| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За София 31 от първо лице  (Прочетена 2923 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
За София 31 от първо лице
« -: 29 Март, 2015, 08:39:42 »
Разказ на конструктора инж. Апостол Апостолов - в прикачения файл
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: За София 31 от първо лице
« Отговор #1 -: 29 Март, 2015, 19:38:52 »
Aми тези телевизори си бяха основата и на серията цветни "Велико търново". Да, бяха на ниво и това позволи на тяхна база да се създаде серия от цветни телевизори, които на момента изпратиха в девета глуха руските "тежкоатлети". Проблем обаче бяха  кинескопите- нямаше валута, нямаше кинескопи. Аз бях един от щастливците, които работехме в Соди Девня. По това време всеки производител трябваше да има и производство за бита- бе пълна смехория. Каква ширпотреба от един завод, проектиран да чеше ...... на големия брат! Но се намери каналче- първо бе вкаран един кораб с дънки от Кипър. Купувахме, криха под тезгяха, имаше още, продължихме да купуваме, криха пак и накрая пак останаха и за "населението"- девненските цигани. После се вкараха май едни ютии и помня ли още какво, докато се усети някой и се договориха със Завода във В.Търново да им вкарат N-брой цветни кинескопи за серията В, Търново, като 30 % (така се говореше!) да са за работещи в Девня. Не знам колко телевизори се продадоха в заводите, но ги караха с TIR-ове. Е, един по един идваха камионите, но всичко се разпродаваше за часове! Вади се ТВ-то, забожда се кабел от един генератор, включват се двата уреда, чува се писък, светва екранът и машината се опакова ! Е това е, аз ходих три пъти до Девня, докато купя заветния телевизор- ВТ 83 май беше, купих го на рождения ден на бъдещата ми съпруга ???  Интересно, а? И всичко със съпругата започна от една СОФИЯ 31- носи го да го правя- той си работи. Взема го и пак- не работел..... Няма........Спирам със спомените.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Re: За София 31 от първо лице
« Отговор #2 -: 29 Март, 2015, 22:14:15 »
Те на жените затова така често им се повреждат и компютрите в наши дни! ???
А спомените са си чудесия... телевизорът може би е бил ВТ`84.
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: За София 31 от първо лице
« Отговор #3 -: 29 Март, 2015, 22:43:41 »
ВТ 85! това беше, ВТ 84 го купих няколко години по-късно, когато Луканов освободи цените и в магазините за една нощ се появи всичко, което предния ден си беше химера. 85 струваше по спомени 1050 лева, а 84- 930. Може и да греша за цените, но да- първо купих по-големия телевизор, а по-късно по-малкия.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: За София 31 от първо лице
« Отговор #4 -: 29 Март, 2015, 23:21:41 »
София 31 ме връща към студентските години. Трябва да е било през 1977г, когато съквартиранта ми си купи тоя лукс за студентите. За наше разочарование, телевизора се повреди още през първата седмица. В гаранционния сервиз ни уведомиха, че трябва да чакаме поне един месец, тъй като транзистора на ТХО-то бил много дефицитен. И наистина по магазините по това време високоволтови мощни транзистори по това време нямаше. Решихме да рискуваме и си го прибрахме от сервиза. Транзистора  на този телевизор беше, ако не се лъжа BU109 - без обратен диод - същият беше монтиран допълнително до другия за волтодобавката. Поради липсата на високоволтови транзистори пробвах с няколко екземпляра на КТ805, който е с много по ниско напрежение, но накрая с един тръгна. С въпросния транзистор телевизора си работи до края на следването ни без никакви проблеми. Другата му повреда бе в селеновия изправител - мисля, че беше румънски, но и той бе заменен с 4 диода.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За София 31 от първо лице
« Отговор #5 -: 30 Март, 2015, 12:27:22 »
Сигурно няма човек занимавал се с електроника и недокосвал това родно електронно изделие, както и производните на него "Велико Търново". Модулният им принцип на изпълнение е изключително полезен за усвояване принципите на телевизионно приемане, ремонта и експлоатацията на телевизионните приемници. Като изключим само, че понякога една студена спойка на някой пин може да остане незабелязана. В много от електротехникумите учениците са се учили на подобни телевизори.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |