| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Приемна антена в града - противошумов въвод  (Прочетена 17610 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #30 -: 14 Февруари, 2018, 21:39:14 »
 :batt: 2N5109  туй чудо от де се купува, щото тези дето пишат, че го имат го нямат 8)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #31 -: 14 Февруари, 2018, 23:12:12 »
2N5109 или 2N3866.Средномощен вч транзистор с претенции да е малошумящ.KT610 е по добър от към усилване и шум,но корпуса е друг.КТ606А също става.За тоя антенен предусилвател е нужен такъв или подобен за да има достатъчна динамика.Въобще аз съм доволен от КТ640А-2 за такава работа..........обаче е голяма рядкост.Не знам Билян пробвал ли е с такова чудо.На честоти до към 500 мхц е много линеен от към усилване.
Редактиране на публикация

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #32 -: 14 Февруари, 2018, 23:29:21 »
Тук има разумни доводи! http://vpayaem.ru/miniwhip2.html
 КТ640А-2 тоз не беше ли някаква легенда безкорпусна?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #33 -: 14 Февруари, 2018, 23:44:24 »
КТ640А-2 е съвсем реален,тук на снимката съм изсипал 20-тина броя :) Съвсем корпусен си е :) вярно че правят някой свч хисове с него,едно време правеха.Граничната му честота е около 7 гхц по спомени.Мога да ти пратя десетина за проби и да видиш че е реална тази легенда :) При мен стоят от години.
« Последна редакция: 14 Февруари, 2018, 23:50:24 от lz2xl »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #34 -: 14 Февруари, 2018, 23:50:01 »
Под думата "легенда" имах пред вид легендарен, а не че няма такъв! Ми помня нещо от паспорт, явно греша. Мисля да пробвам тоя вариант на руснака, изглежда много добре, ще го понапудря само и без филтри.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #35 -: 14 Февруари, 2018, 23:53:05 »
Ясно за легендата :) правеха разни екзотики с него.Ако имаш мерак да пробваш,мога да ти ги подаря всичките,те при мен и без това си стоят без употреба.Зрението вече не е като на млади години.Гледам на линка който си дал на изхода са сложили двутактно стъпало с КТ368 и КТ363.Там като че ли ще паснат по добре КТ907 и КТ917.Динамиката ще литне до небето.Имам някъде двойки от тях.Сложих ти снимка,обаче не се получи както винаги :)

Двойката се оказа КТ904 и КТ914 което е същата манджа,комплементарна двойка за ВЧ.
« Последна редакция: 15 Февруари, 2018, 14:38:19 от lz2xl »

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #36 -: 16 Февруари, 2018, 18:39:41 »
Някой ще експериментира ли схемата на руснака?

88488-0

Споделяйте!

Аз имам въпрос към Билян и всички останали във връзка с цитираната по-горе Луп-антена, която съм на път да реализирам:

https://pa0fri.home.xs4all.nl/Ant/Active%20antenna/Active%20receiving%20%20loop%20antenna%20eng.htm

88490-1

Какво мислите вие за предпазните диоди при усилвателите на активни антени? Прочетох следния  материал:
How DOES the PA0RDT Mini-Whip work:

http://owenduffy.net/antenna/PA0RDT-MiniWhip/

Последния абзац - "Diodes connected to antennas" и заключението на автора: "Connecting diodes to antennas is plainly irresponsible!"

Моля, коментирайте!
« Последна редакция: 16 Февруари, 2018, 19:25:37 от dinev66 »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #37 -: 16 Февруари, 2018, 21:42:03 »
Ясно за легендата :) правеха разни екзотики с него.Ако имаш мерак да пробваш,мога да ти ги подаря всичките,те при мен и без това си стоят без употреба.Зрението вече не е като на млади години.Гледам на линка който си дал на изхода са сложили двутактно стъпало с КТ368 и КТ363.Там като че ли ще паснат по добре КТ907 и КТ917.Динамиката ще литне до небето.Имам някъде двойки от тях.Сложих ти снимка,обаче не се получи както винаги :)

Двойката се оказа КТ904 и КТ914 което е същата манджа,комплементарна двойка за ВЧ.
Еми Асен ти го е писал, мощни ВЧ транзистори е решението от високи входни нива. В професионалните приемници обикновено на входа се слага газоразрядник, който се отпушва при високо напрежение индуцирано в антената. КТ610 също е добър вариант за входен усилвател. Да маломощните ВЧ полеваци са капризни към високи входни нива и пикове, горят.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #38 -: 16 Февруари, 2018, 22:12:24 »
КТ610A е добър вариант.Малко над 1 ват на 1 гхц.Шума е нисък.Недостатъка е че ако му пуснеш повече от 16-18 волта може да пробие.За първата схема на Билян мисля че ще потегли.J310 е добър транзистор и шума е малък.J310-625 мВт,60 мА.Трудно се намира и не знам да има аналози.SMD варианта MMBFJ310 може да се поръча.
dinev66 Диоди на входа са добро предпазно средство само ако наблизо няма някакъв мощен разпръсквателен предавател,в смисъл да ти вкара някой друг волт в антената.Те тогава пазят входа,обаче отпушат ли се от антенния ток стават генератор на шум.Иначе са си защита от статик.
« Последна редакция: 16 Февруари, 2018, 22:22:44 от lz2xl »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #39 -: 16 Февруари, 2018, 22:57:26 »
Не съм съгласен за диодите, просто трябва човек да сложи подходящи. Аз използвам 1SS427 на Toshiba, капацитета му е 0.3пФ и все едно го няма във веригата, поне до 250МХц. От там нагоре има специални защитни компоненти, но там цените са едни други а и реално нямаме нужда от такива ние.
В схемата с лупа диодите са задължителни, има достатъчно метал в небето, че да е възможен проблем, особенно със силни ветрове. Колкото и да изглежда грубо, 4007 има около 8-9пФ капацитет и в случая, особенно с индуктивния характер на антената, 18пФ към маса не са проблем, а и самия диод може да понесе страшни кратковременни токови импулси. Аз бих сложил някое друго диодче, някое от бързите шотки с 2-3пФ капацитет, избор бол.
 :hi:
« Последна редакция: 16 Февруари, 2018, 23:10:52 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #40 -: 16 Февруари, 2018, 23:02:07 »
Като първи транзистор, ще стане ли 2П350Б, че имам такива?

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #41 -: 16 Февруари, 2018, 23:39:21 »
Колега от форума ме помоли да поясня някой неща за Mini-Whip и ще го направя "с думи прости":
Платката със самата антена и усилвателя се слага в някаква пластмасова "бутилка" за да се пази суха. Често се използва ПВЦ тръба с диаметър 35 мм или 40. Коаксиалът може да е на BNC, може да е запоен, а моят е на 2-калустър клема, че оплетката не се калайдисваше.
Това нещо на мачта 2-3 м на покрива. Да се внимава, ако мачтата е метална антенката да е над нея, според мен на 10-на см. Най добре на полипропиленова дебелостенна водопроводн тръба или нещо от този сорт:

88502-0

На бюрото е кутийката със захранването, което се пуска през в.ч. дросел по коаксиала за усилвателя на покрива. А сигналът от антената излиза през 1 кондензатор към радиото, пак през коаксиал, накрая на който е трафчето с пр. отн. 1:16 - в случая отношение на навивките 1:4, а именно 3 навивки към коаксиала и вторична 12 навивки към антенния вход на радиото (и букса земя естествено). Трансформатора е обяснен в началото на темата от Билян подробно. Такъв траф се слага и напокрива при антената, ако тя е пасивна дълга жица. Това е описано също подробно от Билян.
Следващите снимки са на  кутийката със захранването (евентуално 12V от адаптер, по добре неимпулсен, филтрирането му евентуално регулируем стабилизатор, какъвто е добре да има при Loop антенат, която  също беше спомената и аз в момента правя.

https://pa0fri.home.xs4all.nl/Ant/Active%20antenna/Active%20receiving%20%20loop%20antenna%20eng.htm

88514-1

Металната кутия е за Whip-a, а черната съм подготвил за Loop-a. Добавил съм предпазител, та като окъси коаксиала и те няма във вас адаптера да не ти запали къщата, както и светодиод. Естествено по-добре е ако кутийката е метална.

88504-288506-388508-488510-588512-6

Трафчето го хващам с тиксо, както и кабелите с бананчетата за антенния вход на радиото, запоявам и бандажирам стегнато отгоре.
« Последна редакция: 17 Февруари, 2018, 00:28:53 от dinev66 »

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #42 -: 16 Февруари, 2018, 23:58:39 »
Между другото, който го мързи да прави в Ebay има Mini Whip разни варианти и цени, само платки, със и без захранване, с готови модули - напр:

88516-0

https://www.ebay.com/itm/MiniWhip-Active-Antenna-HF-LF-VLF-mini-whip-shortwave-sdr-RX-portable-receiving/222327564468?hash=item33c3c168b4:g:iB4AAOSwurZZLoqW

[ Посоченият файл е недостъпен ]

https://www.ebay.com/itm/Mini-Whip-HF-VLF-active-RX-antenna-10kHz-to-30MHz-with-RF-isol-tr/201832720063?hash=item2efe2ae6bf:g:Ll8AAOSwhQhY07Io
« Последна редакция: 17 Февруари, 2018, 00:09:05 от dinev66 »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #43 -: 17 Февруари, 2018, 00:06:33 »
По въпроса за диодите,там им е мястото.1SS427 е добър вариант.Ползват също и 1N4002.Тоя луп когато падне температурата под нулата и въздуха около него е практически сух духне ли вятър,така малко по силничък да го поотърка и статика ти е готов.
На въпроса на styrshel за КП350.Не е добър вариант.Там е задължително по сериозен транзистор с изолиран гейт.J310 няма руски аналог.MMBFJ310 на FAIRCHILD го има на пазара и струва стотинки.Обаче в SMD корпус.https://www.tme.eu/bg/details/mmbfj310/tranzystory-z-kanalem-n-smd/on-semiconductor-fairchild/?brutto=1&gclid=CjwKCAiAn5rUBRA3EiwAUCWb22qrijq-ePO4XZG6kStuZ6MOd1nE7-4BB4aaEAXOwNVwwE2edmBCPxoCa60QAvD_BwE

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #44 -: 17 Февруари, 2018, 00:17:38 »
По въпроса за диодите,там им е мястото.1SS427 е добър вариант.Ползват също и 1N4002.Тоя луп когато падне температурата под нулата и въздуха около него е практически сух духне ли вятър,така малко по силничък да го поотърка и статика ти е готов.


Виж схемата по-горе! Дали наистина има опасност от статично напрежение. Тук тръбата е само екран за електрическата съставна на полето. Същинската антена е изолирана жица вътре в тръбата, като единия и край е на маса на усилвателя, тръбата е замасена в същата точка, както и оплетката на коаксиала.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |