| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,  (Прочетена 30081 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #90 -: 09 Октомври, 2015, 16:11:42 »
На 150-гр излизат черни стружки- направо черен прахоляк.  Добре, че тоя тест го правих на плочата дето се строши  :D Интересно е, че за добро звуко/вибро приемане иглата си иска натиск.

ПП: трябва да си взема микроскоп, вече за доста от тия реставраторски дейности ми се налага да погледна с увеличение по-голямо от монокъла, Проблема е, че USB микроскопи няма на повече от 50Х Предполагам ще търся някакъв стандартен и ще му присадя уеб камера на околяра...

И за да не съм съвсем Оффтопик, няколко снимки на един иделано запзен  Dual 55E екземпляр в бред-бокс (както викат на кутията за хляб американците) от нета:

ДА ти потекат лигите направо
« Последна редакция: 09 Октомври, 2015, 16:21:26 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #91 -: 09 Октомври, 2015, 19:06:25 »
Да, така е за правилно звукоснемане си се иска съответен натиск затова в новите дози се стремят да направят окачването на иглата меко, и масата на трептящата система (игла + нещо си в дозата) възможно най-малка за да може с малък натиск да следва правилно извивките на браздата, дори високочестотните. И както съм споменавал и друг път използване на дадена доза с по-малък натиск от предписания, при който започва да се нарушава контакта между иглата и браздата което резултира в чуваемо „дращене“ в звука, е по-вредно за плочите от колкото използването на същата доза с предписания натиск, па макар и той да е по-голям в сравнение със съвременните стандарти. И все пак в случая 100 грама си е значителен натиск и не може да очакваш да е много щадящ към плочите, като имаш предвид че дори в най-дървените ел. грамофони от 50-те натиска е под 10 грама.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #92 -: 09 Октомври, 2015, 19:15:01 »
имай предвид че при тези по-късните от 50-те  вече се ползва кристал.

Тука си бода един пирон който се износва напълно от просвиравне на 2 плочи двустранно. Смятай след първата  страна на 1-ва плоча върха като е износен на 25%  нататък колко добре може да усети браздите. Върха се затъпява осезаемо... И както казах стружки няма. Та това е нормален плейбек за онези години де...

Запзил съм се с голямо количество бамбук, ще почна да правя и от тези игли, които са максималмо щадящи за плочите. Просто до сега сме в ремонтна фаза.  Ще дойде време да режа дървените после да ги варя в парафин и тн. втвърдявам... Грубите тестове с не сварени бамбукови игли показаха, че става и е възможно даже без употребата на скалпел за рязането а обикновен макетен нож, със скалпел даже и по- остри ще може да станат.

Все пак Тук съм насочен към грамофона а не към плочите. Ако ми бяха целта самите плочи да са 100% непокътнати- Има Ортофонска моно доза съвремнно производство- точно за 78 оборотните шеллакове и е около 150 евра. 
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #93 -: 09 Октомври, 2015, 19:24:37 »
Освен кофти Звукоснемане с 50 грама, се получават и други проблеми- рамото е тегаво, за да може да бъде местено по браздата без прескачане с толкова нисък грамаж. Главен виновник за това е механизма за автостоп и пуск от самото рамо- даже в най раздвиженото му смазано и отпуснато състояние.  Явно за минимум 100гр. си е сметнат грамофон и това си е. Добре че в нета също го срещах тоя грамаж многкратно, че иначе още щях да си блъскам главата.

Ако го премахна  ще може да си слизам надолу на грамаж колкото желая, та даже може и ортофонска доза да завра в шела, но не е това целта на играта за сега.  :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #94 -: 09 Октомври, 2015, 21:02:22 »
И Shure M92e има игла със зелена пластмаса за 78 оборотни плочи така че не е толкова скъпо нито е нещо рядко като косъм от двугърба камила. Но на това дърварско рамо как си въобразяваш да слагаш такива фини и деликатни дози работещи с натиск от порядъка на няколко грама. Както вече бяхме говорили евентуално при мод на унитрата може на нея да сложиш подобна доза. Но то пък колко такива плочи имаш да слушаш че да си даваш тоя зор, по-добре си намери някой стар супрафон и си ги свири на него.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #95 -: 11 Октомври, 2015, 19:19:19 »
Малко ъпдейт по темата:

Събирам лампов моно предусилвател за грамофона.

НАправих му и кутийка от изрезките на изрезките, стана супер остава фурнироване със същия фурнир като кутията на грамофона и монтиране на схемата в нея.

37392-0
Това е схемката, която ми сметна и симулира Origo, няма riaa честотна корекция понеже по това време стандарта още не е съществувал ами е само преамп.
37384-1
За сега ще я направя с дросел за тестовете , после ще мина на R/C филтър

Ето и плана на монтажа- квадратен:
37386-2

Ето я събрана в много първоначален етап, ще последват корекции по дължина на проводниците и тн.

37388-3
Тука вече с вързано захранване
37390-4
« Последна редакция: 11 Октомври, 2015, 20:27:19 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #96 -: 11 Октомври, 2015, 19:25:19 »
А, не е задължително да махаш дросела, първо го послушай с него после ще видим дали с RC е по-добре.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #97 -: 12 Октомври, 2015, 20:27:42 »
Схемата получи малко подобрения- обратна връзка:
37446-0
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #98 -: 13 Октомври, 2015, 15:57:29 »
Писна ми от проблемите на пусковия  и автостоп механизъм с лостове и го премахнах, понеже с натиск на иглата под 100гр.  или не изключва когато трябва или зацикля по време на плейбека...

Направих пусков и стоп механизъм  с модерното ключе изцяло електрически с доста по-малко триене и напъване по рамото.
37548-0

Остава въпроса с потенциометъра на шасито за регулиране на  силата на звука от дозата.  Реално дозата вади  200-250мв.  Потенциометъра е учудващо здрав на измерване, даже го почистих и смазах с вазелин. Проблема е, че вкарва брум... Явно не е бил вързан както трабва или оригиналния стандарт за подвръзване не е бил толкова висок колкото днешните.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #99 -: 14 Октомври, 2015, 18:58:59 »
Шасито свързано ли е към масата на сигнала? Ако е свързано би следвало потенциометъра да не вкарва брум. Ако шасито си оставил да виси, това обяснява защо имаш брум, просто мотора през паразитния капацитет от намотките към корпуса кара шасито да „плува“ с променлива съставка между 10 и 200 волта в зависимост от посоката на включване на щепсела. Това е естествено да ти индуцира брум пак по капацитивен път в потенциометъра. Свържи шасито към масата на сигнала (ако не е свързано) и трябва да се оправи. Но имай си едно на ум (това важи за всички уреди попринцип) тук особено защото мотора е стар - ако се повреди и направи пробив между статорните намотки и статора през сигналния кабел може да ти се офази и усилвателя и ако е свързана неговата маса към нещо друго да ти гръмне и другото нещо абе трябва да си ги знаеш тия неща и да си ги имаш предвид.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #100 -: 14 Октомври, 2015, 19:47:40 »
мотора е на гумени тампони към шасито и да се офази все тая, поне за техниката...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #101 -: 15 Октомври, 2015, 22:38:07 »
Сигурен ли си че не контактува към шасито посредством оста си, червяка и оста на диска?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #102 -: 18 Октомври, 2015, 23:59:40 »
Не контактува, може да видиш по снимките. Механизма на мотора, червяка и  оста е на отделен кафез и виси свободно от шасито без електрическа връзка.

За тези които не спят:

Малко Ъпдейт и днес.  В основни линии е сглобен и ламповия пред-усилвател за грамофона.
Така модерния  напоследък "квадратен-подреден" монтаж на пасивните елементи около цокъла се наложи поради малкото пространство в кутията  и липса на място за поставяне на рейки и стандартен монтаж. Свири безбрумно и напълно линейно- пусках му генериран сигнал от компа и го следих с осцилоскоп- направо идеален е.
Отоплението е изправено, защото захранващия траф поради малките си размери и не съответствие на надписаните спецификации, клекна до 5,9в за отоплението.
След изправяне и с този голям филтров кондензатор се държи на 6,1в - тоест на долния минимум на стандарта за отопление...
Анодното е изправено и то с грец, защото трафчето е само с 1 отоплителна намотка, А се вижда, че в кутията няма място за повече трансформатори... Е добре де , има място за още 1-2 трафа  ама ще се запълни на 100% и става тотално ремонтно не-пригодно  и монтажен ужас.

Филтровия електролит за анодното отгоре e NOS ITT. Първо го  минах с водна шкурка p1000  после Полирах с бормашина- държач за кече и хавлиена кърпа върху кечето + полирпаста БГ Производство.


37880-037882-137884-2



« Последна редакция: 19 Октомври, 2015, 00:21:06 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #103 -: 27 Октомври, 2015, 18:46:39 »
Малко ъпдейт:

- Монтирани Индикаторни червени глим лампи в хромирани носачи на предните панели на уредите. Препоръчани от Ориго. Светят прекрасно и завършват чудесно в детайл дизайна на устройствата.

- Монтирана Нова Червена филцова подложка. Залепена е върху червен картон, за да не се набръчква при въртене, както беше и оригиналната. Голям зор докато я подвра по страничния ръб с 9мм от всякъде. Оригинално е събирана на щанца за 3-4 секунди, половин час ми отне , за  да я направя на ръка ... 

38409-0


Остава:
-Отпечатване и залепване на кутията на Логото  на Дуал.
-Шкурене  или не, на фурнира + финиш...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #104 -: 17 Ноември, 2015, 16:30:36 »
Едно финално видео да се накефите на крайния резултат  :)

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1330 Прегледи
Последна публикация 11 Януари, 2013, 06:16:30
от hydrometalique
13 Отговора
6407 Прегледи
Последна публикация 22 Юни, 2015, 23:32:10
от dido
1 Отговора
751 Прегледи
Последна публикация 08 Октомври, 2015, 15:19:39
от mano
0 Отговора
962 Прегледи
Последна публикация 29 Февруари, 2016, 09:55:10
от simod
2 Отговора
1117 Прегледи
Последна публикация 18 Юни, 2016, 14:24:30
от olxivanov

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |