробвах да запиша бина на такъв но с него платката не успя да стартира!
Идеята ми е да се поберат още доста игри на свободното място?
« Последна редакция: 03 Юни, 2021, 07:40:40 от lopesbroko »

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 279
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #8 -: 03 Юни, 2021, 09:16:57 »
Цитат
пробвах да запиша бина на такъв но с него платката не успя да стартира!

Запиши файла във втората половина на 27С080 и ще тръгне. Също може да откачиш 1-во краче на епрома и да го направиш с един джъмпер превключваемо съответно към +5 волта или към маса. Така ще имаш все едно 2 бр. 27С040 закачени на платката, но ще трябва да се превключват ръчно.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #9 -: 03 Юни, 2021, 11:22:07 »
Поради начина по който е организиран този ROM, да се напълни ръчно с нови програми е голяма играчка. Автора най-вероятно е написал програма която го прави.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #10 -: 03 Юни, 2021, 12:59:34 »
благодаря , значи трябва да се моля на автора да напълни с различни от тези игри ром.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #11 -: 03 Юни, 2021, 13:01:41 »
Най-добре го попитай за програмката която го прави. Не вярвам и той да го прави на ръка.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #12 -: 04 Юни, 2021, 22:15:14 »
Много ми е неудобно да звъня ня автора на платката , че и да го питам за програми и т. н.Аз си ги ползувам тези платки за лична употреба ! Ше си помисли че ще правя търгвия  с неговия труд.Ако му остане свободно време ,може да направи бин.Е аз ще си заплатя работата естествено!Труда си е труд - заплаща се!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #13 -: 05 Юни, 2021, 07:55:58 »
В такъв случай виж тази: цък!

Появява се като отделен ProDOS драйв, чипа е 1-мегабайтов EEPROM и имаш супер лесен начин да го зареждаш с програми директно от CiderPress диск имидж.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #14 -: 06 Юни, 2021, 19:51:19 »
Благодаря , но не е за мене тая работа , хич ме няма в програмирането!
ще търся някой да направи бин файл дето като го запиша на епрома да тръгне , например набелязал съм си три дискети и да се качат, да могат да се извикват и стартират от някаква команда и т.н !
Има една руска дискета с 4 игри, каратека , и найт мищън-флипер!Имам ги на файлове за правец и вървят!
Автора на платката Ралле Палавеев обеща да направи нов фирмуер,с който да се запишат имиджите на три дискети в епрома.
Този човек за мен е най добрия програмист  на вета , знае наизуст всички цифри и букви в мониторен режим на епрома който е направил,че и стартови адреси ,и т.н. Нямам думи!
Ще чакам с нетърпение да се получат нещата!
« Последна редакция: 06 Юни, 2021, 19:56:49 от lopesbroko »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |