| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Уред за ценери  (Прочетена 2115 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Уред за ценери
« -: 18 Март, 2019, 22:19:28 »
Здравейте колеги . Много пъти са ни попадали полупроводници за които не намираме данни или губим доста време докато намерим . Идеята на този уред беше лесно и бързо да определя Uz без да се ровя да търся данни . Направих генератор за високо U и нисък ток .  Оказа се ,че освен за ценери ,може да се мери пробивното напрежение на всякакви транзистори и диоди . Китайския "всичкометър" този показател не мери.
Говоря за пробивни и стабилизиращи напрежения между 30 - 400v . Схемата не е претенциозна и не се нуждае от никакви настройки . Частите не са критични . Направих го с това с което разполагах . Към основната схема направих делител на 50 , 100 ,150 и 200v за по удобно . На изхода съм прибавил множител на U . Успях да получа 450v ,което е достатъчно за високо волтови части .

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Уред за ценери
« Отговор #1 -: 18 Март, 2019, 22:22:12 »
Забравих самата схема да сложа  ???

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Уред за ценери
« Отговор #2 -: 18 Март, 2019, 22:24:39 »
Хубава идея. Какви са данните на бобината? Прилича на намотка от реле.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Уред за ценери
« Отговор #3 -: 18 Март, 2019, 22:36:54 »
10 mH . Първият който направих беше със синусова бобина от Опера или Кристал . Но един приятел ми го взе . :unknown: Тази е върху някакво тяло с ферит . Проводника е от моторче на програматор на пералня . Това имах под ръка  :)

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Уред за ценери
« Отговор #4 -: 19 Март, 2019, 08:39:16 »
Много полезен уред!
Имам подобно нещо направено преди години. Вътре в показаната кутия има литиев акумулатор от стара Нокия, а повишаващия преобразувател е от стар фотоапарат Скина по-точно от светкавицата. При напълно заредене на 4.2 акумулаторна батерия, дава около 440 волта на изхода. Последователно съм закачил високоомен резистор за да не товаря изследвания елемент. Превключвател се оказа че не е нужен. Мери всичко за пробивно напрежение от 0.6 до 440 в
На втора и трета снимка са дадени и примери с варистори
« Последна редакция: 19 Март, 2019, 08:49:09 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Уред за ценери
« Отговор #5 -: 19 Март, 2019, 09:14:38 »
 :)   Може ли да дадете и кхемата на делителя със стойности на елементите?

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Хасково
Re: Уред за ценери
« Отговор #6 -: 19 Март, 2019, 14:46:42 »
Много полезно приспособление, благодаря на yooo. Да, заради измерване на пробивното напрежение схемата е поусложнена.
Аз имам тестер за ценери по доста упростена схема. Направих го защото ми се събраха много жамени диоди с неизвестен дейташийт. Даже някои свалени от платки просто не знам дали са диоди, ценери, варикапи и т.н. меря, отделям и ги слагам в кесийки с надпис на колко волта са ценерите. То е ясно като малък корпус, че са и за малък ток, ей така да минава времето със занимавки и да си ги класифицирам. Може изобщо да не ми потрябват, но да си ги имам. :)
Схемата е много проста и всичко е ясно като я погледнете. Сместил съм у-вото в малка кутийка от безжичен звънец. Ето и схемата  и снимка
Който може, го може.

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Уред за ценери
« Отговор #7 -: 21 Март, 2019, 20:50:15 »
Този делител е за до 220v .Премахваш R3 /47k/и на негово място включваш делителя . Ако искаш да постигнеш 300-400v на изхода ,трябва да
увеличиш захранването на 35-40v . На 555 трябва да сложиш стабилизатор . Мисля ,че тригера издържа до към 15v  и диода го смени с много бърз ключов . Като BA157 или нещо подобно .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |