| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: грамофон UNITRA  (Прочетена 9869 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #15 -: 24 Март, 2020, 13:58:22 »
Честотата на мрежовото напрежение е доста стабилна. Има часовници, които се синхронизират от нея...

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #16 -: 24 Март, 2020, 14:02:02 »
Честотата на мрежовото напрежение е доста стабилна. Има часовници, които се синхронизират от нея...
Прави се за гъзария . Усложняване , и  нужда от безкрайни ремонти . Същото е и с магнетофоните .

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #17 -: 24 Март, 2020, 14:14:05 »
Едва ли е само от гъзария. На конструкторите влияят фактори, които няма как да знаем напълно. Когато съм ремонтирал нещо и аз съм намирал неща, които ми са се стрували нелогични. Като конструирам нещо, виждам че не всичко, което ми се иска е реално изпълнимо...

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #18 -: 24 Март, 2020, 15:06:59 »
До края на 60-те всички сериозни производители на грамофони са използвали променливотокови двигатели.Освен асинхронни има и синхронни и при тях проблемите с колебания на честота и стойност на напрежение не са проблем.Според мен разсейването от променливотоковите задвижвания е по-важно-динамичната доза дава 1-2 миливолта.В комбинация с фрикционна предавка, която внася допълнителни модулации,а тя е била основна за тази ера на грамофоните отказва конструкторите.Грамофон с колекторен постояннотоков двигател (DC SERVO) е най-кофти решение.Малка мощност,смущения през захранването.Последните години от ерата на грамофона са характерни с ремъчите предавки и директно задвижване. Моята все още несбъдната но осъществима мечта (ако се разминем с коронясване) е DUAL CS721.

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #19 -: 24 Март, 2020, 20:19:41 »
Здравейте колеги, само ще вметна за честотата на мрежата. Диспечер съм в Електроенергийния системен оператор, управляваме мрежата високо напрежение, ТЕЦ, ВЕЦ и т.н.  Честотата в мрежата е гарантирано по стандартите, може да и се вярва в честотнозависими системи.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #20 -: 24 Март, 2020, 20:40:47 »
До края на 60-те всички сериозни производители на грамофони са използвали променливотокови двигатели.Освен асинхронни има и синхронни и при тях проблемите с колебания на честота и стойност на напрежение не са проблем.Според мен разсейването от променливотоковите задвижвания е по-важно-динамичната доза дава 1-2 миливолта.В комбинация с фрикционна предавка, която внася допълнителни модулации,а тя е била основна за тази ера на грамофоните отказва конструкторите.Грамофон с колекторен постояннотоков двигател (DC SERVO) е най-кофти решение.Малка мощност,смущения през захранването.Последните години от ерата на грамофона са характерни с ремъчите предавки и директно задвижване. Моята все още несбъдната но осъществима мечта (ако се разминем с коронясване) е DUAL CS721.
А не може ли ремъчна предавка с промренливотоков мотор ? Естествено че може .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #21 -: 24 Март, 2020, 21:46:56 »
И аз да се обадя от коневръза. Да, много сериозни грамофони имаше навремето с променливотокови мотори. Но основно имам предвид личния си опит с Dual CS 601 (ремъчен), който ползвах повече от 35 г. без проблем и който с едно просто, но гениално решение по механичен път можеше да поддържа оборотите. Вярно, вързан с честотата, но достатъчно точно (е, освен за някои "изтънчени" уши). Може да ме обвините, че не разбирам от електроника, но като "машинкаджия", си оставам привърженик на механиката. Е, разбира се, всичко влиза в цената, но с "прости" и вечни решения хората постигаха прилични параметри. От години, в името на печалбата (щото електрониката както и да го тълкуваме поевтинява) посепенно механиката отстъпва и пак от моя опит: Какво стана с великата марка Ухер, която над 25 години прави едни от най-добрите лентодвижещи механизми, които с чисто механични решения правиха едни от най-добрите магнетофони? И в края на 70-те за да се борят с японците направиха "модерните" Logic sg630 и Universal 6000, бъкани с електроника и се провалиха...
Пък аз да взема, за да ми е уредбата за слушане само марка Ухер, да си продам Дуала и да го заменя с уж, един от най-добрите Uher PS950 (директ драйф, леле) и сега го ям същия к.р като колегите с Унитрите. В зависимост от сезона и време на работа трябва да "кормувам" с потенциометъра..Отгоре на всичко, само кутиятя и марката е Ухер, иначе всичко май е Хитачи...
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #22 -: 24 Март, 2020, 22:09:28 »
Моя грамофон е като  тоя от темата .  Запознат съм  с особеностите , които хич не са малко .  Отдавна се каня , инсега ще го направя .  Просто на мястото на постоянно токовия мотор , ще монтирам най - обокновен мотор  за променлив ток , от грамофон . Като ще изчисля , предавките , така , че да са точни оборотите . Проблем ще е , превключването им . Та така , ще снимам всичко , и ще го покажа .

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #23 -: 13 Януари, 2021, 12:06:37 »
" Здравейте, онзи ден пробвах сензора с мултицета (слагам му на 2та извода сондите и меря постоянен волтаж, когато се осветява волтажа му пада , когато е на тъмно се увеличава "
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Душане , грамофона трьгна . Беше прекьснал тример 1ком , с който се регулира захранването .
Настройките за автостоп и други , ще ги мисля после . Проблема в момента е , че транзистор ВС 211 грее  здраво .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #24 -: 13 Януари, 2021, 12:20:40 »
Да, грее, но то това е нормално. Той регулира мотора. Ако при докосване може да си задържиш пръста върху него 3 секунди би трябвало да е наред и да няма нужда от пипане. Аз иначе го смених в моя грамофон с транзистор монтиран на радиатор, но реално това май реално беше излишно.
Относно мотора - вярно е, постояннотоков мотор с ремъчна предавка към тежък диск и обратна връзка за регулиране на оборотите реално е най-нестабилното решение, но при поставяне на променливотоков мотор трябва да се вземат мерки от разсеяното му магнитно поле да не се индуцира брум в магнитната доза, защото те са доста чувствителни към такива неща. Та от там евентуално може да има ядове. Иначе честотата в мрежата е стабилна, в момента сме в синхрон с европейската енергийна система и честотата гарантирано не излиза от диапазона 49.8 - 50.2 херца. А реално това са критичните стойности на диапазона, в 90% от времето честотата е в диапазона 49.95 - 50.05 херца. Проверено е с личен честотомер, а и тук дават в реално време информация за честотата и съвпада с моите измервания:
https://www.mainsfrequency.com/
Но реално мнението ми е, че за този грамофон е достатъчно да се вкара в изправност регулатора, няма нужда от такива тежки модификации с променливотоков мотор, макар че ако го имаш и ти се занимава - защо не!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #25 -: 24 Януари, 2021, 12:49:20 »
/>
Ето го , в движение . Транзистора  който грееше , вече е с радиатор . Оборотите се регулират  както трябва . Имаше прекьсване на кабела , точно на изхода на куплонга " петица " . Автостопа , функционира .
Вьншния вид , ще го дооправям .

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #26 -: 28 Февруари, 2021, 17:27:28 »
Сигнала , който идва от дозата не е еднакьв .  Единия канал , почти не се чува . На омметьр дават еднакви стоиности  , бобините на дозата .
От дозата ли е , или от иглата ?

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
18 Отговора
4450 Прегледи
Последна публикация 27 Април, 2019, 09:44:08
от arni13
10 Отговора
2072 Прегледи
Последна публикация 10 Юли, 2020, 12:27:54
от origo
0 Отговора
895 Прегледи
Последна публикация 17 Май, 2023, 20:45:59
от kokoboko
1 Отговора
274 Прегледи
Последна публикация 28 Декември, 2023, 19:42:36
от silver_bolt
4 Отговора
306 Прегледи
Последна публикация 04 Февруари, 2024, 12:28:29
от nickolaycho

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |